لطفا صبر کنید...

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge
امتیاز 0/5 از 0 نظر
1

1396/04/13

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge

راهنمای سفر به آنتالیا

شهر پرگه Perge در 17 کیلومتری شرق آنتالیا Antalya و در مرز رودخانه آکسو Aksu واقع شده است. مهمترین سازه های برجسته شهر از سال 1946 حفاری شده است و به دلیل مجسمه های موجود در این منطقه، موزه آنتالیا یکی از غنی ترین مجموعه مجسمه های رومی را دارا می باشد. این شهر که یکی از قدیمی­ترین شهرهای ترکیه به شمار می­رود، پایتخت منطقه ای به نام پامفیلیا محسوب می­شود.

این بنا یکی از آکروپلیس­های معروف به شمار می­رود که قدمت آن به عصر برنز بازمی­گردد. بناها و ساختمان­های خصوصی و عمومی جدیدی در دوران عصر طلایی پرگه در این محل ساخته شد که پس از ساخت این بناها  این شهر به یکی از شهرهای مسیحی تبدیل شد.

دروازه اصلی شهر پرگه توسط دو برج گردان محافظت شده و نیز یک بازار بزرگ در قسمت شرقی این دروازه وجود داشته است، این بازار به شکل مربعی با یک ساختمان گرد در مرکز آن طراحی شده است. برای ساخت مغازه های این بازار از گرانیت های خاکستری و سنگ های مرمر سفید به کار گرفته اند و مجموعه ای از حمام ها در قسمت غربی دروازه نیز واقع شده است که این حمام ها در سطح بزرگترین و بهترین حمام ها قرار می گرفتند. اگر به حمام های تاریخی آنتالیا علاقه دارید، سری به حمام رومی آنتالیا بزنید. در این منطقه سه سالن بزرگ برای فصول مختلف ساخته شده است.در اطراف این سالن ها، حیاط ها و فضاهای باز وجود دارد و این حیاط ها به وسیله مجسمه های زیبایی زینت داده شده اند البته قابل ذکر است که این مجسمه ها در سال 1980 کشف شدند و به موزه باستان شناسی آنتالیا منتقل شدند. تعدادی از این مجسمه ها نشان می دهند که احتمالا عمل ختنه از مسیحیان اولیه سرچشمه گرفته است.

این شهر در گذشته به عنوان یک سد و دیواره دفاعی در برابر دزدان دریایی بوده است، که این موضوع با توجه به کاوش­های تاریخی در این مکان و کشف ساختارها و سیستم­های دفاعی عنوان می­شود.

اگر قصد بازدید از شهر تاریخی پرگه را کرده‎اید، می‎توانید قیمت تور ترکیه از تهران و تور ارزان آنتالیا از تهران را در کی سفر بیابید و مقایسه کنید!

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge

تاریخچه شهر پرگه

مورخان براین باورند که تاسیس این شهر به پایان جنگ تروا (سال 1275 قبل از میلاد) برمی گردد، اما با پیدایش یک لوح هتیتی Hittite در سال 1986 مشخص شد که تاریخچه این شهر به پیش از جنگ تروا مربوط بوده و براساس شواهد فلسفی موجود، این شهر حاصل یک ته نشینی در هزاره سوم قبل از میلاد است. از طرفی وجود برخی سنگ ها و سرامیک های موجود در شهر باستانی پرگه نشان دهنده ی تاریخ این شهر در زمان برنز پیشین است. اولین قسمت های این شهر در فلات شمالی شهر پیدا شد و در نهایت در امتداد دشت جنوب توسعه یافت. اسناد و مدارک به جا مانده نشان می دهد که هیچ دیواره دفاعی برای محافظت از این شهر در برابر حملات دشمنان وجود نداشته است. مجسمه اخترشناس و ریاضیدان بزرگ و معروف آپولونیوس Apollonius، فیلسوف بزرگ واروس   Varus   در این شهر به چشم می خورد.

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge

در قرن 12 پیش از میلاد، یونانیان مهاجر از شمال کشور ترکیه به جنوب آن مهاجرت کردند. با آمدن این مهاجران به جنوب ترکیه، نژادها و قوم­های مختلفی به این منطقه وارد شدند. پس از آن یونانیان این منطقه را پامفیلیا نامیدند. پامفیلیا در آن دوران از قطب­های مهم تجارت به شمار می­رفته است.

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge

اگرچه بسیاری از خدایان و الهه های مختلفی در این شهر مورد پرستش مردم بودند اما آرتیمیس از جایگاه ویژه ای برخوردار بود. معبد آرتیمیس با معماری زیبا و باشکوه در بالای تپه شهر ساخته شده بود اما هنوز هم آن مکان یکی از پر رمز و رازترین مکان ها در این شهر محسوب میشود.

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge

حفاری ها و تحقیقات انجام شده در مورد شهر باستانی پرگه نشان می دهد که این شهر سه دوره طلایی و مهم را تجربه کرده است. اولین دوره مربوط به دوران هلنیستی (دوم و سوم قبل از میلاد) با دیوارهای بزرگ و برج هایی که تا به امروز هم قسمت هایی از آن ها به چشم می خورد، دومین دوره مربوط به امپراطوری روم با ساختارهای برجسته ای مانند تئاتر، استادیوم، حمام ها، چشمه ها و آگورا که تا امروز نیز بخش گسترده ای از آن ها وجود دارد و سومین دوره مربوط به دوره مسیحیت است، در این دوره پرگه تبدیل به یک مرکز شهری شد و بسیاری از کلیساها در آن ساخته شدند.

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge

قدمت سالن تئاتری که در این مکان تاریخی قرار دارد به اواسط قرن دوم پس از میلاد بازمی­گردد و گنجایش آن تقریبا 15000 نفر تخمین زده شده است. با اینکه برای ورود به این محل درب­های مختلفی در جهات مختلف جغرافیایی وجود داشته اما با گذشت زمان از بین رفته اند و اکنون برای ورود می­توان از درب جنوبی استفاده کرد که در قسمت شرقی این در جنوبی، سی مغازه نیز وجود داشته است.

قبل از وارد شدن به این شهر تاریخی و عبور از دروازه شهر، بازدیدکنندگان عموما به آرامگاه پالانسیا مگنا می­روند، فردی که بیش از همه طرفدار ساخت این بنا بوده است و در بیشتر بناهای این محل نامی از او برده شده است. پالانسیا مگنا دختر پالانسیوس وروس فرماندار مشهور رومی است. مجسمه ای از چهره زیبای این دختر در موزه آنتالیا نیز وجود دارد.

همچنین پس از بازدید از آرامگاه پالانسیا و رسیدن به دروازه های رومی این شهر باستانی می­توانید حیاط زیبایی که در این مکان طراحی شده و متعلق به  سده 4 پس از میلاد است را مشاهده کنید.

نحوه توزیع آب در شهر پرگه آنتالیا

ساختارهای کاملی در ارتباط با توزیع آب در این شهر وجود دارد.همچنین مهم ترین و قابل توجه ترین مجموعه استخرها و آبشارها در این شهر به چشم می خورد.

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge

با توجه به اینکه گردشگران به میزان کمتری از این بنا در آنتالیا دیدن می­کنند، همواره محیط آرامی دارد که شما با آسودگی خاطر می­توانید از این مکان دیدن کرده، به دل تاریخ سفر کرده و لذت ببرید.

برای بازدید کامل از تمام بناهای شهر تاریخی پرگه، بین سه تا چهار ساعت زمان نیاز خواهید داشت.

فاصله شهر تاریخی پرگه تا انتالیا تقریبا 17 کیلومتر می­باشد.

برای رفتن به این محل با حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس می­توانید از اتوبوس­های خط  ال­­-سی 73 در جاده اصلی لارا استفاده کرده و پس از رسیدن به هتل کلاب سرا، با تاکسی به شهرتاریخی پرگه بروید.

راهنمای سفر به آنتالیا

کلمات جستجو شده:

مجموعه منحصر به فرد و تاریخی شهر پرگه perge, شهر پرگه, رودخانه آکسو , موزه آنتالیا, غنی ترین مجموعه مجسمه های رومی,  موزه باستان شناسی آنتالیا , تاریخچه شهر پرگه, ریاضیدان بزرگ و معروف آپولونیوس, فیلسوف بزرگ واروس, معبد آرتیمیس, دوران هلنیستی, نحوه توزیع آب شهر پرگه, مهم ترین و قابل توجه ترین مجموعه استخرها و آبشارها در شهر پرگه,

دسته ها:
}