لطفا صبر کنید...

14 سوغات برتر روسیه را بشناسید | کی بریم سفر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
5

1396/01/25

نظر شما در مورد سوغات کشور روسیه چیست و چه چیزهایی در مورد آن می دانید؟ به احتمال زیاد اسم عروسک های تودرتوی روسی و برخی دیگر از صنایع دستی روسیه را شنیده اید، اما در اکثر مواقع، بازدیدکنندگان نمی توانند اسامی تمام سوغات و صنایع دستی روسیه را به خاطر بیاورند. در طول سفر و بازدید از کشور زیبای روسیه، شما قادر خواهید بود که از محصولات متنوع روسی بازدید کنید و در این کشور، بزرگ ترین مجموعه کالاهای تزیینی و هنری و صنایع دستی را مشاهده خواهید کرد.

1 - ماتروشکا Matryoshka

بهترین، شناخته ترین و محبوب ترین سوغات روسیه، عروسک ماتروشکا است این عروسک ها مجموعه ای از عروسک های چوبی هستند که اندازه آن ها به ترتیب کوچک شده و هر یک را می توان در دل دیگری جای داد. ماتروشکا سمبل زنی زیبا در لباس دهقانان روسی است که روسری زیبایی بر سر دارد. این عروسک های تزیینی یکی از صنایع دستی زیبا و سنتی روسی است که مورد توجه اکثر بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

ماتروشکا Matryoshka

2 - کهربا Amber

کهربا، نام مشترکی برای صمغ درخت فسیل شده می باشد که از زمان باستان بوده، و همچنین دارای زیبایی و کیفیت بی نظیری است. 90 درصد از کهرباهای جهان از ناحیه کالینینگراد Kaliningrad در غرب روسیه به دست می آید. کهرباهای باشکوهی که در نظر اول شما را به خود جذب خواهد کرد. در طول سفر به مسکو یا سن پترزبورگ این فرصت را دارید که قطعه ای از این جواهر کهربایی را به دست آورید.

3 - شال و روسری Shawls and Scarves

پاولوو پوساد Posad، شهر کوچکی است که فاصله چندانی با مسکو ندارد. کارخانه شال و روسری این شهر بسیار معروف است،این کارخانه از پایان قرن 18 تأسیس شده و هم اکنون تولیدات آن رو به افزایش است. این شال ها معمولاً دارای طرح هایی با گل های روشن بوده و نیز با تنوعی از رنگ های مختلف به فروش می رسند. شال و روسری های روسی در اندازه های بزرگ و زیبا طراحی شده اند.

4 - خوخلوماKhokhloma

خوخلوما یکی از صنایع دستی روسی در قرن 17 در ناحیه نووگورد Novogorod است که شامل، شیوه ای از نقاشی بر روی کارد و چنگال و مبلمان چوبی، می شود. ظروف خوخلوما نیز ظروفی با طرح های سنتی بوده و سبک این کار به صورت طرح هایی ازگل های طلایی و قرمز در زمینه ای تیره رنگ می باشد.

خوخلوما

 

5 - جعبه های لاکی Lacquer

جعبه های لاکی در میان صنایع دستی روسی؛ یکی از زیباترین صنایع  محسوب می شوند. این جعبه های زیبا از مواد مخصوصی ساخته شده و دارای ساختاری از چوب هستند. جعبه هایی زیبا با طرح ها و اشکال مینیاتوری که در ساخت آن ظرافت خاصی به کاربرده شده و دارای اندازه های مختلفی می باشد.

جعبه های لاکی

  •  Gzhel

 Gzhelسبکی از ساخت سرامیک های روسی است که از روستاهای کهن روسیه نشات گرفته است. یکی از ویژگی های این سرامیک، طراحی های آبی رنگ بر روی پس زمینه ای به رنگ سفید می باشد. انواع مختلفی از ظروف، شامل بشقاب، سینی و مجسمه های سرامیکی از این سبک ساخته شده و طیف وسیعی از این سرامیک های متنوع و زیبا را در مسکو می توان یافت.

6 - والنکی یا چکمه های روسی Valenki

. چکمه های واگنکی را اغلب از پشم حیوانات ساخته و از پاپوش های مخصوص در فصل سرما است البته این چکمه ها در مناطق روستایی بیشتر استفاده می شود چرا که چکمه هایی گرم و راحت هستند که در فصل زمستان مانع نفوذ سرما می شود.

 چکمه های روسی

7 - صنایع دستی پوستی Brich Bark Craft

صنایع دستی پوست که از زمان باستان در روسیه رواج یافته و تا به امروز مورد توجه همگان است. در طی سفر به مسکو شما می توانید انواعی از جعبه های زیبای طلا و جواهر و سبدهای ساخته شده از پوست را خریداری کنید.

8 - اسباب بازی های چوبی Bogorodsk Wooden Toys

اسباب بازی های چوبی شامل اشکال مختلفی از اسباب بازی ها با طرح های سنتی، حیوانات و پرندگان می باشند؛ و نیز اسباب بازی های چوبی به شکل آدمک هایی در حال نواختن، بسیار معروف و موردعلاقه کودکان هستند.

سباب بازی های چوبی

9 - شکلات و شیرینی روسیه Russian Chocolate and Sweets

در طول سفر به مسکو شانس خود را به منظور لذت بردن از انواع شیرینی ها و شکلات های روسیه امتحان کنید؛ شیرینی هایی مانند رولت حلقه ای و شکلات های مغز دار. در روسیه انواع شکلات ها و شیرینی های خوشمزه را می توان یافت.

شکلات و شیرینی روسیه

10 - لعاب Ostov Enamels

امروزه ساخت ظروف و زیورآلات لعابی  در روسیه رونق زیادی دارد. در طول سفر به روسیه می توانید گوشواره های زیبا، گردنبند، جعبه های لعابی با نقاشی های مینیاتوری را مشاهده کنید. این هنر زیبا از قرن 17 نشات گرفته است.

 لعاب

11 - اوشانکا،کلاه زمستانی Ushanka

کلاه سنتی خز که یکی از کلاه های سنتی روسیه است. این کلاه تا زیر چانه ها و گوش ها رو می پوشاند و در فصل زمستان بسیار گرم و راحت است. کلاه زمستانی روسی از معروف ترین کلاه های منطقه سیبری می باشد.

اوشانکا،کلاه زمستانی

12 - کلاه بودنووکا Budenovka

کلاهی که از سال 1918 تا 1940 بخشی از یونیفورم نیروهای ارتش شوروی بود. امروزه نیز از این کلاه استفاده می شود، اما شکل و طرح این کلاه کمی تغییر کرده است.

  کلاه بودنووکا

13 - شال اورنبورگ Orenburg

شال های اورنبورگ، نوعی شال بزرگ که از شال های مخصوص زنان روسی بوده و یکی از سوغات های زیبای روسیه است. این شال از ابریشم نازک ساخته شده است که از طرح ها و رنگ های متنوعی برخوردار است.

شال اورنبورگ

14 - سماور Samovar

ظرفی فلزی و زیبا که از صنایع دستی سنتی روسیه است و برای گرم کردن آب در طول مراسم چای  خوری از آن استفاده می شود. این سماور فلزی از زمان قدیم ساخته شده و استفاده از آن هنوز هم متداول است.

سماور

,ماتروشکا,کهربا روسی,شال و روسری روسی,خوخلوما,جعبه های لاکی,والنکی یا چکمه های روسی , صنایع دستی پوستی روسیه,اسباب بازی های چوبی,شکلات و شیرینی روسیه,لعاب روسی,اوشانکا،کلاه زمستانی روسیه,کلاه بودنووکا,شال اورنبورگ, سماور روسی

دسته ها:
}