لطفا صبر کنید...

قلعه پتروپاول منشا پیدایش شهر سن ‌پترزبورگ
امتیاز 0/5 از 0 نظر
1

1396/01/20

جاذبه های گردشگری » جاذبه های گردشگری روسیه » جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ » قلعه پتروپاول

قلعه پتروپاول  که اولین اثر معماری در شهر سن ‌پترزبورگ است به دستور پتر کبیر (تزار روسیه) در تاریخ ۲۷ مه سال ۱۷۰۳ میلادی در امتداد رودخانه نیوا Neva و برای دسترسی آسان به دریای بالتیک جهت حفاظت از منطقه در برابر حملات احتمالی ارتش سوئد و نیروی‌ های دریایی به‌ صورت شش‌ ضلعی ساخته شد.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ

پتر کبیر تصمیم گرفت به ‌جای استفاده از قلعه قدیمی سوئدی (Nyenschantz) قلعه جدید در غرب نزدیک به خلیج فنلاند بسازد و البته می‌ توان گفت که تاریخ ساخت این قلعه همان تاریخ تولد و شکل ‌گیری شهر زیبا ی سن‌ پترزبورگ است.

قلعه پتروپاول در جزیره خرگوش (به فنلاندی: Enisaari) به انتخاب پترکبیر در دهانه رود نیوا Neva در قالب یک ستاره ی شش پر توسط معماران مشهور: دومنیکو ترزرینی سوئیسی (Domenico Trezzini) و کریستوفر مینیخ آلمانی (Christopher) و معمار نظامی فرانسوی جوزف گاسپر لمبرت (Joseph Gaspar Lambert) و البته با مشارکت تزار روسیه ساخته شد، دژهای اصلی ظرف یک سال شکل گرفت و ادامه ساخت زیر نظر دومنیکو ترزینی (Domenico Trezzini) که از پیشگامان معماری در سبک باروک بود ادامه پیدا کرد.

ارتفاع دیوارهای قلعه پتروپاول در حدود ۱۲ متر و ضخامت آن ‌ها در حدود ۱۰ متر است همچنین ارتفاع بنای کلیسای پتر و پاول که در مرکز محوطه قلعه واقع ‌شده حدود پنج و نیم متر است که همچنان بلندترین ساختمان سن ‌پترزبورگ به شمار می ‏رود.

در تاریخ ۲۹ ژوئن سال ۱۷۰۳ در مرکز قلعه پتر و پاول کلیسای پتر مقدس قرار دارد که بعدها به‌ عنوان کلیسای جامع انتخاب شد و اهمیت این کلیسا به این دلیل است که مقبره امپراتوران روسیه نیز در آن وجود دارد.

در قرن هجدهم و نوزدهم در قلمرو ساختمان قلعه پتر و پاول بناهایی برای عملکردهای مختلف ساخته شد، از اصلی ‌ترین بناها می‌ توان به زندان باستیل اشاره کرد که یکی از مهم ‌ترین زندان‌ ها بود و ازجمله زندانیانی که در این زندان بودند: پسر پتر کبیر و همچنین داستایفسکی، شاهزاده کروپوتکین (اولین شخصی بود که قصد فرار از زندان در سال ۱۸۷۳ داشت)، برادر بزرگ لنین، رهبر کمونیست یوگسلاوی وغیره بودند.

باقیمانده قلعه پتروپاول

از ساختارهای بازمانده قلعه از قرن ۱۸ می ‌توان به: خانه فرمانده پادگان قلعه، کاخ مهندسی، کارگاه‌ های آموزشی، محل زندگی مهندسان نظامی، پاسدارخانه اصلی، خانه قایقرانی پتر کبیر که محل آزمایش نیروی دریایی بود و همچنین ضرابخانه که از گذشته تا به امروز محل ضرب مسکوکات و انتشار اسکناس روسیه است اشاره کرد.همچنین از دیگر جاذبه‌های گردشگری در این قلعه می‌ توان  یک کلیسا را نیز نام برد.

موزه قلعه پتروپاول

امروزه قلعه به ‌عنوان موزه دولتی، که نمایانگر بخشی از تاریخ شهر سن‌ پترزبورگ است، مورد استفاده قرار می‌ گیرد و همچنین دارای تعدادی از نمایشگاه ‌های دائمی و موقت بوده و تنها بخشی از قلعه که همچنان فعالیت می ‌کند، بخش ضرابخانه روسیه محسوب می ‏شود. به بازدیدکنندگان از این قلعه زیبا پیشنهاد می ‌شود که ظهرها در قلعه پتر و پاول حضور داشته باشند چرا که هر روز توپ‌ های این قلعه رأس ساعت ۱۲ از سنگر داریشکین شلیک می‌ شوند و همچنین گردشگران می ‌توانند در ساحل ماهیگیری و یا حمام کرده، آفتاب بگیرند و شنا کنند و همچنین از حفره‌ های یخی در زمستان بهره ببرند و البته در جشنواره‌ ها و کنسرت‌ ها ازجمله جشنواره Petrojazz که سالانه برگزار می ‌شود شرکت کنند.

 

 

راهنمای سفر به سن پترزبورگ

دسته ها:
}