لطفا صبر کنید...

باغ‌وحش شگرف مسکو
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/01/17

باغ‌وحش مسکو راه طولانی‌ ای را برای تبدیل ‌شدن از یک باغ‌وحش کوچک به یک باغ‌وحش بزرگ با امکانات ویژه طی کرده است.

امپراتور روسیه بنیان گذار باغ وحش روسیه

این باغ‌وحش توسط امپراتور روسیه برای گیاهان و حیوانات در اواسط قرن 19 تأسیس شد و در تاریخ 13 فوریه سال 1964 برای بازدید عموم افتتاح شد. همچنین آناتولی بوگدانف (Anatoly P. Bogdanov, Professor of the Moscow State University) از استادان دانشگاه دولتی مسکو یکی از بنیان‌گذاران و سازمان دهندگان این باغ‌وحش بود.

باغ‌وحش بسیار پایه و اساس مهمی برای زندگی فرهنگی مسکو بود. اعضای انجمن باغ‌وحش امپراتوری روسیه همه معتقد بودند که:

  • در مرحله اول باید جانوران مهره‌دار زنده روسیه را برای مشاهدات علمی جمع‌آوری کنند.
  • باغ‌وحش مجموعه‌ای از حیوانات معمولی است که می‌تواند در خدمت اهداف آموزشی یعنی توزیع دانش در میان جوامع گسترده عمومی باشد.
  • انجام آزمایش‌های علمی و مشاهدات مهم حیوانات به‌خصوص از حیوانات اهلی نژاد روسی در این باغ‌وحش صورت گیرد.

 

هزینه ورودی باغ‌وحش سهم خانواده امپراتور بود. تعداد بازدیدکنندگان در سال اول به 10 هزار نفر رسید و مردم می‌توانستند مجموعه قابل‌توجهی از حیوانات وحشی و حیوانات اهلی را در این باغ‌وحش ببینند.

مشکل جدی باغ‌وحش کمبود درآمد و هزینه‌های قابل‌توجه آن برای مدیریت حیوانات و تعمیر ساختمان‌های قدیمی و ساخت‌وسازِ امکانات جدید و قفس‌ها بود. از آنجایی که شهرداری مسکو از دادن پشتیبانی به باغ‌وحش امتناع می‌کرد و این مکان رو به نابودی می‏رفت آن را به یک شرکت خصوصی به نام خانواده ریابینینس (Ryabinins' family) واگذار کردند. خانواده ریابینینس باغ‌وحش مسکو را برای مدت سه سال اجاره و آن را صرفاً به مکانی برای سرگرمی تبدیل کردند.

باغ‌وحش در سال 1878 مجدد در اختیار جامعه قرار گرفت و جامعه برای مدتی موفق به احیای دوباره باغ‌وحش و خرید حیوانات جدید شد. اما در سال 1905 جامعه خود را در مرکز جنگ یک انقلاب عمده یافت و باغ‌وحش به‌شدت آسیب دید، ساختمان‌ها تخریب و کتاب‌خانه‌ها به آتش کشیده شد، حیوانات آسیب بسیاری دیدند و جامعه دوباره مجبور شد باغ‌وحش را به مالکان خصوصی واگذار کند.

انقلاب در سال 1917 به اتمام رسید و در سال 1919 این مکان به یک باغ‌وحش ملی مبدل گردید. سپس توسط مقامات شهر پشتیبانی و در سال 1922 به مقامات شورای شهر واگذار شد.

در سال 1926 باغ‌وحش به پارک باغ وحش(Zoological park) تغییر نام داد. در آن زمان باغ‌وحش در فعالیت‌های خود گسترش زیادی مانند افزایش تعداد حیوانات و ایجاد بخش‌های جدیدی مانند واحدهای تحقیقات علمی و آزمایشگاه‌های بیولوژیکی تغییر پیدا کرد.

یکی از بهترین نمایشگاه‌های باغ‌وحش قسمت جزیره حیوانات (Animal Island) بود که سنگی بزرگ توسط آب‌های خندق احاطه‌ و گردشگران می‌توانستند حیوانات شکاری را روی آن سخره‌ها مشاهده کنند. از باغ‌وحش حتی در دوران جنگ جهانی دوم نیز استفاده می‌شد. از سال 1941 تا 1945 بیش از 6 میلیون بازدید از باغ‌وحش انجام شد. در اواخر 1960 تعداد حیوانات باغ‌وحش به 3.5 هزار از 500  هزار نمونه جانوری رسید.

در سال 1994-95 بیشتر امکانات باغ‌وحش بازسازی شد. در حال حاضر بازدیدکنندگان فرصت بازدید از جالب‌ترین مجموعه‌ی حیوانات را در باغ‌وحش زیبای مسکو دارند.

دسته ها:
}