لطفا صبر کنید...

لند گیت دروازه خشکی
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1397/02/15

    دروازه ی خشکی "Land Gate" یکی از دو ورودی اصلی در دیوار شهر فاماگوستا است؛ ورودی اصلی دیگر دروازه دریا نامیده می شود و از قابل توجه ترین قسمت دیوار های فاماگوستا به شمار می آید. دروازه خشکی پس از برج اتللو دومین قسمت دیوار ها از نظر قدمت است. این دروازه همچنین برای کسانی که به دژ های نظامی علاقه مند هستند، جذاب ترین قسمت محسوب می شود.

در طول قرن ها، بسته به اینکه چه کسی فرمانروای وقت فاماگوستا بوده است، برج محافظ دروازه خشکی با نام های  Ravelin، Rivettina Bastion و Akkule شناخته می شد.

 

 

باروی کنار دروازه ی خشکی در ابتدا Ravelin نامیده می شد و توسط لوسیگان های فرانسوی، در قالب برجی که در خارج از دیوار فاماگوستا قرار داشت، ساخته شده بود. کاربرد این برج نگهبانی کردن از ورودی اصلی شهر، یعنی دروازه ی خشکی بود. این نام از یک ریشه قدیمی فرانسوی است و معنای آن به شکل برج که شبیه به یک نیم هلال بود اشاره دارد.

هنگامی که ونیزی ها در سال 1489 فاماگوستا را تصرف کردند، تصمیم گرفتند استحکامات دفاعی فاماگوستا را در برابر حمله های احتمالی از سوی عثمانی ها تقویت کنند. آن ها مجموعه ای جدید از دیوارها را بنا کردند که باعث شد Ravelin هم به دیوارهای جدید شهر متصل شود. ونیزی ها نام آن را به باروی ریونیتا (Rivettina Bastion) تغییر دادند. حال این بارو یک ساختار دفاعی عظیم و دارای جایگاه هایی برای قرار گیری توپ ها و همینطور مجموعه ای از مسیر ها و اتاق های مرتبط به هم بود. دو خندق در مقابل دروازه ی خشکی " Land Gate " حفر شده بودند و عبور از آن ها تنها از طریق یک پل چوبی متحرک ممکن بود. بیشتر اوقات دروازه ی اصلی بسته نگه داشته می شد و رفت و آمدها از طریق یکی از حفره های محل قرار گیری توپ ها انجام می شد.

بخشی از راز قدرت باستانی ریویتینا این بود که ونیزی ها به طور هوشمندانه ای هر جا ممکن بود دیوارهای جدید را بر روی صخره های بیرون زده از زمین می ساختند، و این باعث می شد منهدم کردن چنین ساختار هایی بسیار دشوار باشد.

آماده شدن در برابر تهدید عثمانی ها کاری بیهوده نبود زیرا در سال 1570، ونیزی ها در فاماگوستا تحت محاصره عثمانی ها واقع شدند. بعد از چند هفته جنگ و حفاری برای عبور از زیر دیوار های شهر، در ماه ژوئیه ی سال 1571، ترک های عثمانی در نهایت موفق شدند به دیوار های برج Ravelin برسند. ونیزی ها تونل های مخفی خود در زیر دیوارها را منفجر کردند و سوای صد نفر از سربازان خود، هزاران عثمانی را نیز در زیرزمین دفن کردند.

 اگر چه این تخریب مداخله ی دشمن را برای مدتی متوقف کرد،  و ونیزی هایی که از فاماگوستا دفاع می کردند، به سرعت موانع دیگری در پشت برجی که از دست داده بودند ساختند؛ با این حال، تا اوت 1، ونیزی ها به علت ضعف گرسنگی، خستگی و طاعون مجبور به تسلیم شدند، اگرچه دیوارها هرگز توسط نیروهای مهاجم نابود نشدند. عثمانی ها از دورازه ی خشکی وارد شدند و مالکیت فاماگوستا و باروی ریوتینا را به دست آوردند. ان ها نام این بارو را Akkule یا برج سفید گذاشتند، ظاهرا دلیل این نامگذاری این بود که ونیزی ها هنگام تسلیم شدن پرچم سفیدی بر فراز آن افراشتند.

 

هنگامی که عثمانی ها کنترل شهر را در دست داشتند، ورود به شهر هنوز از محل دروازه ی خشکی یا Akkule و از طریق یک پل متحرک که با یک دروازه ی متحرک محافظت می شد، صورت می گرفت، مدارکی که این مطلب را ثابت می کنند هنوز وجود دارند. ورودی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد در زمان معاصر و همزمان با پل سنگی روی خندق ساخته شده است.

هنوز هم کسی که از دروازه خشکی بازدید می کند، می تواند در پیچ و خم های مسیر ها قدم بزند، و به این فکر کند که این مکان وقتی 450 سال پیش درگیر یک محاصره قرون وسطی بود چه فضایی داشت و نقش این دروازه چقدر حیاتی بود.

در سمت شهر دروازه و در گذرگاهی که از میان دروازه خشکی می گذرد، هنوز هم نقاشی های دیواری و لباس های جنگی که به دوران ونیزی ها تعلق دارند به چشم می خورند، در حالی که عثمانی ها در سال 1619 در سمت دیگر یک مسجد کوچک برای فعالیت های مذهبی پاسداران شهر ساختند.

 

امروز، برج سفید محل اداره ی اطلاعات گردشگری فاماگوستا است. سطوح شیب دار متصل به دیوارها در کنار آن در اصل برای جابه جایی توپ ها استفاده می شدند. پل سنگی که امروزه برروی خندق اصلی دیده می شود، در قرن نوزدهم ساخته شده است، اگر چه قوسهای زیبای آن بسیار شبیه به سبک معماری دیوارهای بزرگ شهر به نظر می رسند. شما هنوز می توانید شیارهای بالای دروازه که محل قرار گیری زنجیر های دروازه متحرک بودند را ببینید. حیرت انگیز است که پشت این دروازه، پنج هزار ونیزی در برابر محاصره صدهزار عثمانی مقاومت کردند، اما سر انجام تسلیم گرسنگی و بیماری شدند.

دسته ها: