لطفا صبر کنید...

مسجد جامع ماخاچ قلعه
امتیاز 0/5 از 0 نظر
1

1396/01/25

مسجد جامع ماخاچ قلعه واقع در منطقه ماخاچ قلعه، پایتخت جمهوری داغستان که از جمهوری های خودمختار روسیه است بنا شده و به عنوان مسجد اصلی و بزرگ در این منطقه شناخته می شود. شروع ساخت این مسجد در تاریخ ۱۹۹۲ میلادی بوده و در سال ۱۹۹۶ درب آن به روی مردم گشوده شد، اما پس از گستردش و تکمیل نهایی به کمک مردم این بنا در تاریخ ۱۹۹۸ وقف شد.

مسجد جامع ماخاچ قلعه

معماری مسجد جامع ماخاچ قلعه

معماری مسجد جامع ماخاچ قلعه از مسجد سلطان احمد واقع در شهر استانبول ترکیه الگو برداری شده و به همین دلیل معماری آن تا حدودی به مسجد سلطان احمد ترکیه شباهت دارد و همچنین پروژه ساخت این مسجد زیبا با کمک های ترکیه و معماران جمهوری داغستان انجام و در حدود ۲٫۵ میلیون دلار هزینه در برداشت. بازسازی مسجد جامع ماخاچ قلعه در سال ۲۰۰۵ آغاز گردید و در ژوئیه سال ۲۰۰۷ به اتمام رسید.

مسجد جامع ماخاچ قلعه

گنجایش مسجد جامع ماخاچ قلعه

این مسجد زیبا که گنجایش پذیرش نزدیک به ۱۷۰۰۰ نفر نمازگزار را دارد یکی از بزرگ ترین مساجد در کل اروپا محسوب می شود. امروزه این مسجد پایتختی معنوی برای روشنگران داغستان نیز به شمار می رود. مسلمانان منطقه داغستان در ظهر جمعه در این مکان که مسجد جامع بزرگ مرکزی است برای نماز گرد هم می آیند.

مسجد جامع ماخاچ قلعه

ظرفیت فضای داخلی سالن های این مسجد در حدود پانزده هزار نفر است. همه روزه از دو مناره ی این مسجد پنج بار نوای اذان به گوش می رسد. در طبقه همکف برای آقایان فرش های سبزرنگی وجود دارد که روی آن ها خطوطی برای تشخیص جای نفراتی که دعا می خوانند ترسیم شده و در طبقه اول نیز در قسمت بالکن ها فرش های قرمزرنگی برای زنانی که نماز می خوانند پهن شده، همچنین در کتابخانه ی این مسجد کتب مقدس عربی و روسی نفیسی وجود دارد.

مسجد جامع ماخاچ قلعه

مسجد جامع ماخاچ قلعه

مسجد جامع ماخاچ قلعه

دیوارهای این مسجد دارای الگوها و گزیده ای از نقاشی های قرآنی و در بخش های دیگر تزئینات انتزاعی هندسی و همچنین الگوهایی مزین با قوس ها،و ستون های زیبا است. لوسترهای مسجد از آثار هنری دمشق به شمار می رود که بزرگ ترین آن ها در حدود یک تن وزن دارد.

مسجد جامع ماخاچ قلعه

این مسجد از لحاظ موقعیت مکانی در نقطه کانونی و شاهراه اصلی شهر و در خیابان امام شمیل واقع می باشد.

دسته ها:
}