لطفا صبر کنید...

مجموعه معبد منحصر به فرد و خارق العاده بساکی Besakih
امتیاز 4/92/5 از 1 نظر
0

1396/05/25

معبد بساکی Besakih در ارتفاع 1000 متری دامنه های جنوب غربی کوه آگنگ Agung واقع شده است. بیش از 1000 سال است که از معبد بساکی تحت عنوان معبد مادر یاد می شود و تحت همین عنوان در بین مردم بالی شناخته می شود. معبد بساکی، مجموعه ای هنری و منحصر به فرد بوده که شامل حداقل 86 معبد است. معبد بساکی به عنوان یکی از بزرگ ترین، هیجان انگیزترین و پرماجراترین معابد جزیره به شمار می رود. این معبد به وسیله شکوفه های بی نظیر و دیدنی، کوه ها، نهرها و تپه های زیبایی احاطه شده است.

مجموعه معبد منحصر به فرد و خارق العاده بساکی Besakih

مجموعه معبد منحصر به فرد و خارق العاده بساکی Besakih

در میان ساکنان بالی، بازدید از مقبره های این معبد به عنوان یک زیارت ویژه و پر اهمیت محسوب می شود. موقعیت بی بدیل معبد بساکی بر روی کوه آگنگ، باعث ایجاد حس عرفانی فوق العاده ای در آن شده است. با عبور از پله های متعدد، به این کوه مقدس و در نهایت به چندین معبد می رسید که هر یک از این معابد با توجه به نوع و عملکردشان متفاوت هستند. معبد بساکی دارای سه معبد اختصاصی به مذهب هندو Hindu است. معبد پورا پناتاران آگنگ Pura Penataran Agung در مرکز واقع شده و پرچم های سفیدرنگ به نشانه الهه شیوا Shiva در آن برافراشته شده است. معبد پورا کیدولینگ کرتگ Pura Kiduling Kreteg در قسمت راست واقع شده و پرچم های قرمز رنگ به نشانه الهه برهما Brahma در آن برافراشته شده است و در نهایت معبد پورا باتو مادگ Pura Batu Madeg با پرچم های سیاه و سفید و به نشانه الهه ویشنو Vishnu برافراشته شده است. معبد پورا باتو مادگ Pura Batu Madeg دارای یک سنگ مرکزی و قدیمی است که نشان می دهد منطقه پورا بساکی Pura Besakih از زمان های بسیار قدیمی نیز به عنوان یک مکان مقدس فعالیت می کرده است.

تاریخچه معبد بساکی

در قرن هشتم یک راهب هندوستانی به طور آشکارا شروع به ساخت خانه هایی برای مردم نمود. در طول این دوره، بسیاری از یاران وی به علت بیماری و حوادث دیگر جان خود را از دست دادند. در پایان این دوره و تکمیل این پروژه، این منطقه ابتدا تحت عنوان باسوکی Basuki برگرفته از نام خدای اژدهایان ناگا بسوکیان Naga Besukian نام گذاری شد، اما بعدها به بساکی Besakih تغییر نام داد.

مجموعه معبد منحصر به فرد و خارق العاده بساکی Besakih

به مرور زمان، زیارتگاه های دیگری نیز ساخته شدند و در نهایت در سال 1343 اصلی ترین معبد آن توسط امپراتور ماجاپاهیت Majapahit ساخته شد. از آن زمان تاکنون به دلایل مختلفی از جمله زمین لرزه سال 1917 و فوران آتش‌فشان کوه آگنگ در سال 1963، آسیب هایی به این مجموعه معابد وارد شد و به همین دلیل چندین بار مورد بازسازی و ترمیم واقع گشت.

Pura Besakih در سال 1995 به عنوان یک میراث جهانی اعلام شد، اما هنوز به طور رسمی ثبت نشده است. قابل ذکر است که سالانه بیش از 70 مراسم و جشن های مذهبی در این معبد برگزار می شود. ساعت رسمی آغاز به کار این معبد از ساعت 8 صبح تا 5 بعدظهر می باشد، اما با توجه به اینکه یک عبادتگاه به شمار می رود به صورت 24 ساعته به روی عموم مردم باز است.

مجموعه معبد منحصر به فرد و خارق العاده بساکی Besakih

مجموعه معبد منحصر به فرد و خارق العاده بساکی Besakih

کلمات جستجو شده:

مجموعه معبد منحصر به فرد و خارق العاده بساکی Besakih, کوه آگنگ Agung, هیجان انگیزترین و پرماجراترین معابد جزیره بالی, مذهب هندو Hindu, معبد پورا پناتاران آگنگ, معبد پورا کیدولینگ کرتگ, معبد پورا باتو مادگ, منطقه پورا بساکی, تاریخچه معبد بساکی, آتش‌فشان کوه آگنگ,

دسته ها: