لطفا صبر کنید...

دروازه ی دریا Sea Gate Famagusta North Cyprus
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/12/07

       هنگامی که ونیزی ها "Venetians" شهر فاماگوستا را در سال 1489 میلادی (868 شمسی) به تصرف خود در آوردند، به سرعت شروع به استحکام سازی و محکم کردن دیوارهای شهر کردند. دروازه ی دریا (Porta Del Mare) یکی از سریع ترین قسمت هایی بود که مقاوم سازی شد. در سال 1496 میلادی (874 شمسی) این دروازه توسط نیکولو پریولی "Nicolo Prioli" معمار ایتالیایی، ساخته شد تا  دروازه ی ورودی از شهری که اطراف آن دیوار کشیده شده، یعنی فاماگوستا، در برابر مهاجمانی که از بندر این شهر حمله می کنند، محافظت کند.  این دروازه به صورت زاویه ای که روی آن به سمت دریا بود ساخته شد تا دریانوردانی که قصد حمله به شهر را داشتند، پس از دیدن آن از این کار پشیمان شوند و به نوعی ایتالیایی ها با ساخت این دروازه از جنگ پیشگیری کردند. این دروازه که یکی از دو دروازه ی اصلی برای ورود به شهر می باشد، به خوبی از آن محافظت می شود و طراحی بسیار زیبایی دارد. این دروازه و دیواره های اطراف آن در قرن شانزدهم میلادی در دست تعمیر قرار گرفتند.

متاسفانه، بهترین قسمت این دروازه ی دفاعی، در قسمت بندرگاه دیوار قرار دارد که آن هم به علت وجود گمرک در آن ناحیه غیر قابل دسترسی است. به هر حال اگر به برج تاریخی اتلو "Othello Tower" بروید و از آنجا به سوی دروازه ی دریا نگاه کنید منظره ی زیبایی عایدتان می شود. اگر پس از دیدن این دروازه و دیوارهای آن از پایین خسته شدید، از پله های آن بالا رفته و به بالای برج بروید. در آنجا شیر بالدار مارک مقدس "Saint Mark" قرار دارد. مارک مقدس در شهر ونیز "Venice" زندگی می کرد و راهبی بود که حامی و پشتیبان شهر ونیز ایتالیا به شمار می رفت. این شیر بالدار که بالای دروازه ی دریا "Sea Gate" ساخته شد، در یک پنجه ی خود یک کتاب دارد که بر روی آن به زبان لاتین نوشته شده است : " آرامش بر تو باد ای مارک، اونجلیست من".

گفته می شود که سنگ های مرمری که برای ساخت این مجسمه ی زیبا استفاده شده از شهر باستانی سالامیس "Salamis" آورده شده اند. شهر سالامیس تاریخی دراز و طولانی دارد که مجسمه های آن و بعضی دیگر از بناها، از سنگ مرمر ساخته شده بودند، بنابراین آوردن مرمر از آن مکان و استفاده ی آن در ساخت مجسمه ی شیر بالدار توجیه پذیر می باشد. درب چوبی این بنا و درب به ظاهر قدیمی آن در دوره ای پس از دوره ی امپراطوری عثمانی بنا شدند و نسبت به قسمت های دیگر دروازه و دیوار اطراف آن ، جدید تر هستند.

در خشکی، سمت راست دروازه ی دریا، می توان یک مجسمه ی بزرگ شیر را مشاهده کرد. به گفته ی افسانه های محلی، یک شب این شیر بزرگ دهان خود را باز می کند و کسی که در آن مکان حاضر باشد و دست خود را در دهان شیر بگذارد، به ثروت بسیار هنگفتی دست می یابد.

در حال حاضر این دروازه در دست تعمیر است.

دسته ها: