لطفا صبر کنید...

میدان بایزید Beyazıt Square
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/05/23

   میدان بایزید، میدان بزرگی در مقابل دروازه اصلی دانشگاه استانبول است و در مجاورت بازارقدیمی و بزرگ کتاب قرار دارد. نام اصلی این میدان Hürriyet Meydanı، یا میدان آزادی است، اما هیچ کس به جز برخی نقشه کش ها از این اسم استفاده نمی کند. رومیان این میدان را تاسیس کردند، ولی بیزانسی ها آن را گسترش دادند. در حال حاضر این میدان یک زمینه ی سنگ فرش شده برای یک ورود هرچه دراماتیک تر به دروازه دانشگاه است!

راهنمای سفر به استانبول

   محوطه خود دانشگاه مركزي استانبول نیز ابتدا به عنوان وزارت جنگ عثماني ساخته شده بود، و به همین دلیل ظاهر ارتشی و دژ مانندی دارد. مسجد سلطان سلیمان بزرگ (Süleymaniye Camii)، بزرگترین مسجد استانبول، درست پشت محوطه دانشگاه واقع شده است.

میدان بایزید Beyazıt Square

   میدان بایزید در بخش اروپایی استانبول ترکیه قرار گرفته و از دیر باز به خاطر وجود مسجد بایزید دوم در یک سمت میدان، به میدان بایزید مشهور شده است. میدان بایزید در مکان سابق دیوان تئودوسیوس بنا شد، دیوانی که توسط کنستانتین بزرگ ساخته شده بود. ورودی اصلی دانشگاه استانبول در یک طرف این میدان قرار دارد؛ برج بایزید در محوطه دانشگاه واقع شده است و از میدان دیده می شود. شکل فعلی این میدان توسط Turgut Cansever طراحی شده است.

میدان بایزید Beyazıt Square

   در این میدان، شما می توانید آبلیسک هایی متعلق به مصر باستان را نیز ببینید. در دوران روم باستان، این میدان یک منطقه اسب دوانی بود.

   این میدان عمومی که قدمت آن به دوران بیزانس می رسد، امروزه محل رفت و آمد فروشندگان خیابانی، دانشجویان دانشگاه استانبول و تعداد بیشماری از کبوتر های شهر است. مسجد بایزید اصلی ترین ساختمان آن محسوب می شود و همچنین ساختمان های مختلفی وجود دارد که در ابتدا بخشی از آن را تشکیل می دادند. از جمله این بناها، مدرسه ای است که در حال حاضر یک موزه خوشنویسی محسوب می شود (این بنا در حال حاضر برای بازسازی بسته شده است)؛ یک مجتمع (آشپزخانه سوپ) و مجتمع کاروانسرا، که اکنون ساختمان کتابخانه ای باشکوه و بی نظیر بایزید محسوب می شود؛ و همینطور یک حمام دو طرفه نیز در این بنا وجود دارد.

میدان بایزید Beyazıt Square

   پس از پیروزی در جنگ، محمد نخستین کاخ خود را در این مکان ساخت، این کاخ یک ساختمانی چوبی به نام اسکی سرای (شبستان قدیمی) بود. پس از آنکه توپاکی ساخته شد، اكسی سارای دیگر کاخ اصلی محسوب نمی شد و در عوض تبدیل به خانه ی زنان پادشاه شد - این همان جایی بود كه والده سلطان ها (مادر سلطان) پس از مرگ فرزندان خود مستقر می شدند و موقعیت قدرتمندی به عنوان سرپرست حرمسرا به دست می آوردند.

   برج هشتاد و پنج متری بایزید در بالای یکی از هفت تپه ای که کنستانتین بزرگ شهر را بر آن ها ساخته بود بنا شده است، کنستانتین این مدل شهر سازی را از مدل رم تقلید کرده بود. به دستور محمود دوم، این برج سنگی توسط Senekerim Balyan طراحی و در سال 1828 به عنوان جایگزین یک برج قدیمی چوبی بنا شد. این برج تا سال 1993 توسط بخش آتش نشانی استانبول برای پیدا کردن محل آتش سوزی مورد استفاده قرار می گرفت. چراغ های رنگی روی آن شرایط آب و هوایی را نشان می دهند- آبی برای روشن و آفتابی، سبز برای باران، زرد برای هوای مه آلود و قرمز برای برف.

   متاسفانه هردوی فضای دانشگاه و برج خارج از محدوده مجاز برای توریست ها هستند.

میدان بایزید Beyazıt Square

   منطقه واقع در شرق میدان، به نام (CHAHR-shuh-kah-puh، "درب به بازار") شناخته می شود، زیرا ورودی بزرگ بازار در این نقطه قرار دارد. اگر بخواهید در این بخش استانبول، در نزدیکی دانشگاه، بازار بزرگ و مسجد سلطان سلیمان بزرگ (که تنها دو ایستگاه تراموا با  سلطان احمد فاصله دارد) مستقر شوید، می توانید به هتل های معروف در اطراف میدان بایزید مراجعه کنید.

میدان بایزید Beyazıt Square

   در Çarşıkapı شما می توانید سوار تراموا Bağcılar-Kabataş به سمت شرق یا به مقصد Sultanahmet، ایستگاه Sirkeci و Eminönü شوید (ایستگاه های بازار ادویه مصری، و پل گالاتا).

یک راه عالی برای گشتن بازارهای استانبول این است که از میدان بایزید و بازار بزرگ شمال در امتداد Uzunçarşı Caddesi (خیابان بازار طولانی) و از میان منطقه بازار Tahtakale تا مسجد رستم پاشا و بازار ادویه مصری در شاخ طلایی  پیاده روی و در مسیر خود از اجناس مختلف بازار ها دیدن کنید.

میدان بایزید Beyazıt Square

   اگر از راه ورود به بازار بزرگ پیاده روی کنید، به میدان می رسید. میدان شلوغ، قدیمی و پر از سرزندگی است، و این فضا باعث می شود حس کنید یکی از مردم محلی هستید. در این میدان می توانید خرید کنید، غذا بخورید و آب میوه ی خوش طعم اناری یا پرتقالی میل کنید که درهمان لحظه و مقابل چشم شما گرفته می شود. در همین حال، می توانید در اطراف میدان از دروازه غول پیکر دانشگاه استانبول، مسجد بایزید و برخی از کاروان سراهای بزرگ دیدن کنید! اگر کمی قدم بزنید، به بازار بزرگ و قدیمی می رسید، و اگر از قدم زدن خسته شدید، می توانید در کافه هایی که در خانه های قدیمی اطراف میدان قرار دارند استراحت کنید. میدان بایزید منطقه خوبی برای گشت و گذار در استانبول محسوب می شود، بسیاری از مغازه ها در فاصله ی نزدیک قرار دارند و امینه، مسجد زیبا با اهمیت تاریخی نیز در همین نزدیکی قرار دارد. در این قسمت از شهر فرصت بررسی مساجد مناطق مختلف را خواهید داشت و دسترسی به آن از طریق مترو آسان است. این منطقه همواره پر از توریست است، و شما به راحتی می توانید رستوران ها، مغازه ها  و حتی امکانی برای تبدیل ارز پیدا کنید.

میدان بایزید Beyazıt Square

میدان بایزید

میدان بایزید Beyazıt Square

راهنمای سفر به استانبول

با مطالعه نکات ضروری سفر به استانبول که در زیر آمده است، سفر خوشی برای خود فرآهم کنید:

نکات ضروری سفر به استانبول

همچنین کی سفر به شما پیشنهاد می‎کند که در سفر استانبول خود درصورت نیاز از اپلیکیشن های زیر استفاده کنید تا سفر راحتی داشته باشید:

اپلیکیشن های کاربردی در سفر به استانبول

کلمات جستجو شده:

میدان بایزید Beyazıt Square, رزرو آنلاین تور لحظه آخری ترکیه, دروازه اصلی دانشگاه استانبول, دانشگاه مركزي استانبول, مسجد سلطان سلیمان بزرگ, بزرگترین مسجد استانبول, بخش اروپایی استانبول ترکیه, مسجد بایزید, کاخ اسکی سرای, بخش آتش نشانی استانبول, هتل های معروف در اطراف میدان بایزید, ایستگاه های بازار ادویه مصری, پل گالاتا, بازارهای استانبول, مسجد رستم پاشا, گشت و گذار در استانبول,

دسته ها:
}