لطفا صبر کنید...

آب انبارجادویی باسیلیکا
امتیاز 0/5 از 0 نظر
1

1396/02/30

آب انبار باسیلیکا Basilica یا به بیانی دیگر، کلیسای آب انبار، یکی از ساختمان های باستانی باشکوه دوره ی صفویه، واقع در شهر استانبول است. این آب انبار باشکوه توسط Justinian طراح و معمار معروف عصر بیزانس (527-565) ساخته شده و مردم آن را به دلیل وجود ستون های مرمری باشکوه اش در بخش زیر زمین، اصطلاحا کلیسای آب انبار می‏ خوانند. طول این مخزن 140 و عرض آن 70 متر است و از دور شبیه به یک مستطیلی غول پیکر به چشم می آید. فضای داخلی این بنا مشمول 52 مرحله راه پله، قسمت پناهگاه، مخزن آب انار و 336 ستون، می شود که هر کدام از ستون ها دارای 9 متر ارتفاع هستند ودر کل این بنا از 12 ردیف که هر ردیف دارای 28 ستون است تشکیل شده؛ به جز چند ستون لبه دار و شیار دار مخزن که به عنوان پشتیبانی از زیر دو ستون در لبه ی شمال غربی مخزن عمل می کنند، اکثر ستون ها به عنوان یک سیلندر قرار گرفته اند. این ستون ها از عناصر باستانی این آب انبار به شمار می روند و اکثریت آنها دارای یک ویژگی قالب هستند و تنها یکی از این ستون ها که در بخش مرکزی قرار دارد از دو قسمت ستون و سرستون که اصطلاحا به آن مارلبز گفته می شود تشکیل شده اند. در مجموع این مخزن دارای ظرفیت ذخیره سازی 100000 تن آب می‏ باشد.

راهنمای سفر به استانبول

آب انبارجادویی باسیلیکا

آب انبارجادویی باسیلیکا

 سر مدوزا

سر مدوزا، اثر ویژه ی هنری از دوره ی روم باستان است که بیشترین بازدید کننده را در این مجموعه به خودت جذب می کند، اثری شگرف که ساختار اصلی آن هنوز مشخص نیست و اکثر محققان بر این باورند که این سر به عنوان پشتیبان ستون جلویی درب در نظر گرفته شده بوده است. در اساطیر یونان مدوزا نماد یک هیولای زن در جهان زیر زمینی است. مدوزا دختری چشم سیاه و سفید روی بود که موهایی بلند و اندامی زیبا داشت، او پرسئوس، پسر زئوس را دوست داشت، از طرفی پرسئوس نیز عاشق آتنا بود و همین امر موجب حسادت ورزی مدوزا به خواهرش شد و او موهای آتنا را به مار تبدیل کرد و پس از آن پرسئوس سر از تن مدوزا جدا کرد و نیروی جادویی او را گرفت و با استفاده از آن بسیاری از دشمنانش را شکست داد. سر مدوزا به عنوان نشانی جادویی برای مدت ها بر روی دسته ی شمشیر سربازان رومی حک شده بود.

آب انبارجادویی باسیلیکا

آب انبارجادویی باسیلیکا

این اب انبار تا امروز بارها بازسازی شده است. برای نخستین بار بازسازی در زمان حکومت عثمانی توسط سلطان عبدالحمید دوم (1909-1876) صورت گرفت و 8 ستون که در طی سالهای آتی تخریب شده بودند مجدد مرمت شدند.

آب انبارجادویی باسیلیکا

در سال 1544 یک مسافر هلندی برای تحقیقات درباره ی دوره ی بیزانس به آب انبار رفت و پس از کشف و شناخت این بنای بی نظیر آن را به جهان غرب معرفی کرد که این عمل کمک شایانی به بهبود اوضاع گردشگری این مکان کرد. این بنا در سال 1987 و سپس در سال 1994 مجددا توسط شهردار استانبول مورد مرمت قرار گرفت و امروزه به عنوان مکانی که تعداد بالای گردشگران ترکه را مجذوب خود می کند به شمار می رود.

آب انبارجادویی باسیلیکا

آب انبارجادویی باسیلیکا

راهنمای سفر به استانبول

با مطالعه نکات ضروری سفر به استانبول که در زیر آمده است، سفر خوشی برای خود فرآهم کنید:

نکات ضروری سفر به استانبول

همچنین کی سفر به شما پیشنهاد می‎کند که در سفر استانبول خود درصورت نیاز از اپلیکیشن های زیر استفاده کنید تا سفر راحتی داشته باشید:

اپلیکیشن های کاربردی در سفر به استانبول

کلمات جستجو شده:

آب انبارجادویی باسیلیکا, کلیسای آب انباراستانبول, سر مدوزا, گردشگران ترک, سر مدوزانشانی جادویی,  Justinian طراح و معمار معروف عصر بیزانس

دسته ها:
}