لطفا صبر کنید...

غار کاراین آنتالیا | Karain Cave
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/04/20

غار کاراین یکی از مهم ترین مکان های تاریخی است که در خصوص بازدید، ارجحیت زیادی را برای مسافران ایجاد می کند.جمع آوری اطلاعات گسترده در مورد سابقه ی غار و داشتن تصویری روشن از آن بر ارزش تجربه ی این بازدید می افزاید. شهروندان تهرانی برای بازدید از این غار می‎توانند تور لحظه آخری ترکیه از تهران با بهترین قیمت تور آنتالیا هتل 5 ستاره را در کی سفر رزرو کنند.

راهنمای سفر به آنتالیا

غار کاراین Karain Cave

غار کاراین در نزدیکی شهر آنتالیا Antalya مکان سکونت اجداد انسان های کنونی بوده است و به مانند غار کاراجا ترکیه یکی از بزرگترین غارهای این کشور می باشد که نشانه های وجود انسان های ما قبل تاریخ در آن یافت شده است. قدیمی ترین سرنخ هایی که از فعالیت و زندگی گذشته ی انسان ها در این غار کشف شده است، به دوره ی تاریخی پالئولیتیک (پارینه سنگی) یعنی حدود 200000 سال پیش بر می گردد. باقی مانده ی جمجمه های انسان های غارنشین در این مکان به این دوره مربوط است. محققان تایید کرده اند که انسان ها به طور مداوم بیش از 25000 سال یعنی از دوره ی مزولیتیک(عصر حجر) و نئولیتیک(نوسنگی)، تا کالولیتیک (عصر برنز) در این غار زندگی کرده اند. در عصر آهن، به عبارتی دیگر، در زمان استعمار یونان در آسیای صغیر، غار با توجه به تزیینات حک شده بر سنگ های ورودی آن، محتملا به عنوان یک پرستش گاه مورد استفاده قرار می گرفته است.

غار کاراین Karain Cave

سنگ آتش زنه در غار کاراین

در غار کاراین قطعه هایی از سنگ های آتش زنه، چاقو و سر تیر از دوران پالئولیتیک و نئولیتیک یافت شده است. همچنین پیکره ها و مجسمه هایی ساخته شده از سنگ و استخوان پیدا شده است که این مجسمه ها از دوران نئولیتیک، ارتباط با فرهنگ هاکیلار Hacılar culture را توجیه می کند.

غار کاراین Karain Cave

غار کاراین Karain Cave

راهنمای سفر به آنتالیا

غار کاراین Karain Cave

توجه محققان بیشتر به تصاویر حک شده از چهره ی انسانی جلب شد که از لحاظ طراحی به دستآورد های فرهنگ ناتوفی Natufian culture که در دوره ی مزولیتیک در فلسطین پدیدار شد، شباهت داشت. این کشف شاید رابطه ی تجاری بین سکنه ی جنوب آسیای صغیر و فلسطین را توضیح دهد.

علاوه بر کشف استخوان انسان ها، استخوان های زیادی، از حیوانات از جمله استخوان های خرس، فیل و انواع کرگدن شناسایی شده اند.

غار کاراین Karain Cave

یافته های غنی به دست آمده از غار، اطلاعات باارزشی از اقلیم گیاهی، جانوری و آب و هوایی غالب در دوره ی ما قبل تاریخ به دست محققان داده است.

غار کاراین که به غار سیاه Black cave هم مشهور است، بر شیب کوه های سام داگی Sam Dağı در ارتفاع 390 متری سطح دریا واقع است. ورودی غار واقع در ارتفاع 100 متر بالای زمینی آهکی واقع شده که به احتمال زیاد این زمین در دوره ی پلیستوسن(آخرین دوره ی یخ بندان) یک دریاچه بوده است.

 غار کاراین از سه حفره ی وسیع اصلی تشکیل شده  است؛ این حفره ها به وسیله ی دیواره های کلسیتی از یکدیگر جدا شده اند و از طریق راهروهای باریک و پیچ در پیچ به یکدیگر راه دارند. سقف و کف حفره های داخلی را استالاکتیت ها و استالاگمیت ها تزیین کرده اند.

غار کاراین Karain Cave

غار کاراین Karain Cave

در ورودی غار می توانید کار های هنری و باستانی که اخیرا انجام شده اند مشاهده کنید. گردشگران علاقه مند و با دقت می توانند به راحتی متوجه شوند که زمین بیرون غار هنوز حامل قطعات سنگ هایی ست که محصولات فرعی ابزار های استخراج سنگ می باشند. اما باید توجه داشت که جمع آوری این سنگ ها به عنوان یادگاری ممنوع است.

قبل از ورود به غار می توانید بر روی شیبی از کوه فرورفتگی ها و سنگ نبشته های یونانی را مشاهده کنید. این سنگ نبشته ها در حقیقت از پناهگاه های مذهبی دوران استعمار باقی مانده اند.

