هواپیمایی آتا ، خرید بلیط هواپیما آتا

هواپیمایی آتا ، خرید بلیط هواپیما آتا

شرکت هواپیمایی آتا

هواپیمایی آتا (ATA) یکی از شرکت های هواپیمایی ایران است که در آذربایجان شرقی و درشهر تبریز،  تأسیس شده‌است. آتا کلمه‌ای ترکی است و به معنای پدربزرگ می‌باشد. مدیر این شرکت هواپیمایی یونس دقیق‌کیا است. مالک و سهامدار اصلی آن هم، محمدرضا زنوزی مطلق می‌باشد.

این شرکت هواپیمایی که شعار "با هم پرواز کنیم" را برای خود برگزیده است به 20 مقصد داخلی و خارجی پرواز دارد. همانطور که گفتیم دفتر هواپیمایی مرکزی‌ آتا در تبریز قرار دارد. همچنین هواپیمایی آتا در فرودگاه های تبریز، مهرآباد و امام خمینی دارای قطب است (قطب شرکت هواپیمایی اصطلاحاً به فرودگاه اصلی فعالیت یک شرکت هواپیمایی گفته می‌شود. معمولاً مبدأ یا مقصد اکثر پروازهای یک شرکت هواپیمایی ، قطب آن شرکت هواپیمایی می‌باشد). سایت هوپیمایی آتا ataair.com است.

بلیط هواپیما آتا

بلیط هواپیما آتا نیز همانند بلیط هواپیمای سایر شرکت های هواپیمایی ایران در بسیاری از مسیرهای بین المللی و داخلی در اختیار مسافران هوایی است. لذا تهیه بلیط هواپیما آتا برای مسافران آتا ایرلاین در مدت زمان بسیار کوتاه امکان پذیر است. لازم به ذکر است که بلیط هواپیما آتا علاوه بر دسترسی آسان، از قیمتی مناسب نیز برخوردار است. برای تهیه بلیط هواپیما آتا ، علاوه بر آژانس های هواپیمایی مختلف، می توانید به سامانه خرید اینترنتی بلیط هواپیما کی سفر نیز مراجعه کنید.

تاریخچه شرکت هواپیمایی آتا

 شرکت هواپیمایی آتا با تصویب هیئت دولت، در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۷، به عنوان شانزدهمین شرکت هواپیمایی کشور ایران، شروع به کار کرد.. نخستین پرواز شرکت هواپیمایی آتا در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۸ هم‌زمان با افتتاح این شرکت توسط وزیر راه و ترابری وقت، از فرودگاه بین‌المللی تبریز به مقصد مشهد انجام شد و پروازهای رسمی شرکت هواپیمایی آتا از تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۸۸ از تبریز به مقصد تهران صورت گرفت.

شرکت هواپیمایی آتا پس از ۳ شرکت هواپیمایی ایران ایر ، شرکت هواپیمایی ماهان ایر و شرکت هواپیمایی آسمان در جایگاه ۴ برترین شرکت های هواپیمایی ایران قرار دارد. در حال حاضر هدف شرکت هواپیمایی آتا این است تا به جایگاه ۳ این لیست برسد و تمامی تلاش هواپیمایی آتا در حال حاضر بر اساس همین هدف انجام می‌شود. بر اساس ادعای مالک شرکت هواپیمایی آتا ، آتا ایرلاین شاید تنها شرکت هواپیمایی  بدون بدهی در داخل کشور است. همچنین هواپیمایی آتا مالک تمامی هواپیماها و ادوات در دستش نیز می باشد. دفتر اصلی و مرکزی شرکت هواپیمایی آتا در تبریز است و قطب های اصلی آن نیز فرودگاه بین المللی تبریز و فرودگاه مهرآباد هستند.

شرکت هواپیمایی آتا فعالیت خود را با ۴ فروند هواپیمای مک دانل داگلاس MD-۸۳ با ظرفیت ۱۶۵ نفر مسافر آغاز کرد. اکنون نیز آتا ایرلاین ۸ هواپیمای بوئینگ MD، ۳ هواپیمای ایرباس آ-۳۲۰، ۲ فروند بوئینگ ۷۳۷ و ۳ فروند هواپیمای امبرائر ۱۴۵ دارد.

ایمنی شرکت هواپیمایی آتا

شرکت آتا یکی از ایمن‌ترین شرکت های هواپیمایی است که در طول سابقه‌ی خود دچار 12 حادثه شده که خوشبختانه هیچ‌کدام از آن‌ها منجر به تلفات انسانی نشده است. آخرین حادثه برای آتا در در ۱۳ دی ۱۳۹۷ پرواز ۵۶۱۶ مشهد - تبریز هواپیمای ام‌دی-۸۰ آتا ایرلاین رخ داد. هنگام فرود ۳ لاستیک به‌طور همزمان ترکید که باعث شد برای مدتی باند فرودگاه شهید مدنی تبریز بسته شود. این پرواز با اقدامات به موقع خلبانان و مهمانداران هیچ‌کس آسیبی ندید.

