لطفا صبر کنید...

تپه باستانی آولاباری تفلیس ، جاذبه گردشگری گرجستان
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/04

تپه باستانی آولاباری یکی از جاذبه های گردشگری گرجستان و جاهای دیدنی شهر تفلیس است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این تپه بر روی صخره ای در منطقه ی شرقی رودخانه کورا واقع شده و به عنوان یکی از محله های قدیمی شهر تفلیس به شمار می رود و تا پل متخی (پلی که بخش قدیمی تفلیس را به بخش مدرن متصل می کند) از منطقه شهر قدیمی امتداد دارد.

راهنمای سفر به تفلیس

تا همین اواخر، آولاباری مرکز زندگی ارامنه تفلیس بود و بیشتر جمعیت این منطقه را ارمنی‌ها تشکیل می‌دادند، ولی در حال حاضر تعدادشان کاهش یافته است. روی تپه آولاباری، کلیسای جامع اسمیندا سامبا به‌عنوان سمبل مذهبی گرجستان قرار دارد و کمی آن‌طرف‌تر هم کاخ ریاست‌جمهوری این کشور واقع شده است.

 تپه باستانی آولاباری تفلیس

تاریخچه تپه باستانی آولاباری

در طول تاریخ و در زمان های مختلف، این منطقه دو بار مورد حمله دشمنان قرار گرفت. از جمله اصلی ترین دلیل این حملات، مشرف بودن این تپه بر منطقه تفلیس و موقعیت مکانی مناسب تپه آولاباری بود. این حملات در تاریخ های 1226 توسط جلال الدین و ایرانیان در سال 1522 صورت گرفت. قابل ذکر است که در آن زمان گرجستانی هایی که با دین و سیاست مخالفت می کردند از روی پل متخی به داخل رودخانه پرتاب می شدند.

جاذبه های گردشگری تپه باستانی آولاباری

کلیسای متخی (Metekhi)

کلیسای متخی از قدیمی‌ترین کلیساهای گرجستان است که  روی صخره‌های بزرگ سنگی در تپه آولاباری و در کنار رود متکواری بنا شده. به دلیل ارتفاع زیاد این کلیسا و مشرف بودن آن به شهر، می‌توان نمای زیبایی از شهر تفلیس را از این کلیسا مشاهده کرد. برای رسیدن به کلیسا باید پس از عبور از پل و مسیر سربالایی، تعداد زیادی پله را بالا بروید تا به محوطۀ کلیسا برسید.

تپه باستانی آولاباری تفلیس

از دیگر کلیساهای این منطقه می‌توان کلیساهای زیر را برشمرد:

مجسمه پادشاه گرگاسالی

در تپه آولاباری مجسمه ای از پادشاه گرگاسالی (Gorgasali) که در قرن پنجم شهر تفلیس را به عنوان پایتخت خود برگزید، دیده می­شود؛ همچنین این پادشاه در این منطقه کلیسا و کاخ خود را ساخت و البته بعدها کاخی برای داوود شاه در اینجا ساخته شد و در همین کاخ ملکه تامار با شوهر دوم خود "دیوید سوسلان" ازدواج کرد؛ اما در نهایت در سال 1235 قصر و کلیسا در حمله ‌ای توسط مغول ها نابود شد.

تپه باستانی آولاباری تفلیس

کلیسایی که امروزه در آولاباری شاهد آن هستیم در سال 1278 – 1289 به دستور شاه دمیتری (Demetre Tavdadebuli) ساخته شد و تا امروز چند بار بازسازی شد. در سال 1974 این کلیسا به طور کامل به یک سالن تئاتر تبدیل شد و حدود 6 سال بعد در تاریخ 1980 کاربری خود را پس گرفت و باز هم به کلیسا مبدل گشت.

کاخ ریاست جمهوری

یکی دیگر از دیدنی‌های این منطقه کاخ ریاست جمهوری است که در سال 2009 ساخته شد و به عنوان محل رسمی اقامت رئیس جمهور گرجستان بوده است؛ این کاخ با ایده میخائیل ساکاشویلی (Mikhail Saakashvili) رئیس جمهور گرجستان ساخته شد و برای ساخت آن از بهترین معماران گرجستانی استفاده شد. طراحی این پروژه توسط جرج باتیاشوی (George Batiashvili) انجام شد و برای طرح خود از ساختمان مجلس آلمان الهام گرفته بود. ساختمان این کاخ یک گنبد بزرگ دارد که دارای عناصری از طراحی دوره رنسانس ایتالیا است.

تپه باستانی آولاباری تفلیس

مسیر های دسترسی به تپه آولاباری تفلیس

برای سهولت دسترسی گردشگران، یک ایستگاه مترو با همین نام در نزدیکی هتل آولاباری واقع شده. با ۱۲ دقیقه پیاده‌روی از هتل می‌توان به این ایستگاه مترو رسید.

هتل آولاباری نیز برای اقامت گردشگران در این منطقه ساخته شده که تا فرودگاه بین‌المللی تفلیس تنها 13 کیلومتر فاصله دارد. از خدمات این هتل می‌توان به‌اختصار به وای‌فای رایگان، تهویه مطبوع، سالن غذاخوری و اتاق‌های بالکن دار اشاره کرد. 

تپه باستانی آولاباری تفلیس

اگر قصد سفر به تفلیس را دارید و به دنبال توری با قیمت مناسب هستید، می‎توانید قیمت تور گرجستان و قیمت تور تفلیس را در کی سفر ببینید و با بقیه سایت‎ها مقایسه کنید!

راهنمای سفر به تفلیس

دسته ها:
}