لطفا صبر کنید...

مسجد مختاروف | کی بریم سفر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
1

1396/02/25

مسجد مختاروف » » » مسلمانان ولادی قفقاز مدت ها بود که قصد داشتند مسجدی در شهر بسازند. در سال ۱۸۹۴ میلادی به نوشته روزنامه محلی، «مسلمانان شهر» طی درخواستی از مقامات شهری اجازه جمع آوری پول از ساکنان مسلمان برای ساخت مسجد را گرفتند و اعضای چند خانواده معروف و محترم در اوستیا مسئول این کار شدند.

این افراد از اشخاص سرشناس جامعه به شمار می رفتند. دفاتر ثبت اسامی را نیز افتتاح کردند. در  طی مدت طولانی که برای دریافت اجازه ساخت مسجد صرف شد، هزینه های ساخت مسجد را جمع آوری می کردند. پس از مدتی مقدار قابل توجهی گرداوری شد، اما آن میزان برای ساخت مسجد همچنان کافی نبود، بنابراین به مرتضی مختاروف، صنعتگر، کارفرما و حامی مذهبی شهر که از شخصیت های بسیار مهم اوستیا بود مراجعه کردند و با کمک او ساخت مسجد آغاز شد.

از زمان نهادن اولین سنگ این بنا تا گشایش باشکوهش ۶ سال به طول انجامید و سرانجام در ۱۴ اکتبر سال ۱۹۰۸ میلادی (روز عید قربان) اولین مراسم دعا و نیایش در این مکان برگزار شد و مجری این برنامه نیز ملأ آخوند مرتضی مختاروف بود و در همان روز به افتخار این رویداد خجسته، مختار برای ۸۰۰ زندانی در زندان ولادی قفقاز غذا فرستاد؛ سپس نمایندگان شهر قفقاز تصمیم گرفتند به عنوان سپاسگزاری از طرف تمام مسلمانان شهر، از بازرگان باکویی (تاجر مرتضی آقا مختاروف)، مسجد را به نام او «مسجد جامع مختاروف» بنامند.

 مرتضی مختاروف، فردی توانا، زحمتکش و کار دوست و ماجراجو بود. در دوران جوانی نفت و دیگرکالاها را با ارابه به نزد خریداران می برد. در سال ۱۸۷۰ میلادی به عنوان کارگر در معادن نفت کارکرد و از کارگر استخراج نفت تا استادکار در این رشته پیش رفت. مختاروف باکار در کارگاه های مکانیکی، کار با دستگاه های نیمه اتوماتیک را به خوبی یاد گرفت و پس از مدتی استادکار معروفی در تعمیر دستگاه های حفاری شد. پس از ۲۰ سال، در سال ۱۸۹۰ میلادی مختاروف شرکت خصوصی حفاری خود را افتتاح کرد و با موفقیت زیاد به حفاری چاه های ۱۰۰۰ متری پرداخت، که در آن زمان خیلی عمیق به حساب می آمدند. همچنین تعدادی از اختراعات او، ازجمله دستگاه مختاروف، مدرن ترین دستگاه در بین دستگاه های موجود در آستانه قرن بیستم به شمار می رفت. مختار سپاسگزار خداوند بود که همسری دوست داشتنی نصیب او کرده و برای نشان دادن سپاسگزاری عمیق خود، در ساخت مسجد شهر مشارکت فعالی داشت و بخش اعظم هزینه ساخت را به عهده گرفت و از معماران و استادکاران زبردست برای ساخت مسجد دعوت به عمل آورد.

مرتضی مختاروف در آینده نیز به مسلمانان ولادی قفقاز کمک کرد و در سال ۱۹۱۰ میلادی دیواری پیرامون مسجد ساخته شد که او ۱۰۰۰ آجر برای ساخت این دیوار به مسلمانان هدیه کرد. لیزا هم در انجام کارهای خیریه از شوهرش عقب نمی ماند و اولین بیمارستان کودکان و اولین انجمن خیریه را برای زنان مسلمان تأسیس کرد. مختاروف با ساخت این مسجد برای همیشه نام خود و نام خانواده همسرش در اوستیای شمالی را جاویدان کرد. سال های بسیاری است که آن ها در قید حیات نیستند، اما سمبل عشق و علاقه بی حدومرز آن ها، زینت بخش ولادی قفقاز به شمار می رود.

دسته ها:
}