لطفا صبر کنید...

مسجد عیسی بیگ | جاذبه های گردشگری ترکیه
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/30

مسجد عیسی بیگ یکی از برجسته ترین نمونه های معماری سلجوقیان و در زیر ارگ سلسوک و نزدیک کلیسای سنت جان واقع شده است. این مسجد توسط معمار زبر دست سوری به نام علی موشمیش بین سال های ۱۳۷۴ و۱۳۷۵ به افتخار حاکم سلجوق ساخته شد. این مسجد بر خلاف معماری های مرسوم آن زمان شکلی کاملا نا متقارن دارد که در جای جای این بنا همچون درب ها، پنجره ها و گنبد ها نمایان است. مدخل ورودی این مسجد توسط یک سنگ نوشته تزئین شده است.

برای ساخت این مسجد از ستون ها و سنگ های باقی مانده از خرابه ها ی شهر Ephesus استفاده کرده اند. مسجد عیسی بیگ در سال ۱۹۳۴ به دلیل آسیب های وارده در گذر زمان بازسازی و مرمت شد. اندازه این مسجد ۵۱ در۵۷ متر مربع است که شامل یک حیاط بزرگ نیز می باشد.

مسجد عیسی بیگ

این مسجد متشکل از دو راهرو جانبی و دو گنبد در مرکز آن است. آجر های بازمانده از مناره شکلی هشت گوش دارد و به سبک بی نظیری معماری شده که نشان دهنده سبک ظریف معماری آن دوران است. نمای شرقی مسجد توسط سنگ های مرمر حکاکی شده با طرح های هندسی زیبا و کتیبه های خوشنویسی تزئین شده است.

مسجد عیسی بیگ

 

در داخل مسجد یک محراب و یک منبر، ساخته شده از سنگ مرمر وجود دارد که جلوه خاصی را به محیط داخل مسجد بخشیده است. گنبد مسجد توسط کاشی های رنگ آمیزی شده با رنگ فیروزه ای استادانه ساخته و همچنین ستون های داخلی به سبک کلاسیک طراحی شده اند.

مسجد عیسی بیگ

 

مسجد عیسی بیگ یکی از جاذبه های تاریخی ترکیه به شمار می رود که علاوه بر دارا بودن جاذبه های تاریخی دارای جاذبه های گردشگری در اطراف خود است. در کنار دیواره های مسجد غرفه ها و مغازه هایی وجود دارد که گردشگران می توانند سوغات های سنتی آن منطقه را خریداری کنند.

مسجد عیسی بیگ

در دو طرف مسجد دو مناره، یکی در غرب و دیگری در شرق وجود دارد ولی آنها مناره های اصلی قرن ۱۴ نیستند زیرا در سال ۱۶۵۳ و ۱۶۶۸ زلزله، آسیب جدی به این مناره ها وارد آورده و پس از این حادثه این دو مناره در سال ۱۹۷۵ و۲۰۰۵ ترمیم و نوسازی شدند که هنوز هم ساختار ساده و در عین حال با ظرافت آن چشم ها را می نوازد.

مسجد عیسی بیگ

قوانین موجود برای ورود در داخل مسجد برای مردان پوشیدن شلوار و برای زنان پوشاندن مو و پاهایشان است. یکی از چیزهایی که این مسجد را با دیگر مساجد ترکیه متمایز می کند، وجود لوسترها با سبکی پیچیده است زیرا در اکثر مساجد تمام لوازم داخلی مسجد کاملا ساده هستند.

مسجد عیسی بیگ

در کنار دیوارهای خارجی مسجد سنگ های قبری وجود دارد که دارای نمادها و نوشته هایی هستند. این قبر ها دو دسته اند، دسته اول که به رنگ سیاه و سفید هستند و مربوط به دوره سلجوقی است و به زبان عربی و خط کوفی بر روی آن ها حکاکی شده است و دسته دوم که به رنگ سفید هستند و از جنس سنگ مرمر می باشند.

مسجد عیسی بیگ

کلمات جستجو شده:

مسجد عیسی بیگ, برجسته ترین نمونه های معماری سلجوقیان, ارگ سلسوک , جاذبه های تاریخی ترکیه, جاذبه های گردشگری, شهر Ephesus,

دسته ها:
}