لطفا صبر کنید...

رصدخانه نیکولاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/03/22

رصدخانه وارنا یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری این شهر است که در محدوده باغ دریایی واقع شده و سالانه بازدیدکنندگان زیادی را از سراسر جهان به سمت خود جذب می کند. این رصدخانه بزرگ واقع در شهر وارنا تحت عنوان نیکولاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus  شناخته می شود. این رصدخانه به عنوان اولین مجتمع نجومی در بلغارستان Bulgaria  و بزرگترین و مدرن ترین رصدخانه در شبه جزیره بالکان Balkan  محسوب می شود. محبوبیت و شهرت این رصدخانه در میان ساکنین محلی و در جهان به دلیل سخنرانی های ویژه ایست که در تئاتر آسمان این رصدخانه صورت گرفته و همچنین مقالات و مطالعاتی که در مورد نجوم و افلاک از سوی این رصدخانه در رسانه های جمعی منتشر شده است.

رصدخانه نیکولاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus

تاریخچه رصدخانه شهر وارنا

راه اندازی اولین ماهواره مصنوعی زمین در اکتبر 1957 باعث علاقه مندی گروه های بسیار زیادی از بلغارستان شد، به همین منظور باشگاه های ستاره شناسی و کیهان شناسی در سراسر کشور بلغارستان شروع به کار کردند. در سال 1960 یک گروه علاقه مند از وارنا، یک سالن ستاره شناسی و کیهان شناسی را ایجاد کردند. در سپتامبر 1962 کنگره بین المللی فضاشناسی و فدراسیون ستاره شناسی در وارنا برگزار شد. پس از برگزاری این کنگره ها، ایده ساخت رصدخانه های ستاره شناسی در محدوده وارنا ارائه شد، به طوریکه بعد ها توسط شهردار وارنا; نیکولای بویادژیف  Nikolai Boyadzhiev و دیگر مقامات دولتی توسعه داده شد. در نهایت در سال 1963 یک ساختمان به منظور سالن ستاره شناسی و فضانوردی در بخش مرکزی باغ دریایی ساخته شد.

رصدخانه نیکولاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus

 رصدخانه نیکولاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus

اولین دوره مدل سازی موشک و ستاره شناسی در این ساختمان نیز برگزار گشت. در سال 1964 ساخت و ساز هایی به منظور ایجاد ساختمان جدید رصدخانه صورت گرفت. در کنار ساختمان رصدخانه، افلاک نما وارنا با تئاتر آسمان و یک سالن سخنرانی بزرگ ساخته شده است. مراسم رسمی افتتاحیه اولین مجتمع نجوم بلغارستان متشکل از یک رصدخانه، افلاک نما و یک برج در 22 مه 1968 برگزار شد. این رصدخانه به پیشنهاد شورای وزیران بلغاری به نام دانشمند بزرگ لهستانی; نیکلاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus نام گذاری شد. نیکلای پتروف Nikolai Petrov مدیر این رصدخانه تا سال 1989 بود.

رصدخانه نیکولاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus

ویژگی ها رصدخانه نیکولاس کوپرنیک 

در تئاتر آسمان این افلاک نما، یک پروژکتور نصب شده است که نقشه 5500 ستاره بر روی یک گنبد نیم کره ای شکل به قطر 10 متر را نمایش می دهد. از طرفی موقعیت خورشید، ماه و سیارات در میان ستاره ها و حرکت سیارات به دور خورشید به کمک این پروژکتور به خوبی نمایش داده می شود.

رصدخانه نیکولاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus

نام گذاری رصدخانه نیکولاس کوپرنیک 

در پانصدمین مراسم یادبود کوپرنیک Copernicus یک نشان یادبود از طرف افلاک نمای وارنا به کشور لهستان اهدا شد. هم چنین دو متخصص به منظور شرکت در کنگره بین المللی نجوم در ورشو Warsaw دعوت شده بودند. در 15 آگوست 2002 ساختمان بازسازی شده افلاک نمای نیکولاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus  توسط نخست وزیر Simeon Sakskoburggotski  و معاون نخست وزیر نیکولای واسیلیف Nikolai Vasilev افتتاح شد.

رصدخانه نیکولاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus

بازدید و دوره های آموزشی رصدخانه نیکولاس کوپرنیک 

این رصدخانه برای بازدیدکنندگان به خصوص علاقه مندان به یادگیری بیشتر در مورد نجوم دوره های آموزشی در نظر گرفته است. در طول این دوره های آموزشی اصول ستاره شناسی و فضانوردی به دانش آموختگان ارائه می شود.

رصدخانه نیکولاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus

کلمات جستجو شده:

رصدخانه نیکولاس کوپرنیک Nicolaus Copernicus, رصدخانه وارنا, معروف ترین جاذبه های گردشگری وارنا, اولین مجتمع نجومی در بلغارستان, بزرگترین و مدرن ترین رصدخانه در شبه جزیره بالکان, تاریخچه رصدخانه وارنا , نیکولای بویادژیف شهردار وارنا, کنگره بین المللی فضاشناسی,  افلاک نما وارنا , ویژگی های رصدخانه وارنا, نام گذاری رصدخانه وارنا, بازدید و دوره های آموزشی,

دسته ها:
}