لطفا صبر کنید...

موزه عروسک تفلیس | جاذبه های گردشگری تفلیس
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/25

موزه عروسکی تفلیس در سال ۱۹۳۷ با ابتکار عمل به خرج دادن تیناتین تومانیشویلی (Tinatin Tumanishvili)، نویسنده و معلم کودکان تأسیس شد. او در سال ۱۸۹۲ به دنیا آمد و تا سال ۱۹۶۶ خدمات زیادی برای موزه انجام داد و خودش اولین نفری بود که مجموعه ای از قبیل عروسک ها، اسباب بازی ها و یک کتابخانه به موزه اهدا کرد. وی به عنوان منشی در کمیته اسباب بازی کودکان و همچنین در آموزش و پرورش مشغول به کار بود. او بیست کتاب به دو زبان گرجی و روسی برای کودکان و درباره آن ها نوشت.

راهنمای سفر به تفلیس

موزه عروسک تفلیس

در آن دوره هیچ عروسک گرجستانی در موزه تازه تأسیس وجود نداشت. وی احساس کرد که وجود چندین عروسک و اسباب بازی متناسب با شخصیت ملی و سنت مردم گرجستان، در موزه لازم است؛ بنابراین دستور داد تا چندین هنرمند مردم نگار، به نام های مانانا (Manana)، اکا (Eka) و پتکا (Petka) برای ساخت عروسک های ملی به اطراف گرجستان سفر کنند. کمی بعد شخصی به اسم ایگور فرانگولو (Igor Frangulov) یک اسباب بازی موسیقی دار به اسم «دو رقصنده» ساخته و به موزه اهدا کرد. شخصیت های دیگری به نام های ان.گیلچوسکایا (N. Gilchevskaia)، ای فرانکولف‌ (I. Frangulov)، آر. بگتابگیشویلی (R. Begtabegishvili)، جی.الکساندروف (G. Alexandrov)، ان.انتدز (N. Antadze)، وی میریاناشاویلی (V. Mirianashvili) و دی. چوبابریا (D. Chubabria) نیز عروسک های بی نظیری به موزه تقدیم کردند.

موزه عروسک تفلیس

موزه عروسکی در سال ۱۹۵۸ به کاخ پیشگامان نقل مکان کرد. موزه عروسک تفلیس بیش از ۲۰۰ نمایشگاه از عروسک ها، همچون عروسک ها و اسباب بازی های اروپایی و آمریکایی عتیقه، عروسک های هنری و محلی گرجستانی و انواع اسباب بازی های مکانیکی و صوتی را در خود جای داده است. در این بنا، نمایشگاه های دائمی و دوره ای مانند خیمه شب بازی و استودیوی هنری کودکان برگزار می شود.

موزه عروسک تفلیس

در سال ۱۹۹۰ در طی حوادثی ۲۴ عدد عروسک هلندی، فرانسوی و سوئیسی از موزه دزدیده شد و به همین دلیل موزه به مدت ۱۵ سال برای بازدید کنندگان بسته شد؛ اما بعد از کمی کشمکش در سال ۲۰۰۸ موزه برای بار دوم فعالیت خود را آغاز کرد.

موزه عروسک تفلیس

در حال حاضر این موزه حدود ۳ هزار نمایشگاه عروسک از قرن ۱۹ تا قرن ۲۰، از کشور هایی همچون هند، چین، ژاپن و دیگر کشور های اروپایی دارد. بخش قابل توجهی از عروسک های این موزه توسط هنرمندان گرجستانی اهدا شده و همچنین عروسک های پیچیده مکانیکی و صوتی ساخته شده از چوب، عاج، پرسلن (نوعی لایه سرامیکی) و کدو تنبل، با قابلیت تعویض قطعات (مثل کفش، آلات موسیقی و غیره) نیز در این موزه وجود دارد. ازجمله بهترین نمایشگاه های عروسکی موجود در موزه میتوان به بادیه نشین ها، هواپیما در عشق و دختری با گوشواره مرواریدی اشاره کرد.

موزه عروسک تفلیس

موزه عروسک تفلیس

موزه عروسک تفلیس

راهنمای سفر به تفلیس

توصیه های سفر به تفلیس

کلمات جستجو شده:

موزه عروسک تفلیس, تیناتین تومانیشویلی, کمیته اسباب بازی , زبان گرجی و روسی, سنت مردم گرجستان, مانانا  Manana , اکا  Eka , پتکا  Petka  , ایگور فرانگولو , اسباب بازی موسیقی دار, دو رقصنده, ان.گیلچوسکایا  N. Gilchevskaia , ای فرانکولف‌  I. Frangulov), آر. بگتابگیشویلی  R. Begtabegishvili , جی.الکساندروف  G. Alexandrov , ان.انتدز N. Antadze ، وی میریاناشاویلی  V. Mirianashvili , دی. چوبابریا  D. Chubabria  , کاخ پیشگامان , اسباب بازی های مکانیکی و صوتی, خیمه شب بازی , عروسک هلندی, عروسک فرانسوی ,عروسک سوئیسی,هترین نمایشگاه های عروسکی, بادیه نشین ها,  هواپیما در عشق, دختری با گوشواره مرواریدی , هنرمندان گرجستانی 

دسته ها:
}