پرواز آتا

پروازهای خارجی هواپیمایی آتا

شرکت آتا دارای پروازهای خارجی به چندین کشور است که شامل موارد زیر می‌شود:

گرجستان - تفلیس - فرودگاه بین‌المللی تفلیس

گرجستان - باتومی - فرودگاه بین‌المللی باتوم

عراق - بغداد - فرودگاه بین‌المللی بغداد

عراق - نجف - فرودگاه بین‌المللی نجف

آذربایجان - باکو -  فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف

عربستان -  دمام - فرودگاه بین المللی ملک فهد

کویت – کویت - فرودگاه بین المللی کویت

بحرین - فرودگاه بین المللی بحرین


پروازهای داخلی هواپیمایی آتا

پروازهای داخلی آتا ایرلاین نیز به شهرهای زیر ختم می‌شود:

اهواز - فرودگاه بین‌المللی اهواز

بندرعباسا - فرودگاه بین‌المللی بندرعباس

مشهد - فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد

شیراز - فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز

جیرفت - فرودگاه جیرفت

سبزوار - فرودگاه سبزوار

تبریز - فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز قطب

تهران - فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

تهران - فرودگاه بین‌المللی مهرآباد (قطب)

جزیره کیش - فرودگاه بین‌المللی کیش

ارومیه - فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه

یزد - فرودگاه شهید صد

 

اهداف و دستاوردهای هواپیمایی آتا

 • ارتقای جایگاه شرکت هواپیمایی آتا در کشور و خاورمیانه

هواپیمایی آتا که از آغاز، دستیابی به یک جایگاه ویژه را در ایران و خاورمیانه در برنامه کاری خود قرار داده بود، توانست با تقویت خطوط هوایی خود، در سال 1392 با جابجایی بیش از یک میلیون و چهارصد هزار مسافر، رتبه چهارم کشوری را در بین شرک ‌های هواپیمایی ایران کسب کند. هواپیمایی آتا تا کنون حدود 4 میلیون مسافر در کشورمان در سفرهای خارجی حمل‌ونقل کرده است.

 • فراهم‌سازی تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری توسط هواپیمایی آتا

شرکت آتا علی رقم تمامی تحریم‌ها و موانع بین المللی، در کوتاه‌مدت با خریداری 9 فروند هواپیما 6 فروند هواپیمای بوئینگ MD و 3 فروند هواپیمای ایرباس A-320  موفق به گسترش ناوگان هوایی خود شد و خریداری هواپیماهای جدید را نیز در دستور کار خود قرار داد.

 • توسعه مسیرهای ارتباطی استان های شمال غرب با سایر مناطق کشور توسط هواپیمایی آتا

استان های شمال غرب کشور به خصوص استان آذربایجان شرقی ، از جایگاه فرهنگی، صنعتی، اقتصادی و گردشگری ویژه ای در کشور دارند؛ از این رو گسترش راه های ارتباطی این مناطق با سایر نقاط کشور اهمیت ویژه ای دارد. همین ویژگی باعث شده تا تقویت خطوط هوایی این استان با باقی نقاط مهم کشور، در قالب یک برنامه کوتاه مدت در دستور کار شرکت هواپیمایی آتا قرار بگیرد تا آتا ایرلاین علاوه بر ایجاد خطوط پروازی در مسیرهای تهران – تبریز ، تهران - ارومیه و تهران – اردبیل ، پروازهایی از مبداء مراکز این استان ها به مقاصد مشهد ، کیش و شیراز را نیز راه اندازی کند و در آینده ای نزدیک این خطوط را گسترش دهد.

 • گسترش راه های ارتباطی استان های شمال غرب با مناطق بین المللی توسط هواپیمایی آتا

از آنجایی که گسترش خطوط پروازی این منطقه با توجه به مراودات تجاری ، گردشگری و زیارتی با کشورهای همسایه، امری کاملا ضروری تلقی می شود؛ از این رو برقراری خطوط پروازی از مبداء تبریز به مقصد ترکیه در دستور کار این ایرلاین قرار گرفته است و امید است در سال های آتی و با اخذ مجوزهای لازم، این خطوط هم گسترده‌تر شوند.

 • ایجاد اشتغال و توسعه در تبریز و مناطق آذری نشین توسط شرکت آتا

  با توجه به خط مشی شرکت آتا مبنی بر استفاده از نیروی انسانی بومی و همچنین بومی سازی در حوزه نگهداری و تعمیر ناوگان، سیزده خلبان و کمک خلبان ایرانی جهت گذراندن دوره های پیشرفته آموزشی به کشورهای سوئد، ترکیه و اکراین اعزام شدند که پس از طی دوره های مربوطه، به عنوان سرخلبان به جمع کرو هواپیمایی آتا پیوستند. حدود یک صد نفر از نیروی انسانی بومی نیز به عنوان مهماندار و سرمهماندار جذب آتا ایرلاین شدند و سکانداری بخش فنی (تعمیر و نگهداری ناوگان هوایی) شرکت آتا نیز به متخصصین توانمند داخلی واگذار شد تا حد الامکان از نیروی خارجی کمتری استفاده شود.

همچنین از دیگر دستاوردهای شرکت هواپیمایی آتا می‌توان به کسب مجوز CAMO، راه اندازی شعبه چرخ و ترمز در تبریز، مجوز A چک و نیز گواهینامه Part-M اشاره کرد که امتیاز ویژه ای برای هواپیمایی آتا محسوب می‌شود. از دیگر دستاوردهای آتا ایر ، راه اندازی بخش شاپ الکتریک در این شرکت است که عهده‌دار تعمیرات باطری هواپیماهای آتا ایر است.

