لطفا صبر کنید...

خانه های سنتی بدروم | نگین سفر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
1

1396/03/28

خانه ها در هر فرهنگی و تمدنی بدون شک نشان دهنده بسیاری از سنن و آداب و رسوم، فرهنگ و هنر یک جامعه در طی قرون مختلف می باشد. خانه های سنتی بدروم خانه هایی زیبا با سبک و معماری سنتی و متفاوت بسیار جذاب و دیدنی هستند. تمامی این خانه ها به رنگ سفید و عمدتا با درب ها و پنجره هایی با رنگ آبی ساخته شده اند.

خانه های سنتی بدروم

این خانه ها نمونه هایی از معماری دوران باستان ، فرهنگ معماری آن منطقه و هویت بدروم مطابق با زیست بوم و طبیعت مدیترانه و شبه جزیره بدروم است. این خانه ها اقتباسی از معماری عثمانی و فرهنگ آناتولی مرکزی و رومی است.

خانه های سنتی بدروم

محیط زیست و ساختار سنتی این شهر بعد از سال ۱۹۶۰ تا حدودی دستخوش تغییر شد؛ مردم این شهر که بر پایه کشاورزی و ماهی گیری و دام پروری روزگار می گذراندند با این خانه های مکعب شکل و سفید بر سر زبان ها افتادند و همین موجب شد تا از سال ۱۹۸۰ سیل عظیمی از گردشگران به این شهر سفر کرده و علتی بر مهاجرت و پراکندگی شهری شده و به ساختار سنتی شهر آسیب رساند.

خانه های سنتی بدروم

با وجود این تغییرات هنوز نیز می توان این خانه های زیبا و سنتی را دید و از قدم زدن بین آن ها و کوچه های شهر بدروم لذت برد.  شرایط آب و هوایی بدروم به گونه ای است که در آن گل ها و گیاهان معطر بسیار، درختان نارنگی، انجیر و زیتون بسیاری موجود می باشد. از این رو یکی از جذاب ترین و زیباترین تزئین های به کار رفته در این خانه های رویایی عمدتا گل هایی رنگارنگ و معطر است که جلوه ویژه ای به خانه ها داده و برای گردشگران جذابیت ویژه ای دارد.

خانه های سنتی بدروم

تا پایان قرن بیستم این منطقه یک روستا با ویژگی های اقتصادی و فیزیکی شبیه به شهر بود. قدیمی ترین نوع خانه در این شهر Kuule EV نام دارد، این نام توسط مردم محلی بر روی این خانه گذاشته شده است. مهمترین ویژگی خانه های بدروم ساخت و ساز آن ها به سمت بالا و پشت در پشت یکدیگر است. این خانه ها بالاتر است سطح زمین قرار گرفته اند که می توان یکی از دلایل این طراحی را ایجاد امنیت و دفاع در برابر حمله دزدان دریایی برای شهر و خانه های مسکونی دانست.

خانه های سنتی بدروم

این خانه ها از نظر اندازه، مواد ساخت و ساز، دودکش ها سقف ها و حتی رنگ سفید آن ها تناسبی خوبی با یکدیگر دارند. آن ها توسط صنعت گران و کارگران همان شهر با استفاده از مصالح و مواد موجود در همان محیط ساخته می شدند. یکی از معروف ترین صنعت گران در این زمینه عارف کاپتان بوده است.

خانه های سنتی بدروم

این خانه ها ویژگی های منحصر بفردی در زمینه طراحی و ساخت دارد. سنگ های به کار رفته در این ساختمان ها از دریای اژه آورده می شوند و برای ساخت دیوارها، کف و سقف از آن ها استفاده می کنند؛ همچنین برای ساخت ملات سیمان نیز از شن و ماسه بستر دریا استفاده می شود.

خانه های سنتی بدروم

کلمات جستجو شده:

خانه های سنتی بدروم, آداب و رسوم بدروم, شبه جزیره بدروم, فرهنگ آناتولی مرکزی, کوچه های شهر بدروم,  قدیمی ترین نوع خانه در شهر بدروم, مهمترین ویژگی خانه های بدروم, ویژگی های منحصر بفرد خانه های سنتی بدروم,

دسته ها:
}