لطفا صبر کنید...

موزه ی دادیانی| جاذبه های گردشگری گرجستان
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/25

کاخ دادیانی یکی از جاذبه های بسیار با شکوه کشور گرجستان که توسط یک باغ بزرگ احاطه شده است و به عنوان مجموعه ای ارزشمند و دربردارنده ی فرهنگ این کشور محسوب می شود. کاخ دادیانی در شهر زوگدیدی قرار دارد. معماری این کاخ بسیار زیبا و برگرفته از سبک معماری اروپایی است.

موزه ی دادیانی

مجموعه ی عظیم کاخ دادیانی شامل کاخ ملکه Ekaterine Chavchavadze Dadiani و شاهزاده  Niko Dadiani، کلیسا court و باغ گیاه شناسی می باشد که در سال 1840 بنا شده اند. اولین اقدامات جهت ساخت کاخ دادیانی در زمان جمهوری دموکراتیو گرجستان قبل از پیوستن گرجستان به اتحاد جماهیر شوروی رخ داد. در سال 1850، شاهزاده دیوید دادیانی (David Dadiani) اولین موزه ی حفاری های باستان شناسی را در کاخ دادیانی ایجاد کرد؛ که در طی حفاری های انجام شده، موزه منحصر به فرد سکه سازی منطقه ی آرچاپلیس (Archaeopolis) به طور تصادفی کشف شد. همچنین خانواده ی دادیانی مجموعه ای از سلاح و زره پوشهای اروپایی، آثار مردم شناسی و هنری زیبایی را در این موزه نگهداری می کردند.

 

موزه ی دادیانی

در فوریه 1920، مدیران محلی زوگدیدی جهت حفظ کاخ دادیانی جلسه ای برگزار کردند و تصمیم گرفتند که کاخ را مجددا به مردم بازگردانند، زیرا طبق قانون تصاحب اموال سال 1919، کاخ و تمامی اموال آن ضبط شده بود. با این حال بازگرداندن کاخ تنها در حد نوشته بود و در واقع اجرا نشد. پس از آن پیشنهاد تبدیل کاخ به موزه ارائه شد اما چون به زیان منابع مالی و تصمیمات سیاسی بود منتفی گردید.

موزه ی دادیانی

در سال 1921 با تاسیس دولت خودمختار گرجستان، کاخ دادیانی به موزه تندیل شد. اولین مدیر موزه شخصی به نام (A. Chanturia) بود که به همراه یک نگهبان از اموال و گنجینه های موزه نگهداری می کردند. در سال 1980، مجموعه ی کاخ دادیانی مورد بازسازی قرار گرفت. دیوارهای کاخ به سبک اروپایی قرن 19 وکاملا متفاوت از سبک رنگ آمیزی معمولی، نقاشی شده بود. متاسفانه بسیاری از این نقاشی ها از بین رفته و غیر قابل بازیابی بودند. امروزه ظاهر درونی کاخ تنها از طریق طرح ها و نقاشی ها شناخته می شود. موزه دارای بیش از 45000 اثر و اشیا با ارزش است. برخی از آن ها در مجموعه آثار کاخ که در سال 1919 مصادره شد، قرار می گیرد و برخی دیگر، پس از سال 1920، به موزه اضافه شده است. تمامی این آثار ارزشمند نشان دهنده تاریخ هزاران سال گذشته وشامل چندین قطعه منحصر به فرد مانند: آثار زرگری قرن نوزدهم، مجموعه های متنوعی از آثار یونان باستان، فرهنگ باستان شناسی کولخیس، قدیسان مسیحی و هنر اروپا، صنایع دستی، آثاری از شاهزادگان سامگرلو، خانواده های سلطنتی فرانسه، نمونه هایی از سلاح های آسیایی و اروپایی، مجموعه ای از نقاشی های نقاش روسی به نام (peredvizhniks)، نقاشی های فرانسوی با مضمون صحنه های نبرد و نقاشی های انگلیسی با مناظری از دریا، گالری بسیار غنی از عکسها، مجموعه ای از کریستال و ظروف سفالی و... همچنین بخش دیگری از موزه دارای کتابخانه ای با هزاران کتاب کمیاب و ارزشمند می باشد.

موزه ی دادیانی

موزه ی دادیانی

یکی از خاص ترین و ارزشمند ترین آثار موزه لباسی است که توسط مریم مقدس پوشیده شده است. داستانهای زیادی در مورد نحوه ی ورود این اثر ارزشمند به گرجستان وجود دارد. معتبر ترین داستان اینگونه روایت می کند که لباس مریم مقدس به همراه دیگر آثار مذهبی و مقدس توسط اسقف اعظم، پس از سقوط قسطنطنیه به دست ترکان عثمانی در سال 1453، به گرجستان آورده شده است. لباس مریم مقدس درون برج کلیسا (court) نگهداری می شود. هر سال در ماه اوت، لباس در معرض دید عموم مردم قرار می گیرد. ساعت کار موزه هر روز به جز دوشنبه ها 10:00-18:00 می باشد.

موزه ی دادیانی

کلمات جستجو شده:

موزه ی دادیانی, کاخ دادیانی, کشور گرجستان, شهر زوگدیدی, معماری اروپایی, کاخ ملکه Ekaterine Chavchavadze Dadiani, کاخ شاهزاده  Niko Dadian, کلیسا court, باغ گیاه شناسی, جمهوری دموکراتیو گرجستان, اتحاد جماهیر شوروی, شاهزاده دیوید دادیانی, موزه سکه سازی,منطقه ی آرچاپلیس, دولت خودمختار گرجستان,سبک اروپایی, فرهنگ باستان شناسی کولخیس, قدیسان مسیحی, شاهزادگان سامگرلو, نقاشی های فرانسوی, مناظری از دریا, ظروف سفالی, لباس مریم مقدس, اسقف اعظم, سقوط قسطنطنیه, ترکان عثمانی, برج کلیسا (court)

دسته ها:
}