لطفا صبر کنید...

فاماگوستا شهر روح زده Famagusta Ghost Town
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1397/02/13

     فاماگوستا در ساحل شرقی قبرس، زمانی یکی از مسحور کننده ترین سواحل مدیترانه بود. سواحل زرد و دریای تمیز و فیروزه ای آن مقصد ثروتمندان و قشر مرفه دهه ی هفتاد میلادی بود و هر ساله هزاران گردشگر را به خود جذب می کرد.

در کنار توریست ها، 40000 نفر که در این شهر زندگی می کردند، مردمانی با فرهنگ که دوستدار موسیقی، هنر و تئاتر بودند و در این زمینه ها در جزیره، بهترین بودند. این شهر عمیق ترین و بزرگترین بندرگاه های جزیره را نیز داشت که 80 درصد محموله های آبی این جزیره از این ساحل وارد می شد.

 بیشتر ساکنان بخش مدرن "Modern District" شهر، جایی که هتل ها و آپارتمان های لوکس ساخته شده بودند را یونانیان قبرس تشکیل می دادند. در حالی که بیشتر جمعیت ناحیه ی تاریخی شهر، جایی که گنجینه های تاریخی شهر فاماگوستا واقع شده بودند، ترک های قبرس بودند.

بخش تاریخی شهر شامل تعدادی از کلیساهای دوره ی بیزانس و یک کلیسای جامع بزرگ و دیدنی مربوط به قرن چهاردهم میلادی و دوره ی فرانک ها "Franks" می شود.

اما 40 سال پیش شهر فاماگوستا که بهشتی برای مردم جزیره و توریست ها بود به پایان ناگهانی خود رسید.

به دنبال کودتای یک ارتش یونانی در جولای 1974 میلادی، نیرو های ترکی ظاهرا حمله کردند تا شهر به نظم و رشد خود ادامه دهد و همچنین از اقلیت ترکی این شهر دفاع کنند. پس از آتش بسی کوتاه، فاماگوستا بمباران شد و تانک های ترکی پیشروی کردند.

در چهاردهم آگوست، جمعیت یونانی شهر از ترس در ماشین هایشان، اتوبوس ها و حتی پیاده فرار کردند و چیزی به جز لباس هایی که بر تن داشتند همراه خود نبردند. آن ها از یک قدرت خارجی انتظار کمک داشتند اما کسی به کمک آن ها نیامد و تخلیه سازی شهر هفته ها، ماه ها و دهه ها به طول انجامید.

اگر برای تعطیلات به این منطقه بروید، ساختمان های غرق در گلوله به شما می گویند که این یک تعطیلات عجیب و غریب است. امروزه 40 هزار سرباز ترکی در شمال قبرس وجود دارند اما سال 1978 میلادی تعداد این سربازان به اندازه ی قابل توجهی بیشتر بودند.

در همان سال ها ترک ها به طرز موثری میان شمال و جنوب قبرس مرزبندی کرده بودند که شهر فاماگوستا و چند شهر دیگر را از دسترس ساکنان یونانی آن خارج می کرد. این مرز تا 25 سال دیگر نیز وجود داشت. بعدها در سال 2003 میلادی مقامات ترکی مرز را به روی یونانی ها باز کردند و اجازه دادند آن ها خانه های قدیمی خود را پس از سال ها ببینند. بعضی از این خانه ها توسط شهروندان ترک اشغال شده بود.

امروزه یک قسمت این شهر هنوز هم به طور کامل بسته است و نمی توان به آن وارد شد. این قسمت به عنوان ورشا "Varosha"، شناخته می شود که 20 درصد از شهر را تشکیل می داد و قسمت اصلی جذب توریست در شهر بود.

ورشا سواحل طلایی دارد که پشت این سواحل هتل ها و آپارتمان های بمباران شده قرار دارند و خیابانی دارد که پر از مغازه ها، رستوران ها و عمارت های غارت شده است. سربازان از شهر ارواح "Ghost Town" به شدت نگهبانی می کنند و تابلو ها با نوشته های خشونت آمیز به وضوح نشان می دهند که این منطقه، منطقه ای برای رفتن نیست. علف هایی که از سنگ فرش های خیابان بیرون آمدند، قاب پنجره هایی که شکسته شدند و فضایی که وهم آور و ترسناک می باشد، نشان می دهند که این مکان به هیچ وجه جایی برای گذراندن تعطیلات نیست.  برای شهروندان یونانی دردناک و سخت است که ببینند شهرشان دارد بازسازی می شود و تمام اموال و ملک هایشان از بین رفته است.

درباره ی این وضعیت مردم زیادی ناراحت و عصبانی هستند اما ناراحتی اصلی به آن علت است که ده ها هزار نفر هر چیزی که داشتند و برای آن در زندگیشان تلاش کرده بودند، از دست دادندو علت دیگر نیز به هم خوردن سازش ترک ها و یونانی ها پس از این اتفاقات می باشد

                                                                   

دسته ها: