لطفا صبر کنید...

آشنایی با جاذبه های گردشگری تفلیس در گرجستان
امتیاز 0/5 از 0 نظر
4

1395/12/29

آشنایی با جاذبه های گردشگری تفلیس در گرجستان - افسانه ی ساخت این شهر ممکن است ما را به دوره ی پادشاهی قرن پنجم گرجستان، واختانگ جرجاسالی ببرد. شاه در دره ای سبز همراه با پرنده ی محبوبش شکار می کرد، این منطقه اندکی از پایتخت یعنی شهر متسختا فاصله داشت، شاه متوجه ی یک قرقاول شد. باز شکاری اش را به سمت آن پرنده فرستاد، ناگهان قرقاول ناپدید شد. بعد از اندکی جستجو او هر دو پرنده را در حالی یافت که به دورن چشمه ای داغ افتاده و هر دو جوشیده بودند. با توجه به مزایای متعددی که داشتن چنین چشمه هایی می توانست به دنبال داشته باشد، او تصمیم گرفت که شهر پایتخت جدید را در این منطقه به نام تفلیس بنا کند (tbili در زبان گرجستانی به معنی گرم است).

راهنمای سفر به تفلیس

جاذبه های گردشگری تفلیس شهر های دیدنی گرجستان دیدنی های تفلیس شهر تفلیس در گرجستان مکان های دیدنی گرجستان
همچنین چشمه های آب داغ سولفوری متعددی که از دل زمین بیرون می آیند در آبانوتوبانی قرار دارند و امروزه حمام های محبوب سولفوری را تشکیل داده اند.
پایتخت با داشتن خانه های چوبی، کلیساها، کافی شاپ ها و حمام ها محیطی دنج و زیبا برای مسافران ایجاد می کند. از زمان عبور تاجران و کاروان های شتری که در مسیر جاده ی ابریشم از آسیا به اروپا می رفتند، هنوز هم کاروان سراها و کلبه های چوبی باقی مانده اند. پس از آنها هنرمندان، متفکران و نویسندگان زیادی در این منطقه پرورش یافتند، از جمله الکساندر دوما، پوشیکین، لرمونتو، جایکووسکی، نات هامسن، رامسی مک دونالد و غیره. تمامی آنها در تفلیس الهام یافته اند.

جاذبه های گردشگری تفلیس شهر های دیدنی گرجستان دیدنی های تفلیس شهر تفلیس در گرجستان مکان های دیدنی گرجستان

تفلیس مرکز فرهنگی و اقتصادی و البته حمل و نقل گسترده، در جنوب قزاقستان واقع شده است. در بافت قدیم شهر بازدیدکنندگان جو منطقه ی مدیترانه ای به همراه ترکیب معماری متناسب را می بینید که در واقع انعکاسی از حضور ملیت های مختلفی است که قرن ها در تفلیس زندگی کرده اند. بافت قدیم هنوز اقوام یهودی، آذری و ارمنی خود را داراست. و مساجد، کنیسه، کلیساهای ارامنه و ارتدوکس گرجستانی در کنار یکدیگر با فاصله ی نزدیک قرار گرفته اند. مناظر پیش رو شامل کلیسای Sioni و کاخ Anchiskhati در بافت قدیم می شود. قلعه ی Narikala ابتدا توسط فارس ها در قرن چهارم پس از میلاد ساخته شد و آخرین بار در قرن 17 بازسازی شد، این قلعه فضایی زیبا برای مشاهده ی بافت قدیم است. حمام های سولفوری شفابخش نیز در سبکی گنبدی و متمایل به سبک گرمابه های قرن 19 بازدیدکنندگان را جذب خود می کنند. خانه ی اپرا محلی با سبک نئوآفریقایی در خیابان راستاولی تفلیس ساخته شده و سالانه بنامه های مختلفی در آن اجرا می شود. موزه ی ملی گرجستان در خیابان راستاولی مجموعه ای از اشیا، دیوارنقش ها و پینی ها را در کنار نمایش جواهرآلات گنج کولکیس به نمایش گذاشته است. موزه ی هنرهای ملی گرجستان نیز در مرکز شهر شامل نقاشی های هنرمند قرن 19 نیکو پیروسمانی است.
خیابان راستاولی- خیابان اصلی در تفلیس که نامش برگرفته از شاعر گرجستانی محبوب شوتا راستاولی است. این خیابان از میدان Freedom آغاز می شود و حدودا 1.5 کیلومتر امتداد دارد.


مجلس گرجستان در مرکز خیابان راستاولی قرار دارد. مجلس یکی از قدیمی ترین جلوه های معماری طراحی شده برای دوران شوروی است.
مواد بکار رفته در ساختمان مجلس بخش هایی از معماری ملی شامل توفوی طلایی و تزیینات ویژه است.
قصر ملی تفلیس به نام Youth با 200 سال تاریخچه یکی از ساختمان های قدیمی از منظر معماری است. نام این قصر قبلا بوریس دزنلادز جوان بوده که در سال 1941 به این نام شناخته می شد. زیرا موسسات متعدد آموزشی برای کودکان و بزرگسالان در این محل ساخته شده است.

موزه ی ملی گرجستان

موزه ی سیمون جاناشیا در گرجستان


ساعات کاری موزه ی سیمون : هر روزه غیر از دوشنبه ساعت 10:30- 17:00. موزه صدها هزار اثر باستانی قزاقستان و گرجستان را در خود جای داده است. پس از بازسازی ارزشمندترین نمایشگاه های موزه شامل Gold Treasure که مجموعه ای از طلاکاری های پیش از میلاد مسیح بود، سالن تاریخچه ی شوروی اسناد، عمس ها و ویدیوهای مرتبط با تاریخچه ی زندگی میان سال های 1918 و 1921 پس از شکست ارتش شوروی در 1989 و اعلام استقلال گرجستان در 1918 را نشان می دهد. مجموعه ای از آثار عکاس مشهور دیمیتری ارماکوو نیز از مردم و قصرهای قفقازی و آسیای سال های 1800 و ابتدای 1900 وجود دارد، گالری ملی هنر قرن ششم گرجستان را به نمایش می گذارد.

جاذبه های گردشگری تفلیس شهر های دیدنی گرجستان دیدنی های تفلیس شهر تفلیس در گرجستان مکان های دیدنی گرجستان

تئاتر راستاولی - در سال 1887 توسط انجمن هنرمندان تاسیس شد، این سالن تئاتر یکی از بزرگترین و قدیمی ترین سالن ها در گرجستان است.
در 1921 نامش را از شاعر گرجستانی مشهور شوتا راستاولی گرفت. ساختمان در پلاک 17 خیابان راستاولی قرار دارد.

اپرای تفلیس و تئاتر باله- تالار اپرا


تئاتر موزیکال اصلی گرجستان قدیمی ترین تالار اپرا است که در سال 1851 تاسیس شد. این ساختمان مرکز اصلی نمایش فرهنگی در شهر است.
میدان Freedom- میدان مرکزی شهر تفلیس در منطقه ای قدیمی واقع شده است. مجسمه ی آزادی در وسط میدان قرار دارد.
کنیسه- یهودی های گرجستان یکی از قدیمی ترین جوامع این کشور هستند که در زمان حکومت بابلی ها در قرن 6 پیش از میلاد به این منطقه مهاجرت کردند. جمعیت یهودیان تفلیس در منطقه ی Lower Kala متمرکز است و چندین کنیسه در شهر دارند. کنیسه ی خیابان Leselidze در سال 1910 ساخته شده و هنوز هم فعال است.

خیابان Sioni، کلیسایSioni

کلیسای Sioni در منطقه ی قدیمی Sioni Kucha در مرکز شهر تفلیس واقع شده و از سمت شرقی به ساحل دریای Mtkvari می رسد. این ساختمان ابتدا در قرن ششم- هفتم ساخته و سپس چندین بار بازسازی شد. کلیسای Sioni کلیسای اصلی ارتدوکس گرجستان است و کاتولیک های این شهر نیز در کلیسای Holy Trinity که در سال 2004 تاسیس شد، گرد هم می-آیند. با این حال هنوز فرقه ی Grapevine نیز قابل احترام است، فرقه ای که توسط نینو؛ یک زن کپادوسیه ای در قرن چهارم تاسیس شد. کلیسای Sioni محلی بود که در آن امپراتوری روسیه بیانیه ی استقلال گرجستان را برای اولین بار در 12 آوریل 1802 توسط فرمانده ی روسی ها در گرجستان به نام ژنرال کارل وان نورینگ اعلام کرد. اشرافیان گرجستان به امپراتوری روسیه و هر کسی که سرپرستی پس از آنها را برعهده می گرفت، تعهد دادند.
کاخ پادشاهی Anchiskhati- کاخ پادشاهی Anchiskhati قدیمی ترین کلیسای باقی مانده در تفلیس است که در خیابان Shaveti واقع شده است. این کلیسا در قرن ششم ساخته شد و به مریم مقدس به نام Anchiskhati در سال 1675 تقدیم گردید و بکا اوپیزاری در قرن دوازدهم نماد Savior (ناجی) را بر سردر آن نصب کرد.
این نماد قرن ها در این کلیسا وجود داشت و سپس در موزه ی هنرهای گرجستان به نمایش درآمد.

