لطفا صبر کنید...

فرهنگ و آداب و رسوم بدروم
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/03/30

بدروم از شهرهای باستانی ترکیه به شمار می رود که امروزه به یک شهر تفریحی و گردشگری تبدیل شده و تلفیقی از فرهنگ و آداب و رسومی اروپایی است ؛ چرا که در گذشته این شهر بخشی از یونان باستان به شمار می رفته و امروزه به نام بدروم شناخته می‌شود؛ در گذشته شهر هالیکارناسوس بود و بخشی از یونان باستان به شمار می رفته است.

فرهنگ و آداب و رسوم بدروم

فرهنگی که در این منطقه از کشور ترکیه به‌جا مانده امروز بیشتر در بین مردم بومی و محلی مشاهده می شود و بخش های دیگری از فرهنگی که امروزه در شهر بدروم حاکم است از جمله برخی از جشن ها و مراسمات و برخی آداب و رسوم برگرفته از فرهنگ اروپایی است؛ بسیاری از مردم این منطقه به خصوص مردم محلی و بومی به زبان مادری خود صحبت می‌کنند اما درمیان جوانان تحصیل کرده برخی به زبان انگلیسی نیز صحبت می‌کنند.

فرهنگ و آداب و رسوم بدروم

اما بخش اصلی فرهنگ و آداب و رسوم منطقه مانند سایر شهرهای ترکیه مشترک می باشد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک بخش از این فرهنگ مشترک که در کشور ترکیه حاکم است و در شهر بدروم نیز وجود دارد سلام و احوال پرسی های روزانه مردم با یکدیگر است، به طور مثال وقتی شخصی وارد یک فروشگاه و یا مغازه و غیره می‌شود به او خوش آمد گفته می شود، و به افرادی که به عنوان توریست و گردشگر یا عنوان مهمان در شهر بدروم حضور دارند بسیار احترام گذاشته می شود.

فرهنگ و آداب و رسوم بدروم

یکی دیگر از آداب و رسوم و فرهنگ های منطقه بدروم که در سایر نقاط کشور ترکیه نیز وجود دارد استفاده از مهره های چشم زخم می‌باشد که در بازارهای سنتی بدروم نیز فروخته می‌شود و مردم معتقدند که اگر کسی آن را به همراه داشته باشد و یا در محل زندگی یا کار نصب کند، شخص را از بلایا دور نگه داشته و همچنین برای شخصی خوش شانسی می آورد؛ از جمله کاربردهای دیگری که این مهره‌ها دارد حفاظت از کودکانی است که تازه متولد شدند. همچنین یک رسم سنتی وجود دارد که وقتی یک زن باردار می شود در مناطق روستایی با توجه به هوس های غذایی آن شخص باردار حدس می‌ زنند که فرزند او پسر یا دختر است در صورتی که در مناطق مدرن ترکیه امروره با استفاده از علم پزشکی این موضوع مشخص می شود.

فرهنگ و آداب و رسوم بدروم

صرف وعده های غذایی در بدروم مانند سایر مناطق ترکیه بسیار اهمیت دارد به صورتی که زنان بیشترین وقت خود را در آشپزخانه ها صرف کنند و معمولاً صبحانه شامل: تخم مرغ، خیار، گوجه‌فرنگی، زیتون و البته نان است و هر وعده غذایی یک هدیه الهی به شمار می رود؛ همچنین بخشی از وعده های غذایی مردم بدروم را غذاهای دریایی تشکیل می دهد و این به دلیل قرار گیری این شهر در منطقه ساحلی است.

فرهنگ و آداب و رسوم بدروم

سنت دیگری که در منطقه وجود دارد و در واقع بر گرفته شده از فرهنگ رومی باستانی می باشد استفاده از حمام عمومی ترکی است. یکی دیگر از فرهنگ ها در شهر بدروم که در سایر نقاط ترکیه نیز مشاهده می‌شود فرهنگ قالی بافی و گلیم بافی در این شهر می باشد و محصولاتی که از این طریق تولید می شود مانند قالیچه و گلیم های دستباف که در بازارهای سنتی شهر بدروم به فروش می رسد و درواقع از سوغات این شهر نیز به شمار می رود، اما امروزه در کشور ترکیه برخی از این فرش ها اصلی نیست و فرش تولید شده دست باف نمی باشد و تولید کارخانه ای هستند که البته از لحاظ قیمت ارزان تر از نوع دست بافت می باشند.

فرهنگ و آداب و رسوم بدروم

از دیگر آداب و رسوم شهر بدروم این است که مانند سایر نقاط ترکیه علاوه بر قهوه، چای نیز در بین مردم طرفداران زیادی دارد البته در تمام کشور ترکیه چای را با شکر میل می‌کنند و در برخی تورهای گردشی  و دریایی بدروم نیز برای توریستها چای می آورند و درواقع چای ترکی را به آنها معرفی می کنند.

کلمات جستجو شده:

فرهنگ و آداب و رسوم بدروم, شهرهای باستانی ترکیه, شهر تفریحی و گردشگری بدروم, شهر هالیکارناسوس, فرهنگ اروپایی شهر بدروم, استفاده از مهره های چشم زخم در منطقه بدروم, وعده های غذایی مردم بدروم,حمام عمومی ترکی, بازارهای سنتی شهر بدروم, تورهای گردشی  و دریایی بدروم,

دسته ها:
}