 

ناوگان هواپیمایی آتا

ناوگان هواپیمایی آتاشامل  هواپیمای مختلفی برای مقاصد گوناگون است. هواپیمایی آتا دارای چندین نوع هواپیما است که هرکدام دارای مشخصات خاص خودشان هستند.

 

 1. ایرباس a320 هواپیمایی اتا

 خانواده‌ای از هواپیمای لاغر پیکر از هواپیمای مسافربری ساخته شرکت ایرباس است. ساخت ایرباس ای۳۲۰ از سال ۱۹۸۴ شروع شد و نخستین بار در ۲۲ فوریه ۱۹۸۷ در تولوز فرانسه به پرواز درآمد و در ژوئیه سال بعد در اختیار شرکت هواپیمایی ایر فرانس قرار گرفت. ایرباس در سال ۲۰۱۰ سری جدیدی از هواپیماهای ای ۳۲۰ را با نام خانواده ایرباس ای ۳۲۰ نئو معرفی کرد که  برتری‌هایی مانند کاهش مصرف سوخت نسبت به نمونهٔ فعلی دارد. تولید هواپیماهای جدید از سال ۲۰۱۴ آغاز شده‌است.

ایرباس ای۳۲۰  هواپیمایی آتا دو موتور توربوفن در زیر دو بال خود دارد و  بیشینه سرعت این هواپیما ۸۲/۰ ماخ (۸۷۰ کیلومتر بر ساعت) است و در محدوده‌ی پرواز ۵۱۸۵ حرکت می‌کند. سازه اصلی این هواپیما از مواد کامپوزیت مانند فیبرهای آرامید ، شیشه و کربــــــن و همچنین پلاستیک تقویت شده ساخته شده است که نخستین هواپیمای زیر صـوت با سازه کامپوزیتی است.

ایرباس آ-۳۲۰ پرفروشترین هواپیمای تک راهروی ارباس و جدیـــــدترین هواپیمای کلاس خود بود که از عملکرد و قابلیت اطمینان بالا ، تعمیر و نگهداری آسان و مصرف سوخـت کم را همزمان برخوردار است این هواپیمای شرکت هواپیمایی آتا با ۹۶/۳ متر عرض راحتی مسافر را حتی با بار داخل کابین تضمــــــین می کند .این هواپیما در دو کلاس تجاری ۱۲ نفره و اقتصادی ۱۳۸ نفره توانایی حـــــــــــمل ۱۵۰ مسافر را دارد.

 

 1. بوئینگ 737 هواپیمایی آتا

بوئینگ ۷۳۷ معروف به بچه بوئینگ، یک هواپیمای مسافربری باریک پیکر و تک راهرو توسط شرکت بوئینگ کشور آمریکا ساخته شد. طراحی این هواپیما از از دهه 70  میلادی شروع شد وبه پرواز در آمد. یک سال بعد با بکارگیری در ناوگان لوفتانزا، کاربرد تجاری آن آغاز شد. مدل ابتدایی ظرف مدت کوتاهی با مدلی طویل تر جایگزین شد. بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی کارا و محبوب است و تاکنون بیش از هفت هزار مورد سفارش ساخت آن به بوئینگ داده شده‌است و بیش از پنج هزار فروند از آن ساخته شده است. بوئینگ ۷۳۷ از دو موتور توربوفن در زیر بالهایش برخوردار است.

طول و ارتفاع این هواپیمای هواپیمایی آتا ایرلاین به ترتیب  ۳۰٫۵  و 11.3 متر است. ظرفیت آن حدود 130 مسافر است. حداکثر می‌‌تواند 890 کیلوکتر بر ساعت پرواز کند و محدوده‌ی پرواز آن 4700 متری زمین می‌باشد.

در حال حاضر هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ در بیش از ۵۰۰ خط هوایی حضور دارد. تا پایان سال ۲۰۱۷ برای بوئینگ ۷۳۷ (در تمامی مدل‌ها) بیش از ۱۴۲۰۰ فروند سفارش قطعی ثبت شده‌است که ۹۸۰۲ فروند از آن توسط ۲۸۵ ایرلاین دریافت شده‌است.

در هر زمان به‌طور میانگین ۱۲۵۰ تا از آن در آسمان در حال پرواز است. در سال ۲۰۰۶ به‌طور متوسط در هر ۵ ثانیه یک ۷۳۷ در جایی فرود می‌آمد. از سال ۱۹۶۸ (زمان شروع فعالیت تاکنون) ۷۳۷ بیش از ۱۲ میلیارد مسافر را جابه‌جا کرده و بیش از ۷۴ میلیارد مایل (۱۲۰ میلیارد کیلومتر) پرواز کرده‌، و بیش از ۲۹۶ میلیون ساعت در هوا بوده‌است. بیش از ۲۵ درصد از ناوگان تجاری هوایی جهان توسط این هواپیما پوشش داده می‌شود.

 

 1. مک دانل داگلاس ام دی (MD) هواپیمایی آتا

 

مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۰ McDonnell Douglas MD-80 یک هواپیمای مسافربری دو موتوره ساخته شرکت مک‌دانل داگلاس است. هواپیمای در دسته هواپیمای ارزان قیمت برای مسافرت یعنی  economy  (اکونومی)  محسوب می‌شود. اولین پرواز این هواپیما  در ۱۸ اکتبر ۱۹۷۹ صورت گرفت.مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۰ نسل جدیدی از هواپیمای قدیمی تر این شرکت، مک‌دانل داگلاس دی‌سی-۹ به حساب می‌آید. این هواپیماها تشابه زیادی با خانواده مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۹۰ دارند. به همین علت به آنها دی‌سی-۹ سوپر ۸۰ هم گفته می‌شود.

طول این هواپیمای هواپیمایی آتا ایرلاین ۴۵ متر و ارتفاع آن نیز 9 متر است.این هواپیما ظرفیت 172 مسافر را دارد. بیشنیه‌ی سرعت آن هم 925 کیلومتر در محدوده‌ی پرواز 3476 کیلومتری است.

 

 1. امبرائر ERG هواپیمایی آتا

امبرائر خانواده ئی‌آرجی شامل هواپیماهای ERJ 135/ERJ 140/ERJ 145 خانواده‌ای از هواپیماهای نسبتاً کوچک مسافربری دوموتوره هستند. نخستین پرواز ای‌آرجی ۱۳۵/۱۴۰/۱۴۵ در ۱۱ اوت ۱۹۹۵ انجام گرفت. کشور برزیل سازنده‌ی این هواپیماها است. امبرائر ERG توسط شرکت امبرائر این کشور تولید می‌شوند. ای‌آرجی  دو موتور توربوفن دارد. دو موتور در انتهای بدنه و در دو سوی بدنه قرار دارند.
طول این هواپیما حدود 30 متر و ارتفاع آن هم نزدیک 7 متر است. ماکزیمم سرعت امبرائر ERG هواپیمایی آتا ایرلاین 833 کیلومتر بر ساعت است. این هوا با توجه به ویژگی‌هایی که دارد برای مسافرت‌های کوتاه و با ظرفیت کم مناسب است.

 

 مسیرهای  پروازی هواپیمایی آتا ایرلاین 

همان‌طور که در ابتدا  خدمت شما عرض کردیم پرواز آتا شامل پروازهای داخلی هواپیمایی آتا به شهرهایی مثل تهران، تبریز، مشهد، کیش، و... است . همچنین پروازهای خارجی هواپیمایی آتا ایرلاین نیز  به چندین کشور مثل ترکیه، آذربایجان و... ختم می‌شود.  در این‌جا اما قصد داریم مسیرهای پروازی این مقاصد را خدمت شما سروران عرض کنیم:

مبدا

مقصد

پروازهای آتا از تهران

پروازهای آتا به تبریز ، مشهد ، کیش ، اهواز ، ارومیه ، اردبیل ، شیراز ، بندرعباس ، استانبول ، باکو

پروازهای آتا از تبریز

پروازهای آتا به تهران ، مشهد ، کیش ، اهواز ، شیراز

پروازهای آتا از مشهد

پروازهای آتا به تهران ، تبریز ، کیش ، ارومیه ، اردبیل ، شیراز ، اهواز ، استانبول ، باکو

پروازهای آتا از اردبیل

پروازهای آتا به تهران ، مشهد

پروازهای آتا از کیش

پروازهای آتا به تهران ، تبریز ، مشهد

پروازهای آتا از شیراز

پروازهای آتا به تهران ، تبریز ، مشهد

پروازهای آتا از ارومیه

پروازهای آتا به تهران ، مشهد

پروازهای آتا از استانبول

پروازهای آتا به تبریز

پروازهای آتا از باکو

پروازهای آتا به تبریز ، تهران

همچنین برای کسب اطلاعات در مورد برنامه پروازی به غیر از مراجعه حضوری به دفتر هواپیامیی می‌توانید از طریق سایت هواپیمایی آتا  اقدام کنید و یا اینکه از طریق شماره تلفن 4855-021 با هواپیمایی آتا ایرلاین تماس بگیرید.

 

قوانین و مقررات شرکت هواپیمایی آتا ایرلاین

شرکت هواپیمایی آتا ایرلاین مانند هر شرکت هواپیمایی دیگر دارای یک سری قوانین و رویه‌ها در بخش‌های مختلف است. ما در اینجا سعی می‌کنیم در مورد موضوعات مختلف هواپیمایی آتا، مطالبی مورد نیاز را خدمت خوانندگان عرضه کنیم.

 1. قوانین نگهداری جا و فروش در هواپیمایی آتا

دفاتر خدمات مسافرت هوایی از جمله دفتر هواپیمایی آتا در ارتباط با صدور و فروش بلیت بصورت سیستمی و گروهی موظف به رعایت موارد ذیل میباشند:

 • برای درخواست گروه (بیش از ۰۹ نفر) ارائه درخواست کتبی در سربرگ دفتر مسافرتی الزامی می باشد و در صورت مشاهده فروش گروه بصورت انفرادی آژانس مشمول قطع ساین خواهد شد.
 • Time limit برای صدور رزروهای گروهی ۴ساعت می‌باشد بدیهی است PNR های با بیش از چهار ساعت بصورت اتوماتیک باطل می‌گردد.
 • صدور بلیت مسیرهای داخلی همزمان با تشکیل PNR الزامی می‌باشد .
 • عدم صدور بلیت قبل از انجام پرواز موجب ابطال جا وجریمه ۴۰٪ نرخ پایه مسیر و پس از آن مشمول جریمه NOSHOW می‌گردد .
 • در رزرواسیون مسیرهای بین المللی،در صورت عدم صدور بلیت تخصيص Time limit  به ‌‌‌‌‌صورت اتوماتیک توسط سیستم خواهد بود، لذا از وارد نمودن Time limit بصورت دستی خودداری گردد .
 • هرگونه تغییر در Time limit وارد در PNR بصورت اتوماتیک باید با هماهنگی و از طریق همکاران کنترل رزرویشن آتا انجام پذیرد.
 • در صورت نگه داشتن جا بصورت NOTKT پس از انجام پرواز آژانس مشمول جریمه NOSHOW مسیر می‌گردد .
 • خواهشمند است از برقراری تماس با همکاران کنترل رزرویشن آتا در رابطه با تقاضای تأیید جا و یا تغییر در کلاس نرخی جدا خودداری گردد.

 

 1. قوانین تغییر ساعت و تاریخ پروازهای داخلی هواپیمایی آتا

بلیط مسافرانی که می خواهند به هر علتی در کلیه پروازهای داخلی هواپیمایی آتا تغییر تاریخ و ساعت انجام دهند، بلیت مسافر می‌بایستی کنسل و با اخذ جریمه مربوطه استرداد گردد و REVALID نمودن بلیط های داخلی هواپیمایی آتا غیر مجاز و شامل جریمه ۱۰۰٪ درصدی خواهد شد. (به استثناء پروازهای کنسلی که رزرویشن مسافر توسط ایرلاین UN شده باشد).

 

 1. قوانین استرداد بلیط هواپیمایی آتا

مقررات هزینه ابطال ، تغییر تاریخ و استرداد بلیط هواپیمایی آتا صادر شده مسیرهای داخلی هواپیمایی آتا ایرلاین جهت اجرا از تاریخ  ۳ / ۲۶ / 97 به شرح ذیل اعلام می‌گردد.

 • در صورتیکه مسافر از زمان خرید بلیط هواپیمایی آتا تا ۲۴ ساعت قبل از زمان پرواز اقدام به ابطال بلیط هواپیمایی آتا یا تغییر تاریخ جای ذخیره شده نماید مشمول جریمه ۲۰ درصد نرخ پایه بلیط یکسره می‌گردد.
 • در صورتیکه مسافر از ۲۴ ساعت قبل از پرواز هواپیمایی آتا تا ۳ ساعت قبل از پرواز هواپیمایی آتا اقدام به ابطال یا تغییرتاریخ جای ذخیره شده نماید مشمول ۴۰ درصد جریمه نرخ پایه بلیط یکسره می‌گردد.
 • در صورتی که مسافر از ۳ ساعت مانده به پرواز انصراف از مسافرت نماید مشمول جریمه ۵۰ درصد بلیط هواپیمایی آتا خواهد شد.

 

 1. قوانین time limit هواپیمایی آتا ایرلاین

از تاریخ  ۳ / ۲۶/ 97 رعایت مقررات بشرح ذیل جهت تشکیل رزرواسیون مسافر روی پروازهای سیستمی هواپیمایی آتا الزامی می‌باشد.

الف - با توجه به اینکه سیستم رزویشن هواپیمایی آتا ایرلاین بصورت خودکار TIME LIMIT را در رزرو مسافر برقرار می نماید لذا تاکید میگردد که از وارد نمودن TKT خودداری نمایند.

ب- در صورت عدم رعایت مورد فوق بصورت اتوماتیک رزرو مسافر باطل خواهد شد و مسئولیت آن مستقیما " بعهده دفتر مسافرتی مربوطه خواهد بود.

 

 1. قوانین و شرایط استرداد بدون هزینه بلیط هواپیمایی آتا

استرداد بلیط هواپیمایی آتا در شرایط ذیل بدون هزینه میباشد:

برای بلیط هواپیمایی آتا داخلی اگر تاخیر بیش از دو ساعت و یا تعجیل بیش از نیم ساعت پرواز و عدم استفاده از بلیط باشد آن‌گاه استرداد بدون هزینه صورت می‌گیرد.

برای بلیط هواپیمایی آتا در پروازهای بین المللی نیز اگر تاخیر و یا تعجیل بیش از دو ساعت پرواز و عدم استفاده از بلیط باشد استرداد صورت خواهد گرفت.

 البته لازم به ذکر است که در مورد بلیط هواپیمایی آتا در مسیرهای بین المللی و بلیط های رفت و برگشت ، در شرایط فوق و استرداد کوپن دوم بلیط ( مسیر برگشت ) مبنای محاسبه یک دوم RT می‌باشد.

 

 1. قوانین VOID بلیط الکترونیک هواپیمایی آتا

 VOID بلیط آتا ایرلاین در موارد زیر مجاز می‌باشد :

 • اشتباه در تایپ نام یا نام خانوادگی مسافر در حد یک یا دو حرف (character)
 • اشتباه در نرخ گیری در حد صدور بلیط CHD بجای بزرگسال و یا بالعکس در موارد فوق پس از هماهنگی با واحد کنترل رزرواسیون هواپیمایی آتا و رفع مشکل توسط ایشان ، اقدام به صدور بلیت جدید میسر می‎باشد . شایان ذکر است هزینه VOID مجاز برای بلیط های داخلی هواپیمایی آتا 100000 ریال و برای بلیط های خارجی هواپیمایی آتا 400000 ریال می‌باشد.

بدیهی است هزینه مذکور در سایر موارد ، VOID بلیط هواپیمایی آتا غیر مجاز محسوب شده و برابر با هزینه

NO - SHOW محاسبه می‌گردد.

 

 1. قوانین پذیرش بار مسافران در آتا ایرلاین و توضیحات مربوطه بر بلیط هواپیمایی آتا

برای پذیرش جامه دان مجاز و مجانی همراه مسافران از دو شیوه‌ی وزنی و بسته ای در دنیا استفاده می‌شود.

 روش وزنی که در اکثر نقاط دنیا انجام می‎گردد تحویل جامه دان بر اساس وزن مجاز و مجانی درج شده در بلیت مسافر انجام می گیرد . هنگام پذیرش جامه دان مسافران آتا ایرلاین موارد ذیل رعایت می‎گردد:

در صورتی که مسافران به صورت خانوادگی و یا گروهی از طریق آتا ایرلاین مسافرت می‌نمایند تعداد و وزن کلیه بسته های مسافران روی بلیط هواپیمایی آتا که برای سرپرست خانواده یا سرپرست گروه است، ثبت شده و پس از قید کلمه (PLD) تعداد نفرات گروه نوشته می شود همچنین روی بلیط هواپیمایی آتا سایر نفرات نیز 3 رقم آخر بلیط سرگروه ثبت می‌گردد.

برای مثال در صورتی‎که تعداد نفرات گروه 8 نفر باشد روی بلیط هواپیمایی آتا سرپرست گروه PLD/8 درج و روی بلیط هواپیمایی آتا برای سایر نفرات نیز بصورت PLD/8 قید می‌شود.

زمان پذیرش جامه دان های مسافران هواپیمایی آتا دقت کافی به عمل می آید تا چنانچه بسته دارای پارگی و یا هر نوع آسیب دیدگی باشد با هماهنگی مسافر و در صورت نیاز موجود بودن امکانات مجدداً بسته بندی شده وسپس جهت حمل تحویل توسط آتا ایرلاین گرفته می شود. در هر صورت پذیرش این گونه بسته ها با الصاق تگ مخصوص محدودیت ( LIMITED RELEASE TAG ) قید نوع صدمه انجام می گردد. برچسب نام ونشان در اختیار مسافر قرار داده می شود تا پس از تکمیل شدن روی جامه دان خود بچسبانند .

ساک دستی مجاز و مجانی همراه مسافر جهت حمل در کابین هواپیمای آتا در حد استاندارد قفسه بالای سر مسافران و با مجموع ابعاد حداکثر 115 CM و حداکثر 5 کیلوگرم بوده و بقیه ملزومات همراه مسافر در حد قید شده در بلیط مسافر است.

 1. کالاهای غیرقابل حمل در هواپیمای آتا

کالاهای غیرقابل حمل در هواپیمای آتا نیز شامل فشفشفه، ترقه، سلاح، باتری اتوموبیل، جیوه، مواد اسیدی، مواد قابل اشتعال و آتش‌سوزی، انواع رنگ‌ها، انواع گازها و مواد رادیواکتیو! است.
همچنین مسافران  وسایلی را با خود به داخل کابین‌ها می‌برند تا حین سفر و یا بعد از آن استفاده‌ کنند. وسایل مجاز قابل استفاده در کابین هواپیمای آتا  شامل کالسکه کودک، غذای کودک، چتر، کتب، روزنامه و مجلات نشری و کاغذی، دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، لب‌تاب و کامپیترهای قابل حمل، کیف دستی برای حمل وسایل شخصی، عصا، بارانی، پالتو و پتوهای مسافرتی است.

همچنین برخی کالا مثل کبریت، دارو، لوازم آرایشی و دئودورانت به عنوان کالای  خطرناک قلمداد می‌شوند و یک سری محدودیت‌ها بر سر راه آوردن آن‌ها در کابین هواپیمای آتا وجود دارد.

 مورد اول کبریت های بی خطر و فندک هستند. کبریت های بی خطر فقط یک عدد به صورت همراه مسافر مجاز است ولی در جامه دان و یا کیف دستی ممنوع است ، کپسول های پرکننده گاز و همچنین فندک های گازی یکبار مصرف نیز در پروازهای هواپیمایی آتا مجاز نیستند.  

داروهای غیر رادیواکتیو که هر مسافر می تواند نهایتا 2 کیلو یا 2 لیتر در بسته های نیم کیلویی یا نیم لیتری با خود در پروازهای هواپیمایی آتا داشته باشد.

دئودورانت اسپری ، رول یا کرمی هست که برای جلوگیری از بوی بد عرق بدن مصرف می‌شود . اکثر دئودورانت ها باکتری هایی که باعث بوی نامطبوع عرق می‌شوند را از بین میبرند و انواعی از آنها نیز تعریق بدن را کند می‌کنند .

لوازم آرایشی شامل کرم های محاظت کننده پوست، لوسیون ها (کرم های مایع)، پودرها، عطرها، رژ لب، لاک ناخن، مواد آرایشی چشم و صورت، فر مو، لنزهای رنگی، رنگ مو، ژل و اسپری مو، دتودورانت ها (ضدبو)، محصولات مربوط به نوزاد، روغن شستشو، کف وان (مایع ویژه وان)، نمک شستشو، روغن ها و دیگر انواع محصولات می‌باشند.

 

 1. قوانین و مقررات رزرو اینترنتی هواپیمایی آتا و خرید اینترنتی بلیط هواپیمایی آتا

برای خرید اینترنتی بلیط هواپیمایی آتا به آدرس اینترنتی سایت هواپیمایی آتا مراجعه بفرمایید. در آن جا می‎توانید قیمت پروازهای مختلف آتا ایرلاین مانند قیمت بلیط تبریز استانبول آتا و قیمت بلیط هواپیما تبریز تهران آتا را مشاهده کند.  قبل از رزرو اینترنتی هواپیمایی آتا به موارد زیر توجه نمایید:1

 

 • صدور اینترنتی بليط هواپیمایی آتا در صورت تاييد قطعي پرداخت از طرف بانك ممکن است.
 • مسافر موظف به نگهداري از كدهاي اعلام شده از جانب سيستم و ارائه اين كدها به مامورين كنترل پروازهای هواپیمایی آتا در فرودگاه است.
 • كليه عمليات خريد بليط در سایت هواپیمایی آتا مشمول قوانين جاري تجارت الكترونيك بوده و هر گونه تخلف تحت پيگرد قانوني قرار می‌گیرد.
 • خريدار در كليه مراحل خريد و يا استرداد بليط هواپیمایی آتا معترف به اعتماد كامل به ثبت اطلاعات در سايت شركت هواپيمايي آتا است.
 • حمل و نقل مسافرين و توشه آنها تابع مقررات و محدوديت‎هاي مربوط به مسئوليت‎هاي شركت هاي هواپيمايي مقرر در پيمان ورشوو مصوبه مجلس شوراي اسلامي است.

 

همچنین بر خود لازم می‌دانیم  شرایط و نکاتی را که شرکت هواپیمایی آتا بر آن‌ها در رزرو اینترنتی هواپیمایی آتا  توجه کرده خدمت شما عزیزان جهت اطلاع دقیق‌تر عرض نماییم:

 • ابتدا مبداء، مقصد، تاريخ پرواز هواپیمایی آتا و تعداد افراد را ثبت نمایید. (سن كودك 2 تا 12 سال و طفل زير دو سال را بر اساس سال تولد در سایت هواپیمایی آتا وارد كنيد.)
 • پرواز مد نظر خود را در صفحات بعد سایت آتا انتخاب كنيد. (تا 4 ساعت مانده به زمان پرواز هواپیمایی آتا در صورتي كه پرواز ظرفیت داشته باشد، خريد اينترنتي از سایت هواپیمایی آتا ممکن است)
 • مشخصات را با توجه به اطلاعاتي كه از شما خواسته شده در سایت آتا وارد كنيد. (نام و نام خواندگي مسافر بايد كامل و با كارت شناسايي مطابقت داشته باشد)
 • مشخصات خود را بايد به زبان انگليسي در سایت آتا وارد نماييد.
 • هنگام رزرو اینترنتی هواپیمایی آتا از فشار دادن کليد "تاييد" به دفعات خودداري شود چون اين كار ممكن است در رزرو شما اختلال وارد نماید و مرحله خرید اینترنتی بلیط هواپیمایی آتا انجام نشود.
 • مبلغ قابل پرداخت را بابت صندلي‌هاي خريداري شده ملاحظه و از طريق كارت پول بانك خود پرداخت نماييد. (در صورت دارا بودن كارت پول بانك سامان استرداد وجه بليط هنگام ابطال پروازهای آتا سريعتر صورت مي پذيرد) لازم به ذکر است که با كارت هديه نمی‌توان از سایت شرکت هواپیمایی آتا خريد کرد چون استرداد وجه صورت نمی‌پذيرد.
 • سعي كنيد كليه مراحل را حتي الامكان سريع انجام دهيد و اطلاعات مورد نياز براي ورود به سيستم سایت آتا در دسترس باشد. توجه کنید که حداكثر 15 دقيقه فرصت براي پرداخت مبلغ بليط هواپیمایی آتا دارید.
 • چنانچه مراحل خريد اینترنتی بلیط هواپیمایی آتا با موفقيت انجام شود سيستم شماره بليط هاي صادر شده از جانب شرکت هواپیمایی آتا را به شما اعلام می‌كند.
 • در آخر كار رسيد مربوط به خريد خريد اینترنتی بلیط هواپیمایی آتا روي صفحه ظاهر و در اختيار شما قرار خواهد گرفت.
 • اگر سيستم شما مجهز به دستگاه پرينتر مي باشد بهتر است از اين رسيد خريد اینترنتی بلیط هواپیمایی آتا يك پرينت تهيه كرده و در هنگام پرواز آن را به مامور ترافيك ارائه نمایید.
 • در صورتي كه سيستم شما مجهز به پرينتر نيست مشخصات رزرو خود، مانند نام مسافر، تاريخ، شماره پرواز و كد رزرو كه در قسمت PNR بلیط هواپیمایی آتا نوشته شده را يادداشت کنيد.
 • در صورتي كه رسيد خود را در هنگام پروازهای هواپیمایی آتا به همراه نداشتيد با ارائه كد رزرو كه در روي رسيد مسافر در قسمت PNR بلیط هواپیمایی آتا مشخص شده و يا با اعلام نام مسافر، شماره و تاريخ پرواز همكار ترافيك را در جريان رزرو اينترنتي هواپیمایی آتا قرار دهيد.
 • بعد از تكميل فرايند خريد اینترنتی بلیط هواپیمایی آتا ، مشخصات رسيد مسافر به آدرس ايميل كاربر ارسال می‌شود.
 • حضور مسافر در فرودگاه يك ساعت و نيم قبل از پروازهای آتا ضروري است.
 • پروازهاي داخلي هواپيمايي آتا از ترمينال 2 مهرآباد صورت می‌گیرد.
 • در صورتي‌كه پرواز آتا باطل شود و يا جا ماندن مسافر بخواهد با پرواز بعدي در همان روز يا زمان ديگري سفر خود را انجام دهد بايستی دوباره بليط هواپیمایی آتا را خريداري كند.
 • در صورت بروز هر مشکلي از طريق ايميل ebooking@ataair.ir و يا هواپيمايي آتا با شماره 4855-021 داخلي 2157 تماس بگیرید.