پل صلح

راهنمای سفر به تفلیس

پل صلح پلی بر روی رودخانه ی Mtkvari در تفلیس گرجستان با معماری هنرمند ایتالیایی میکلانژ و طراح نور فرانسوی فیلیپ مارتین ساخته شد. ساختمان این پل متشکل از شیشه و آهن است که به تفلیس بافت قدیم متصل شده و سقف 150 متری آن از فولاد و شیشه ساخته شده است.
این پل جلوه ی خاصی به منظره ی تفلیس قدیم می دهد. با داشتن 30000 ال ای دی و 240 سنسور فضای نوررسانی ویژه ای ایجاد شده و تصاویر کناری دیواره ی پل هر یک ساعت می چرخند. پل نماد مسیر گرجستان از گذشته به آینده ای بهتر است.

جاذبه های گردشگری تفلیس شهر های دیدنی گرجستان دیدنی های تفلیس شهر تفلیس در گرجستان مکان های دیدنی گرجستان

پارک Rike

میدان بازسازی شده ی Rike با داشتن 10 هکتار وسعت جلوه ای تاریخی از تفلیس است. این پارک شکل نقشه ی تفلیس را با مناطق مختلف و مسیرهای پیاده روی که به هم متصل می شوند، داراست. آمفی تئاتر و میدان کودکان نیز وجود دارد. پارک با داشتن فواره ی موزیکال و متحرکی که توسط معمار اسپانیایی طراحی شده، شناخته می شود.
کوه کینگ واتانگ گرجاسالی، کلیسای Methekhi
در همسایگی تفلیس و بر بالای صخره ای که به دریای Mtkvari اجحاف دارد، قرار گرفته است. این ناحیه یکی از اولین مناطق مسکونی شهر بوده است. بنابر گفته ی تاریخ نگاران، شاه واختانگ جورگاسالی اول کلیسا و قلعه ای را برای سکونت خود ساخته است، از اینرو نام متخی به قرن 12 بازمی گردد و از نظر لغوی به نام منطقه ای اطراف قصر است.
مسیر Ropeway- اتصال دهنده ی پارک Rike و جنگل Narikala در کوتاهترین زمان ممکن به شبکه ی حمل و نقل شهری است.
Ropewy با توجه به استانداردهای بین المللی ساخته و به طور کامل در آن مقررات ایمنی اروپایی رعایت شده است. طول مسیر Rike-Narikala 500 متر است و شامل 7 تله اسکی می شود. هر کدام از اینها پوشیده از شیشه هستند اما یکی از آنها که کاملا شیشه ای است توجه بیشتری را به خود جلب می کند. Ropeway برای افراد معلول طراحی شده است.
Narikala و کلیسای نیکولاس اس.تی. امکان بازدید مستقیم Narikala از پارک Rike به واسطه ی مسیر ropeway وجود دارد.
Narikala دژ باستانی گرجستان و دریاچه ی Mtkvari است.
قلعه متشکل از دو بخش دیوارکشیده شده بر بالای تپه ی میان حمام های سولفور و باغ گیاهان تفلیس است.
در قسمت پایینی کلیساتی احیاشده ی نیکولاس اس.تی قرار دارد. قلعه در قرن چهارم توسط شوریس- تسیخ ساخته و توسط اومییادس در قرن هفتم و پس از آن شاه دیوید معمار گسترش داده و بازسازی شد. مغلول ها نام آنرا به Narin Qala (به فارسی دژهای کوچک) تغییر دادند. بیشتر استحکامات برجسته به قرن های 16 و 17 بازمی گردند. در سال 1827 قلعه در نتیجه ی زلزله آسیب دید و تا حدودی فرسوده شد.

باغ گیاهان

با داشتن 161 هکتار وسعت و تاریخچه ای بیش از سه قرن یکی از مراکز گردشگری محسوب می شود. این محل ابتدا در سال 1671 توسط مسافر فرانسوی ژان چاردین به عنوان باغ های رویایی که در ابتدای سال 1625 تاسیس شده، توصیف شد. گونه های گیاهی نایابی از سرتاسر جهان مانند مدیترانه، آمریکای شمالی، چین و ژاپن، هیمالیا، ترکیه و سیبری در کنار گل-های مایکو قرمز تیره و زنبق های ایبری مجموعه ای فوق العاده هستند که در هیچ جای جهان یافت نمی شوند.

مسجد تفلیس

مسجد آجری هشت مناری توجه زیادی را از سرتاسر جهان به خود جلب می کند. مسجد اصلی سنی ها که در انتهای باغ گیاهان قرار گرفته تنها مسجد فعال در تفلیس پس از مسجد Shitte در آن سوی رودخانه ی Mtkvari است که توسط کمونیست ها نابود شد. اکنون این مسجد پذیرای هم شیعه و هم سنی است که خود پدیده ای نادر محسوب می شود.