 به علاوه درون غار حفره های متعدد دیگری وجود دارد که می توانید از آن ها دیدن کنید و چگونگی زندگی انسان هایی را که هزاران سال پیش در آنجا زیست می کرده اند، تصور کنید. این غار به عنوان زیست گاه مزیت های بسیاری داشته است: اولا، تغییر دما در این غار نسبت به خارج از غار کمتر است که هوایی مطلوب و مناسب را در تابستان ایجاد می کند. در زمستان نیز پناهگاهی در مقابل سرما و عوامل دیگر است. دوما،دامنه ی کوه در خارج از غار، زمینی وسیع قابل زرع و حاصل خیز بوده که در نتیجه در دوران باستان منبع غذایی مناسبی برای شکار چیان و بعد ها برای کشاورزان به شمار می رفته است. حتی امروزه نیز این ناحیه به طور گسترده برای کشاورزی استفاده می شود. سوما، غار بر منطقه ای شیب دار واقع می باشد بنابراین پناهگاهی در مقابل حمله ی دشمنان به شمار می رفته است و ساکنان این غار میتوانسته اند با پرتاب سنگ به سمت آن ها از ورودشان جلوگیری کنند.

غار کاراین Karain Cave

بسیاری از اشیاء پیدا شده در غار اکنون در موزه ی باستانی آنتالیا نمایش داده می شوند و بازدید از این موزه پس از مشاهده ی غار به شدت پیشنهاد می شود. برخی از اشیاء یافت شده ی کم حجم نیز مانند استخوان ها و دندان های حیوانات در یک موزه ی کوچک در مجاورت غار در معرض نمایش می باشند.

غار کاراین Karain Cave

غار کاراین

غار کاراین Karain Cave

هزینه ی ورود به غار برای هر فرد 5 لیر ترکیه می باشد. غار همه روزه به روی گردشگران باز است. از غرفه ی فروش بلیط تا ورودی غار مسیری پیاده رو، سر بالایی و بدون درخت است؛ پس همراه داشتن کرم ضد آفتاب، بطری آب و کفش های مناسب ضروری ست.  دمای هوای داخل غار حتی در روزهای بسیار گرم تابستانی معتدل و مناسب است. در زیر دامنه غار دشت حاصل خیزی وجود دارد که احتمالا از آن برای کشاورزی استفاده می­شده است، همینطور که هم اکنون از این محل برای کشاورزی استفاده می­شود.  شواهد یافت شده در این مکان حاکی از آن است که از این غار بیشتر برای انبار کردن آذوقه، محافظت در برابر باران و پناهگاهی در هنگام حملات دشمنان و حیوانات استفاده می­شده.

یک سیستم روشنایی در غار ایجاد شده که به خوبی کار نمی کند پس بهتر است در صورت قطع ناگهانی برق، چراغ قوه همراه خود داشته باشید. کف غار خیس و لغزنده است؛ پس باید احتیاط لازم را در قدم برداشتن به جا آورد. 

این غار دارای یک ورودی است که به گونه ای قرار گرفته است که با تابش نور خورشید روشن می­شود و در ادامه ی این ورودی سه فضای تالار مانند که به یکدیگر متصل هستند وجود دارد.  در نزدیکی این غار که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، چندین صومعه را خواهید دید. به علاوه در بخش غربی کوهستان گوللوک و در بلندای یک فلات با ارتفاع بیش از هزار متر ویرانه­های شهر ترسوس را خواهید دید که از جمله نقاط دیدنی این غار است.

غار کاراین Karain Cave

غار در 35 کیلومتری شمال غربی آنتالیا نزدیک روستای یاگکا  Yağca واقع شده است. مسیری برای حرکت وسایل نقلیه ی عمومی به این روستا وجود ندارد و بهترین راه، ماشین کرایه ای یا گرفتن یک تاکسی است.  هزینه ای که شما برای رسیدن به این مکان با تاکسی ملزم به پرداخت آن هستید، تقریبا معادل 130 لیر است.

راه‎­های باریکی که بین اتاق­ها در این غار وجود دارد، برای افرادی که فوبیا یا ترس از مکان­‎های کوچک یا تاریک دارند به هیچ عنوان مناسب نیست.

بازدید از غار به راحتی می تواند با سیاحت شهر باستانی ترمسوس Termessos که در 20 کیلومتری شمال غرب است، همراه شود.  غار کاراین در ماه­‎های آپریل تا اکتبر هر روز از ساعت 9 صبح تا 7 شب باز است و در ماه­های اکتبر تا مارس ساعت کاری به 8و نیم صبح تا 5 بعد از ظهر تغییر می­کند. برای بازدید کامل از این غار تاریخی بین یک تا دو ساعت زمان نیاز خواهید داشت.

راهنمای سفر به آنتالیا

کلمات جستجو شده:

غار کاراین Karain Cave, مهم ترین مکان های تاریخی, بزرگ ترین غار های ترکیه, فرهنگ هاکیلار, غار سیاه, غار کاراین مشهور به غار سیاه, موزه ی باستانی آنتالیا, روستای یاگکا, شهر باستانی ترمسوس

دسته ها:
}