لطفا صبر کنید...

مسجد آبی استانبول
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/05/23

  مسجد آبی (Blue mosque) یکی از مساجد تاریخی شهر استانبول می باشد که با نام  Sultanhmet camiiنیز شناخته می شود. این مسجد به نام مسجد آبی نام گزاری شد زیرا دیوار های آن توسط کاشی های آبی رنگ طراحی شده است. مسجد فوق در بین سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ ساخته شد؛ این مدت با زمان حکومت سلطان احمد اول مطابقت داشت.

راهنمای سفر به استانبول

مسجد آبی استانبول

این مسجد نیز همانند مساجد دیگر این شهر آرامگاه بنیان گزار خود یعنی سلطان احمد اول می باشد؛ علاوه بر آن این پادشاه عثمانی یک مدرسه و بیمارستان نیز تاسیس کرده بود. مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد امروزه به یکی از اصلی ترین جاذبه های توریستی شهر استانبول بدل شده است.

مسجد آبی استانبول

سلطان احمد دستور ساخت این مسجد را زمانی صادر کرد که تنها ۱۹ سال داشت. این مکان در نزدیکی Hagia Sophia  و در کنار کاخ امپراطوری بیزانس ساخته شد. کار ساخت این مسجد تقریبا ۷ سال به طول انجامید و یک شاهکار تاریخی را به وجود آورد.

مسجد آبی استانبول

علاوه بر جذابیت توریستی این مسجد، می توان از آن به عنوان یک مسجد فعال نیز نام برد؛ به طوری که در طول روز برای ۵ مرتبه در آن نماز برگزار می شود که سبب شده تا مسجد به مدت نیم ساعت به روی گردشگران بسته شود و تنها عبادت کنندگان بتوانند به این مکان وارد شوند.

مسجد آبی استانبول

مسجد آبی توسط مهمت آقا طراحی و ساخته شد که پیشینیانش اعدام شده بودند. سلطان احمد از شکوه و جلال طراحی مهمت آقا بسیار هیجان زده و خوشنود بود . متاسفانه این معمار در ۲۷ سالگی و درست یک سال بعد از اتمام شاهکار خود درگذشت. او در خارج از این مسجد به همراه همسر و سه پسرش به خاک سپرده شد.

مسجد آبی استانبول

بهترین روش برای دیدن از این مسجد، ورود به آن از ورودی سمت چپ می باشد، البته اگر گردشگران مسلمان نباشند به طور کلی باید از این سمت به مسجد وارد شوند. برای ورود به مسجد باید درون صف هایی بایستید و بدون صف وارد نشوید. در روزهای جمعه برای برگزاری نماز جمعه، مسجد به مدت ۹۰ دقیقه به روی گردشگران بسته می شود.

مسجد آبی استانبول

قبل از ورود به مسجد ابتدا باید کفش های خود را در آورید و درون کیسه های پلاستیکی بگذارید که در ورودی مسجد قرار داده  شده اند. این عمل به عنوان بخشی از سنت مسلمانان محسوب می شود. برای ورود به مسجد نیز هیچگونه ای هزینه پرداخت نمی شود.

مسجد آبی استانبول

زنان برای ورود به مسجد باید موهای خود را بپوشانند؛ برای این منظور پوشش هایی از جنس پارچه به صورت رایگان برای آن ها در نظر گرفته شده است که می توانند از آن ها استفاده کنند. طرز استفاده از اینگونه پوشش ها نیز در مسجد نشان داده می شود.

مسجد آبی استانبول

زمانی که در داخل مسجد می روید و طی مدتی که آنجا هستید باید آرام باشید و برای عکاسی از فلاش استفاده نکنید. از آنجایی که این مسجد محل عبادت می باشد عکس گرفتن از کسانی که در حال عبادت هستند یک نوع بی احترامی محسوب می شود.

مسجد آبی استانبول

یکی از اصلی ترین ویژگی های مسجد سلطان احمد شش مناره آن می باشد که از دور نیز دیده می شود؛ این بسیار منحصر بفرد است زیرا اکثر مساجد دارای چهار، دو یا تنها یک مناره می باشند. این تنها در شرایطی بوده است که مسجد حرم در مکه دارای شش مناره بود. سلطان احمد این مشکل را با فرستادن نماینده خود به مکه برای اضافه کردن مناره هفتم به مسجد آن حل کرد.

 یکی دیگر از ویژگی های برجسته این مسجد گنبد آبشار آن است که به نظر می رسد از گنبد اصلی بیرون می ریزد. در داخل بالایی سقف بیست هزار کاشی آبی به کار رفته است. این کاشی ها نمونه های زیبایی از طراحی ایزنک قرن شانزدهم، قدیمی ترین کاشی های گل، درخت و الگوهای انتزاعی است.

راهنمای سفر به استانبول

با مطالعه نکات ضروری سفر به استانبول که در زیر آمده است، سفر خوشی برای خود فرآهم کنید:

نکات ضروری سفر به استانبول

همچنین کی سفر به شما پیشنهاد می‎کند که در سفر استانبول خود درصورت نیاز از اپلیکیشن های زیر استفاده کنید تا سفر راحتی داشته باشید:

اپلیکیشن های کاربردی در سفر به استانبول

کلمات جستچو شده:

مسجد آبی استانبول, رزرو آنلاین تور لحظه آخری استانبول, مساجد تاریخی شهر استانبول, مسجد سلطان احمد, اصلی ترین جاذبه های توریستی شهر استانبول, کاخ امپراطوری بیزانس, اصلی ترین ویژگی های مسجد آبی استانبول, تصاویر مسجد آبی استانبول

دسته ها:
}