لطفا صبر کنید...

موزه دولتی خاریتن آخولدیانی | موزه باستان شناسی آجارستان
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/26

موزه دولتی خاریتن آخولدیانی Khariton Akhvlediani آجارستان در سال 1908 به عنوان یک موزه_مدرسه و به ابتکار گروهی از معلمان و چهره های عمومی باتومی ساخته شد. در حال حاضر این موزه در گوشه ای از خیابان های وزنسنسکی Voznesensky و القا Olgha واقع شده است.

راهنمای سفر به باتومی

موزه باستان شناسی آجارستان

در 22  ماه می 1910  این موزه به طبقه اول ساختمان شورای شهر منتقل شد . تا سال 1924 این موزه به عنوان یک مکانی برای نگهداری انواع آثار تاریخی بود، اما از سال 1925 به موزه تاریخ آجارستان تبدیل شد و در نهایت به کلیسای جامع نظامی سابق که تا سال 1930 در آنجا ماند منتقل شد.

در تاریخ 25 ژانویه 1930، این موزه در ساختمان مربوط به وزارت خزانه داری قرار داده شد . پس از نیکلای گومان به عنوان اولین مدیر این موزه، از فوریه 1938 تا می 1989 مدیریت موزه خاریتن آخولدیانی Khariton Akhvlediani  به یک محقق برجسته، حرفه ای و با تجربه واگذار شد. این موزه به عنوان یک مکانی به منظور نگهداری از اسناد تاریخ محلی و همچنین به عنوان موسسه علمی – آموزشی به فعالیت خود ادامه داد.

موزه باستان شناسی آجارستان

تاریخچه موزه خاریتن آخولدیانی

در سال 1957، دومین طبقه به ساختمان موزه اضافه شد . بیش از 100 مورد از اقلام و مجموعه های منحصر به فردی از جمله عکس ها و آثار هنری در موزه خزانه طلا نگهداری می شود. این موزه به عنوان یکی از قدیمی ترین موسسات علمی – آموزشی است که در آن 180000 غرفه وجود دارد.

 موزه باستان شناسی آجارستان

بیش از 2000 نسخه ی خطی کمیاب از آثار گرجی ، روسی ، ارمنی ، عربی ، ترکی ، فارسی و زبان های دیگر در صندوق نسخه خطی نگهداری می شود. از طرفی کتابخانه این موزه شامل 63000 کتاب از زبان های مختلف دنیاست و بسیاری از این کتاب ها جزو کتاب های کمیاب به شمار می روند. این موزه دربرگیرنده نقاشی های زیادی از هنرمندان معروف گرجستانی و خارجی است. از جمله دیگر هنرهای موجود در این موزه می توان به مجسمه سازی، هنر های تزئینی، حکاکی، نقاشی روی شیشه و پرده اشاره کرد. در کل این موزه مجموعه ای از هنرها و آثار نساجی، صنایع دستی هنرمندان محلی می باشد.

موزه باستان شناسی آجارستان
موزه باستان شناسی آجارستان

آجارستان باستان و قرون وسطی

باستان شناسان بر این باورند که قلمرو آجارستان از زمان نوسنگی محل زندگی ساکنان آن بوده است. این قلمرو توسط یک قبیله باستانی گرجی به نام مسخس Moskhs از دوران باستان اشغال شده بود. از طرفی بخشی از منطقه سیریستاوو (saeristavo) در زمان پادشاهی ایبریا و در اواخر قرن قبل از میلاد  تشکیل شده است . این قلمرو در قرن های 4 و 5 قبل از میلاد به استعمار بازرگانان یونانی در آمد و در نهایت در زمان حکومت روم، شهرستان ها و قلعه های اصلی و کلیدی آن به وجود آمدند.

موزه باستان شناسی آجارستان

در قرن 2 میلادی، قلمرو آجارستان در پادشاهی لازستان گنجانیده شده بود. قلعه کلیدی استان پترا (Tsikhisdziri) به عنوان یک میدان جنگ در طول جنگ لازی بین بیزانس و ایرانیان در طول سال های 542-562 خدمت کرده است.

موزه باستان شناسی آجارستان

راهنمای سفر به باتومی

کلمات جستجو شده:

موزه باستان شناسی آجارستان, موزه دولتی خاریتن آخولدیانی, موزه مدرسه , خیابان وزنسنسکی Voznesensky ,خیابان القا Olgha , ساختمان شورای شهر موزه تاریخ آجارستان, کلیسای جامع نظامی, وزارت خزانه داری, نیکلای گومان, موزه خزانه طلا, قدیمی ترین موسسات علمی – آموزشی, مجسمه سازی، هنر های تزئینی، حکاکی، نقاشی روی شیشه , پرده , قلمرو آجارستان ,مسخس Moskhs, قبیله باستانی گرجی,منطقه سیریستاوو ,زمان پادشاهی ایبریا, پادشاهی لازستان, قلعه کلیدی استان پترا

دسته ها:
}