لطفا صبر کنید...

معبد آرتمیس یکی از عجایب هفت گانه جهان | ازمیر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/30

معبد آرتمیس یکی از عجایب هفت گانه ی جهان Artemesium در شهر افسس(ترکیه ی کنونی)در اواسط قرن 6 پیش از میلاد ساخته شد. همچنین به عنوان یکی از شناخته ترین معابد و عجایب هفت گانه ی جهان به شمار می رود. این معبد به افتخار الهه ارتمیس یونانی(الهه ی ماه و شکار) به فرمان شاه کروزو لیدیا Croesus of Lydia ساخته و طراح آن Cherisiphron بود که از معماران مشهور کلاسیک به شمار می رفت . قابل ذکر است که او این بنا را با همراهی پسرش Metagenes ساخت. محل این معبد در آسیای صغیر در چهار راه تجاری بود. همین امر موجب جذب تعداد زیادی از بازدیدکنندگان می شد، چرا که فرقه ی آرتمیس در بر دارنده ی عناصر و خدایان متعددی بود.

معبد آرتمیس ازمیر

معبد آرتمیس یکی از عجایب هفت گانه ی جهان

درون این معبد مجسمه ی الهه ی شرقی وجود داشت که این مجسمه دارای شش سینه (نمادباروری) و پاهایی کاملا به هم چسبیده که این نیز نشان از تابوت بود و قابل ذکر است که سبک این مجسمه با دیگر مجسمه های یونانی کلاسیک کاملا در تضاد است.

معبد آرتمیس ازمیر

معبد آرتمیس یکی از عجایب هفت گانه ی جهان

طراحی این بنا توسط Tamples معمار یونانی صورت گرفت. این معبد ترکیبی از سبک کلاسیک یونانی و شرق نزدیک است و در کل شامل یک رواق مستطیل شکل از جنس سنگ مرمر ، با سایز 377 در 180 فوت، می شود که اطراف آن با 127 ستون ایستاده ی 60 فوتی احاطه شده است.

معبد آرتمیس ازمیر

معبد آرتمیس یکی از عجایب هفت گانه ی جهان

داخل این معبد مجسمه های رزمندگان آمازون (که خدایان یونانی را درPolyclitus پنهان کرده بودند) که توسط برخی مجسه سازان زبردست یونانی مانندPheidias  طراحی و ساخته شده اند قرار دارد و این مجسمه ها مورد احترام همگان قرار دارند. همچنین چند نقاشی، ستون ها و دیوارهای طلا کاری شده در این معبد وجود دارد. از دیگر عناصر تشکیل دهنده ی این معبد می توان به مجسمه ی زئوس در المپیا که بر روی یک پایه از جنس سنگ مرمر ایستاده است اشاره کرد.

معبد آرتمیس یکی از عجایب هفت گانه ی جهان

تاریخچه ی معبد آرتمیس

معبد آرتمیس در افسوس در 21 جولای،356 سال پیش از میلاد مسیح به آتش کشیده شد و پس از مرگ اسکندر کبیر بازسازی و سپس دوباره درسال 262 بقایای معبد پیشین در ساخن معبد جدید مورد استفاده قرار گرفت.

معبد آرتمیس یکی از عجایب هفت گانه ی جهان

پس جستجوهای فراوان در سال 1869 بقایای بسیار کمی از Artemesium کشف شد که امروز در موزه بریتانیا در لندن نگهداری می شود. آثار به جای مانده از بنای این معبد هم تنها چند ستون است که امروزه به عنوان یکی از عجایب هفت گانه ی جهان از آن یاد می‏ شود.

معبد آرتمیس یکی از عجایب هفت گانه ی جهان

کلمات جستجو شده:

معبد آرتمیس یکی از عجایب هفت گانه ی جهان, معبد آرتمیس , شهر افسس ترکیه, عجایب هفت گانه ی جهان, الهه ارتمیس یونانی, شاه کروزو لیدیا , مجسمه ی الهه ی شرقی, مجسمه های رزمندگان آمازون, مجسمه ی زئوس در المپیا, تاریخچه ی معبد آرتمیس, 

دسته ها:
}