 

 

دفتر هواپیمایی آتا در اقصی نقاط ایران و جهان

 

 1. دفتر هواپیمایی آتا در تبریز

نام : خانم حسین زاده، خانم طباطبایی، خانم آصفی

تلفن :  04132613330 -04132610145  

آدرس:تبریز- فرودگاه شهید مدنی تبریز

 

 1. دفتر هواپیمایی آتا در تهران (دفتر فروش مرکزی)

نام : خانم قیطاسی،خانم معینی

تلفن  : 0214855 

داخلی : 2158 - 2138

آدرس:شهرک اکباتان بلوار شهید نفیسی- نبش کوچه یاس-پلاک 8

ایمیل: info@ataair.ir

 

 1. دفتر هواپیمایی آتا در فرودگاه مهرآباد

خانم کرده وار،آقای خزایی،آقای احسانی

تلفن : 02166073631    

آدرس : تهران - فرودگاه مهرآباد

 

 1. دفتر هواپیمایی آتا در فرودگاه ارومیه

نام : آقای باغبانی

تلفن : 2753555-0443

آدرس : ارومیه - فرودگاه ارومیه

 

 1. دفتر هواپیمایی آتا در فرودگاه مشهد

نام : خانم فراستی

تلفن : 33400234-051

آدرس : مشهد  - فرودگاه شهید هاشمی نژاد

 

 1. دفتر هواپیمایی آتا در مجلس شورای اسلامی

نام : خانم نادی

تلفن:-

آدرس : تهران -  میدان بهارستان - خیابان مجاهدین اسلام - مجلس شورای اسلامی

 

 1. دفتر هواپیمایی آتا در فرودگاه اهواز

نام : آقای کریمی

تلفن:9773625-0218

آدرس:اهواز- فرودگاه اهواز

 

 1. دفتر هواپیمایی آتا در نجف

نام : آقای چهرزاد

تلفن : 009647721481192

آدرس : عراق -  نجف - فرودگاه نجف

 

 1. دفتر هواپیمایی آتا در فرودگاه کازان

نام : آقای شایان

تلفن : 09126986227

آدرس : فرودگاه کازان

 

ارتباط با هواپیمایی آتا

 

تهران : شهرک اکباتان، بلوار شهید نفیسی، نبش کوی یاس، پلاک 8

تبریز : خ،توانير شمالي، فلكه گلپارك، سربالايي نگين پارك، ساختمان آرمين

تلفن :T: 0214855 | 041-33283003-5

ایمیل Info@ataair.ir 

وب سایت : www.ataair.ir

 

 

واحد رویه و مقررات هواپیمایی آتا

 

بخش نامه های هواپیمایی آتا

آدرس:دفتر مرکزی تهران

تلفن:0214855 داخلی:2161

ایمیل :  airfair.cdr@ataair.ir

 

واحد بلیط الکترونیک (E-Ticket) هواپیمایی آتا

بررسی و حل مشکل بلیط های الکترونیکی و رفع مشکلات رزرواسیون آژانس های همکار هواپیمایی آتا

آدرس:دفتر مرکزی تهران

تلفن:0214855 داخلی:2161

ایمیل :eticket@ataair.ir

ایرلاین های دیگر

بلیط هواپیما ایران ایر تور ، بلیط هواپیما قشم ایر ، بلیط هواپیما کیش ایر ، بلیط هواپیما وارش ، بلیط هواپیما اترک ، بلیط هواپیما ایران ایر