لطفا صبر کنید...

فروشگاه گوستینی دوور Gostiny Dvor | نگین سفر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/03/16

گوستینی دوور Gostiny Dvor بزرگ ترین فروشگاه و مرکز تجاری سن پترزبورگ در طی 250 سال اخیر واقع در خیابان نوسکی می باشد. ایده ی ساخت این بنا به ملکه الیزابت تعلق دارد که تصمیم داشت در خیابان نوسکی، مرکزی برای تجارت اصلی روسیه بسازد. در سال 1750 چند معمار برجسته برای طراحی این ساختمان آزمون دادند و در نهایت طرح Bartoloemeo Rastrelli و Antonio Rinaldi مورد قبول واقع شد که متشکل از سبک نئوکلاسیک ژان باپتیست بود. طراحی و ساخت و ساز این بنا بیش از بیست سال از 1761 تا 1785 به طول انجامید.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ

فروشگاه گوستینی دوور Gostiny Dvor

فروشگاه گوستینی دوور Gostiny Dvor

ساختمان Gostiny Dvor شبیه به یک مستطیل نامنظم در بازی آرکید می باشد که دو طبقه از آن رو به حیاط داخلی بوده که ایوانی زیبا دارند و نیز در هر چهار گوشه ی خارجی آن یک رواق مرکزی بزرگ رو به خیابان نوسکی وجود دارد. برخی از طرح های خاص معماری ظاهری این بنا به دلیل کمبود بودجه رد شد و شاید اگر آن طرح ها صورت می گرفتند امروزه شاهد بنای بسیار باشکوه تری در خیابان نوسکی بودیم. در سال 1887 نمای Gostiny Dvor به شکل قابل توجهی دستخوش تغیر شد و یک گنبد در بالای ایوان مرکزی به آن افزوده و دیوارها نیز با گچ بری ها و مجسمه های زیبایی آراسته شدند.

فروشگاه گوستینی دوور Gostiny Dvor

فروشگاه گوستینی دوور Gostiny Dvor

در طول جنگ جهانی این ساختمان نیز دستخوش تغیراتی شد که البته پس از اتمام جنگ مجدد بازسازی و به حالت اولیه ی خود بازگشت. بازار اصلی این ساختمان شامل 100 فروشگاه می شود که در حدود 53000 متر مربع وسعت دارد. فروشگاه Gostiny Dvor با توجه به نوع تولیدات محصولاتی از جمله پارچه، خز، نقره، کفش و غیره برای تجارت خارجی و داخلی به بخش های مختلفی تقسیم می شود، البته قابل ذکر است که عمده ای از بازار اصلی آن در داخل حیاط است و طبقه ی دوم آن نیز برای ذخیره سازی اجناس استفاده می شود و حکم انبار این فروشگاه را دارد.

فروشگاه گوستینی دوور Gostiny Dvor

فروشگاه گوستینی دوور Gostiny Dvor

تجار روسی که در این مرکز فعالیت می کنند، با استفاده از رسوم شرقی، که قرعه کشی هدایا و تخفیف دادن برای جذب مشتری بیشتر است ، با یکدیگر در رقابت بودند که البته رسم دوم در طی سالیان متوالی از بین رفت و امروزه تمام محصولات این فروشگاه با قیمت تصویب شده توسط ستاد قیمت گذاری Gostiny Dvor عرضه می شوند. در طی سال های 2000 تا 2002 بخش چشم گیری از ساختمان Gostiny Dvor به دلیل بازسازی خیابان نوسکی دچار تخریب شد که البته به سرعت بازسازی گشت.

فروشگاه گوستینی دوور Gostiny Dvor

پس از انقلاب اکتبر روسیه به علت بمب گذاری های پیاپی ساختمان Gostiny Dvor دچار تخریب های جدی شده بود که از دوران جنگ جهانی دوم روسیه باقی مانده بودند، پس از بازسازی سال 2002 تعداد مغازه های این فروشگاه به 178 رسید که 122 عدد آن توسط فروشگاه های خرده فروشی اشغال و باقی به صورت عمده فروشی فعالیت می کنند. فروشگاه Gostiny Dvor پس از گذشت سالیان طولانی هنوز هم به عنوان قطب اول تجارت، در سن پترزبورگ به شمار می رود.

فروشگاه گوستینی دوور Gostiny Dvor

راهنمای سفر به سن پترزبورگ

کلمات جستجو شده:

فروشگاه گوستینی دوور Gostiny Dvor, بزرگ ترین فروشگاه سن پترزبورگ, خیابان نوسکی, تجارت اصلی روسیه, ساختمان Gostiny Dvor, انقلاب اکتبر روسیه, فروشگاه های خرده فروشی روسیه , سبک نئوکلاسیک ژان باپتیست

دسته ها:
}