گرمابه سرای تفلیس

حمام های سولفور در بافت قدیم تفلیس آن سوی رودخانه مقابل قصر Darejani قرار گرفته اند و به دلیل تاثیر آرامش بخشی که دارند معروف هستند. بعد از گشت و گذار در کلیساها و موزه های تفلیس می تواند بدنتان را در این گرمابه-های مشهور صفایی بدهید. چشمه های سولفور عمیق آب معدنی و گرم این منطقه را تامین کرده و گرمابه ها نیز هزاران سال است که به بازدیدکنندگان و ساکنین فرصت از بین بردن استرس های روزانه را هدیه می کنند. تنی به آب زدن در حمام سولفور هنوز یک رسم تفلیسی مشهور است، رسمی که قبل از ورود به شهر انجام می شود (tbili به معنی گرم است). در حالیکه گرمابه ها هزاران سال است که در این محل وجود دارند، حمام های بیشتری نیز در قرن 17-18 ساخته شد و جلوه ای از معماری اسلامی محسوب می گردد.
خیابان های Bamba Row و Chardin- یکی از بخش های بازار قدیمی تفلیس خیابان Chardin و راسته ی Bamba است که امروزه ناحیه ی معروفی در پایتخت گرجستان محسوب می شود.
خیابان ها بهترین نوررسانی را در شب برای رستوران ها، کافی شاپ ها، بارهای شبانه و جشنواره های بین المللی در فضای باز، کنسرت و گالری دارند.

کلیسای Holy Trinity تفلیس


کلیسای اصلی ارتودکس گرجستان منظره ای فوق العاده از نقاط متعدد شهر دارد. این اثر فوق العاده در محلی ساخته شد که در آن کلیسای الیاس مقدس واقع بود و در 3 مارچ 1996 وقف گردید.

جاذبه های گردشگری تفلیس شهر های دیدنی گرجستان دیدنی های تفلیس شهر تفلیس در گرجستان مکان های دیدنی گرجستان
قطار کابلی و رستوران تفلیس


قطار کابلی تفلیس در 27 مارچ 1905 افتتاح شد و سعی داشت تا منطقه ی غیرمسکونی Mtatsminda را در آن سوی شهر توسعه بخشد. در آن زمان واگن قطار بیش از 50 نفر را حمل کرده و هر سفر 6 دقیقه به طول می انجامید. قطار کابلی پس از سال 1930 زمانی که پارک تفریحی Mtastsminda ساخته شد، محبوبیت بیشتری یافت.

جاذبه های گردشگری تفلیس شهر های دیدنی گرجستان دیدنی های تفلیس شهر تفلیس در گرجستان مکان های دیدنی گرجستان
امروزه رستوران ها، کافی شاپ ها، فروشگاه ها، مناطق تفریحی، مراکز جشن و تالارهای عروسی در اطراف پارک ساخته شدند. در سال 2002 راه آهن کابلی بازسازی شد و به وسایل مدرن مجهز گردید. امروزه مجموعه ی رستورانی کابلی شامل 5 محل مجزا برای صرف غذاست که شامل: Chela (گرجستان باستان)، Puri Guliani (نانوایی)، استراحگاه- بار، رستوران های کابلی و سالن ها نمایش می شود.

جاذبه های گردشگری تفلیس شهر های دیدنی گرجستان دیدنی های تفلیس شهر تفلیس در گرجستان مکان های دیدنی گرجستان

جاذبه های گردشگری تفلیس شهر های دیدنی گرجستان دیدنی های تفلیس شهر تفلیس در گرجستان مکان های دیدنی گرجستان

راهنمای سفر به تفلیس

توصیه های سفر به تفلیس

کلمات جستجو شده:

جاذبه های گردشگری تفلیس , شهر متسختا, زبان گرجستانی, چشمه های آب داغ سولفوری, تفلیس مرکز فرهنگی و اقتصادی, کلیساهای ارامنه,ارتدوکس گرجستانی, کاخ Anchiskhati, قلعه ی Narikala, خیابان راستاولی تفلیس, موزه ی ملی گرجستان, خیابان اصلی در تفلیس, قدیمی ترین جلوه های معماری گرجستان, موزه ی سیمون جاناشیا در گرجستان , بزرگترین و قدیمی ترین سالن های تئاتر در گرجستان, میدان مرکزی شهر تفلیس, پرای تفلیس و تئاتر باله, کلیسای Sioni, منطقه ی قدیمی Sioni Kucha, قدیمی ترین کلیسای باقی مانده در تفلیس, کاخ پادشاهی Anchiskhati, رودخانه ی Mtkvari, کلیسای نیکولاس اس.تی, دریاچه ی Mtkvari, مسجد آجری هشت مناری, گرمابه سرای تفلیس, کلیسای Holy Trinity تفلیس, پارک تفریحی Mtastsminda,جاذبه های گردشگری تفلیس ,شهر های دیدنی گرجستان ,دیدنی های تفلیس, شهر تفلیس در گرجستان ,مکان های دیدنی گرجستان

دسته ها:
}