لطفا صبر کنید...

مسجد مرجانی کازان | بنای دیدنی در روسیه
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/01/25

مسجد مرجانی در شهر کازان kazan روسیه در منطقه ی اسلو Слобода (منطقه ی ساحلی، در قسمت پایین دریاچه ی کابانКабан) قرار دارد و یکی از بناهای تاریخی و مذهبی تاتار(از قرن هجدهم و نوزدهم) به شمار می رود. ساخت این مسجد در سال 1766 آغاز و در سال 1770 به پایان رسید. دستور ساخت این بنا توسط کاترین دوم صادر و به افتخار نام امام جماعت پیشین خود شهاب الدین مرجانی مسجد مرجانی نامیده شد.

مسجد مرجانی کازان

مسجد مرجانی کازان به عنوان اولین مسجد سنگی روسیه شناخته می شود. این مسجد دارای دو طبقه، یک مناره و سه لایه بر روی پشت بام می باشد. فضای داخلی این بنا ترکیبی از معماری سن پترزبورگ، نقاشی های تزئینی باروک و تاتار است که توسط معماری به نام Kaftyrev VI طراحی و اجرا گشته. پس ازآن در سال 1861، در مسجد فرعی پله هایی به سمت شمال ساخته و در سال 1885 نیز مناره ی مسجد بازسازی شد. در سال 1887 اطراف مسجد با حصارهای زیبا تزئین و بر بالای مناره نیز هلالی طلایی قرار گرفت.

مسجد مرجانی کازان

مسجد مرجانی کازان

دیوارهای این مسجد سفید و سقف آن نیز سبز است که شب ها نورپردازی منحصر به فردی روی آن ها انجام شده و جلوه ای منحصر به فرد را پدید می آورند. طبقه ی اول این مسجد قسمت اداری محسوب می شود و طبقه ی دوم قسمت مسجد و نمازخانه است. در حال حاضر مجموعه ساختمان های این مسجد اداره ی معنوی مسلمانان تاتار به شمار می رود و در نزدیکی آن کالج اسلامی کازان، فروشگاه محصولات فرهنگی اسلامی، یک کافه و فروشگاه مواد غذایی حلال، وجود دارد. قابل ذکر است که این مسجد برای جشن هزاره ی کازان مجدد بازسازی شد.

مسجد مرجانی کازان

مسجد مرجانی کازان

مسجد مرجانی کازان

دسته ها:
}