لطفا صبر کنید...

شهر سنگی باستانی اوپلیستسیخه | Uplistsikhe
امتیاز 0/5 از 0 نظر
1

1396/02/04

شهر سنگی باستانی اوپلیستسیخه Uplistsikhe  »» یکی از زیباترین و البته خاص ترین جاذبه های توریستی در کشور گرجستان، اوپلیس تسیخه Uplistsikhe (به معنای قلعه خداوند) است که به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین شهرهای سنگی رها شده در دنیا شناخته می شود؛ این شهر سنگی تاریخی در شرق گرجستان در نزدیکی شهر گوری واقع شده است.

تاریخچه شهر سنگی اوپلیس تسیخه

پیشینه تاریخی شهر سنگی اوپلیس تسیخه  » زمان شکل گیری و ساخت این شهر به 1000 سال قبل از میلاد برمی گردد. در آن زمان، مردم این شهر را بر روی صخره های بلند سنگی در ساحل رودخانه متکواری (رود کر) ساختند. معماری و ساختار این شهر سنگی نمایانگر سبک معماری اوایل عصر آهن تا اواخر قرون وسطی است. همچنین ترکیب معماری به سبک های مسیحی و صخره تراشی آناتولی و در کنار هم قرار دادن این معماری ها باعث شده تا این شهر سنگی با دیگر نمونه های شبیه به خود در دنیا متمایز باشد.

باستان شناسان، معابد متعددی در این شهر سنگی یافته اند که مربوط به الهه خورشید بوده و نشان دهنده پرستش الهه خورشید توسط مردم قبل از مسیحیت می­باشد؛ با ورود دین مسیحیت به گرجستان، در شهرهای این کشور، مراکز جدیدی برای ترویج و گسترش فرهنگ مسیحی ساخته شد. همچنین در اوپلیستیخه نیز دین و فرهنگ مسیحیت رواج پیدا کرد.

این شهر سنگی از نظر استراتژیک نیز ارزشمند و دارای اهمیت است، چرا که این شهر در مرکز قلمرو منطقه کارتلی قرار گرفته و به عنوان یک مرکز سیاسی و دینی مهم در کشور گرجستان تلقی می شود. این منطقه در زمان های جنگ در طول دوره های مختلف تاریخی، بارها به عنوان پایگاه نظامی مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه در قرن 13 زمانی که حمله مغول ها به اوج خود رسیده بود بخش های بسیاری از شهر سنگی تخریب و متروکه شد.

بخش بندی های شهر سنگی اوپلیس تسیخه

شهر سنگی را می توان به سه قسمت پایینی، مرکزی و منطقه­ی بالایی تقسیم بندی کرد که در مجموع مساحت تقریبی 40000 متر مربع را شامل می شود. بسیاری از بخش های مرکزی شهر سنگی، از سنگ های برش خورده تشکیل شده که در قسمت های پایینی تونل هایی برای راه فرار اضطراری طراحی شده است. در قسمت شمالی شهر سنگی، مجتمع قصر سنگی سلطنتی مسیحی واقع شده است که قدمت آن به قرن 10 برمی­گردد؛ و از مجموعه سنگ های برش خورده، یک سالن بزرگ به نام تاماریس داربازی (Tamaris Darbazi) برای عبادت بت پرستان ساخته شده؛ همچنین ساختمان های کاربردی دیگری مانند یک داروخانه، نانوایی، زندان و حتی یک سالن آمفی تئاتر در آن طراحی شده است.

در حفاری ها و جستجوهای باستان شناسان، اشیای تاریخی دست ساز که هر یک متعلق به دوره های مختلف تاریخی هستند دراین شهر سنگی کشف شدند که امروزه این آثار گران بها در موزه ملی شهر تفلیس نگهداری می شود. از طرفی بخش زیادی از مناطق آسیب پذیر شهر سنگی در سال 1920 در اثر زلزله تخریب شد و به همین منظور سازمان میراث فرهنگی گرجستان تصمیم گرفت تا میزان حفاظت از این اثر تاریخی را بیشتر کند. شهر سنگی اوپلیستسیخه در سال 2007 در لیست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفت.

شهر سنگی اوپلیس تسیخه,جاذبه های توریستی در کشور گرجستان,اوپلیس تسیخه,پیشینه تاریخی شهر سنگی اوپلیس تسیخه

دسته ها:
}