موزه نیکولا تسلا Nikola Tesla | کی سفر

لطفا صبر کنید...

موزه نیکولا تسلا Nikola Tesla
امتیاز 0/5 از 0 نظر
1

1397/02/08

     موزه نیکولای تسلا در بلگراد از همان ابتدا بعنوان یک مجموعه بوده که شامل فعالیت های فرهنگی، آموزشی، علمی و بناهای یادبود است. موزه بعنوان یک نهاد فرهنگی، وظیفه حفظ و نگهداری میراث تسلا را عهده دار است.

در 16 اکتبر 2003، یونسکو آرشیو تسلا را بعنوان میراث مستند انسان ثبت جهانی کرد. پس از مرگ تسلا،  یک دادگاه آمریکایی در ژانویه 1943 میراث تسلا را به سوا کوسانوویچ واگذار کرد. پسر خواهر کوچک تسلا یعنی سوا کوسانوویچ یک سیاستمدار، بازرگان صرب بود که در نیویورک زندگی می کرد.

پس از مرگ او، تمام دارایی تسلا بسته بندی و مهر و موم شده به اموال مهاجران و بیگانگان تحویل شد. دارایی های او از هتل نیویورک به انباری در منهتن منتقل شد. تمام دارایی های شخصی تسلا و نوشته های او به بلگراد منتقل شد. این اموال در سپتامبر 1952 یک کشتی حامل 60 بسته  از جمله چمدان، جعبه های فلزی و مانند آن وارد بندر ریجکا صربستان شد. این بسته ها از طریق قطار به بلگراد رفته در دانشکده مهندسی برق بلگراد انبار شدند. در ژوئن 1952 از طرف دانشکده این اموال به Genčić Villa در شماره 51 Proleterskih Brigada انتقال یافت. آن آدرس امروز همان موزه است. براساس ماده 80 ، بند 2 قانون اساسی یوگسلاوی و به پیشنهاد شورای دولتی علوم و فرهنگ، دولت یوگسلاوی در 5 دسامبر 1952 تصمیم به ایجاد موزه نیکلای تسلا گرفت. این مصوبه توسط جوزف بروز امضا و در شماره 59 روزنامه رسمی به تاریخ 10 دسامبر آن سال منتشر شد. در همان سال، ولکو کوراک، استاد دانشکده فلسفه  دانشگاه بلگراد به سمت مدیر این بنیاد منصوب شد.

 

امروز موزه نیکولای تسلا، یک مرکز علمی و فرهنگی منحصر به فرد در صربستان و جهان است. این موزه تنها مکانی است که میراث اصلی و شخصی نیکولای تسلا را نگهداری می کند. دارایی های تسلا شامل مجموعه های باارزش زیر است:

  • بیش از 160000 فایل دست نوشته اصلی
  • بیش از 2000 کتاب و نشریه
  • بیش از 1200 اثر نمایشی تاریخی و فنی
  • بیش از 1500 عکس و صفحات عکاسی شیشه ای از ابزارها و تجهیزات فنی
  • بیش از 1000 طرح و نقشه

دسته ها: