لطفا صبر کنید...

میدان سرخ مسکو | جاذبه توریستی مسکو
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/01/19

میدان سرخ مسکو، در مجاورت قلعه‏ ی تاریخی کرملین و مرکز دولتی شهر قرار دارد. کاخ کرملین و میدان سرخ در سال 1990 به لیست میراث جهانی یونسکو افزوده شدند. این میدان 73000 متر مربع مساحت دارد و از اواخر قرن 15، درست زمانی که ساخت دیوارهای کاخ کرملین به پایان رسید، به‌ عنوان مهم ‌ترین نقطه در تاریخ اسیاسی و جتماعی روسیه و شوروی سابق شناخته و تبدیل به محل اعدام، تظاهرات، شورش، رژه و سخنرانی ‏ها شد.

میدان سرخ مسکو

تاریخچه میدان سرخ مسکو

در ابتدا سکونت در میدان سرخ به ‌صورت زاغه ‌نشینی ( بیغوله ای از کلبه‌ های چوبی در قسمت پایینی دیوارهای کاخ کرملین) و محله ای از دست‌ فروشان، جنایتکاران و معتادان بود. اواخر دهه 1400 به دستور ایوان سوم، این منطقه پاک‌سازی گشت، اما تا سال‌ ها بعد به ‌عنوان محله ای پرازدحام و شلوغ، محل اعدام عمومی و منطقه ی  اراذل‌ و اوباش باقی ماند.

 نام این میدان هیچ ارتباطی با کمونیسم یا رنگ ساختمان‌ های اطراف آن ندارد. در حقیقت، این نام از واژه کراسنی krasnyi، به معنای قرمز گرفته ‌شده است. سرانجام در اواسط قرن 17، نام این میدان به رسمیت شناخته شد و از نظر عموم مردم، به دلیل آتش سوزی های پیاپی مسکو، به میدان آتش نیز شهرت یافت.

میدان سرخ مسکو

در زمان حملات مغول و تاتارها، در این مکان مبارزات شدیدی صورت می‏ گرفت. میدان سرخ در قرن 20 به دلیل اینکه رسماً به محل رژه نظامی نیروهای مسلح شوروی تبدیل‌ شده بود، در جهان معروف شد. همچنین دو رویداد بسیار مهم در میدان سرخ هیچ زمان فراموش نمی‌ شود .اولین رویداد، در تاریخ 7 نوامبر 1941، در این روز دانشجویان جوان دانشکده افسری در طول این میدان راهپیمایی و رژه می‏ روند، دومین رویداد نیز رژه پیروزی در 24 ژوئن 1945 می‏ باشد.

میدان سرخ مسکو

در سال 2000، پنجاهمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم مصادف با بازگشت سربازان روسی به میدان سرخ بود. اهمیت و قوت میدان سرخ از زمان پرسترویکا از بین رفته بود و از این میدان به ‌طور گسترده ای برای برگزاری کنسرت‌ های راک، اجراهای بزرگ موسیقی کلاسیک، طیف وسیعی از نمایشگاه ‌های مد، جشنواره‌ های هنری و سیرک‏ ها استفاده می شد. معماری ‌های زیبا و متنوع به‌ کار رفته در میدان سرخ و همچنین تاریخچه جذاب و اغلب خشن و خونین آن باعث جذب افرادی زیادی می ‌شود و امروزه گردشگران زیادی برای بازدید از این میدان به کشور مسکو می ‏روند.

میدان سرخ مسکو

در اطراف این میدان تالارهای متعدد برای برگزاری جشن ‌های عروسی و آتلیه های عکاسی‌ وجود دارد و نیز حضور برج ‌های کرملین و گنبد کلیسای سنت باسیل در میدان سرخ چشم ‌اندازی بسیار زیبا و تماشایی خلق کرده که نه تنها برای گردشگران بلکه برای مردم روسیه نیز از ارزش و شکوه بالایی برخوردار است.

میدان سرخ مسکو

دسته ها:
}