لطفا صبر کنید...

معماری شگفت انگیز متروی مسکو
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/01/19

مترو مسکو یکی از زیباترین و شلوغ ترین متروها در کل دنیا و البته یکی از عجیب‌ ترین پروژه‌های اتحاد جماهیر شوروی با هدف ساختن شهری به‌ عنوان پایتخت جهان کمونیسم بود. سیستم این مترو با تردد روزانه‏ ی بیش از شش میلیون نفر مسافر در ‌یکی از شلوغ ‌ترین سیستم ‌های مترو در جهان به شمار می‏ رود.

متروی مسکو

فضای داخلی مترو مسکو به سبک کمونیست طراحی شده که در ابتدا به ‌صورت کلاسیک و در ادامه ساخت از معماری‌ نوین بهره گرفته و سالن‌ های زیرزمینی مجلل که ترکیبی از نقاشی‌ ها، موزاییک‏ ها و سنگ‌ های گران ‌قیمت، مجسمه‌ های برنزی و شیشه ‏های رنگ آمیز ی شده و نقش برجسته هستند، فضایی همانند یک موزه را در این مترو ساخته‏ اند و در هر ایستگاه شما می‌ توانید نمایی از بخش‌ های تاریخی و زیبا را تماشا کنید.

متروی مسکو

معماری بی بدیل این بنا باعث جذب گردشگران بسیاری از سراسر دنیا گشته که این مکان را کاخی زیر زمینی در قلب مسکو می ‏دانند.

متروی مسکو

از معروف‌ ترین ایستگاه‌های مترو مسکو می‌ توان به ایستگاه مایاکوفسکایا Mayakovskaya اشاره کرد که برای تقدیر از ولادیمیر مایاکوفسکی شاعر مشهور شوروی نام ‌گذاری شد. این ایستگاه که در سال ۱۹۳۸ میلادی ساخته ‌شده است. نمایی مرکب از سنگ مرمرسفید، گرانیت خاکستری و صورتی دارد و با معماری بسیار زیبای خود قادر به دریافت جایزه بزرگ در نمایشگاه تجارت جهانی نیویورک شده است.

متروی مسکو

از دیگر ایستگاه‌های مترو مسکو می‌توان به ایستگاه chekhovskaya اشاره کرد که به نام نویسنده‏ی معروف، آنتوان چخوف Anton Chekhov نام‌گذاری شده است. البته قابل ذکر است که بسیاری از ایستگاه‌ ها در طی سال‏ های پیاپی، چندین بار تغییر نام داده‌ شده اند.

جالب است بدانید در مترو مسکو ایستگاه ‌هایی مانند: Komsomolskaya، Novoslobodskaya برخی از نمونه‌های عجیب معماری استالینیستی به شمار می‏روند.

متروی مسکو

به‌طورکلی در بسیاری از ایستگاه ‌های مترو مسکو معماری و نما به ‌گونه‌‏ای است که این محیط ‌ها را بسیار باشکوه جلوه می‌ دهد چرا که در تمامی این ایستگاه ‌ها از سنگ‌ های گران ‌قیمت و مجسمه‌های باشکوه استفاده ‌شده و تنها تفاوت بین ایستگاه ‏ها در سنگ مرمر، کاشی کف وسبک رنگ‌آمیزی، آن‏هاست.

این مترو دارای حدود ۱۸۰ ایستگاه 12 خط و ۲۹۸ کیلومتر طول می ‌باشد و همچنین از این تعداد ایستگاه ۴۴ مورد به‌ عنوان سایت‌ های میراث فرهنگی ثبت شده‏ اند.

متروی مسکو

ساخت مترو مسکو پس از تأیید کمیته شوروی در سال ۱۹۳۱ آغاز و ۱۳ ایستگاه اولیه‏ی آن در تاریخ ۱۵ مه سال ۱۹۳۵ افتتاح شد. معماران طبق دستورات داده‌ شده هیچ جایی برای خطا نداشته و دقت عمل بالایی را در کار خود رعایت می‏ کردند، از معماران مشهور که در ساخت مترو مسکو نقش مهمی داشت می‌ توان به ولادیمیور گلفریخ Владимир Glfrykh اشاره کرد.

 مترو مسکو همچنین در طول حملات هوایی در جنگ جهانی دوم به‌ عنوان پناهگاه استفاده می ‌شد، اما این امر باعث توقف ساخت ادامه آن نشد و در طول جنگ ۷ ایستگاه جدید به مترو اضافه شد.

متروی مسکو

یکی از خدماتی که برای ساده کردن جهت ‌یابی نابینایان در مترو مسکو در نظر گرفته ‌شده، این است که: زمانی که شما در حال سفر از خطوط شعاعی به سمت مرکز هستید وضعیت توسط صدای آقایان اعلام می‌ شود و در مسیر برگشت همین خط توسط صدای خانم ‌ها اعلام می ‌شود. همچنین پله ‌برقی‌های مترو مسکو جز طولانی‌ ترین پله ‌برقی‌ های اروپا به شمار می‏ روند.

 متروی مسکو

دسته ها:
}