لطفا صبر کنید...

سرو چای در روسیه | نوشیدنی محبوب روسیه
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/27

چای نوشیدنی محبوب اکثر کشورهای جهان است و هر کشور سنت و روش خاص خود را در نوشیدن چای داراست. روسیه یکی از این کشورهایی است که برای نوشیدن چای از سنت منحصربه‌فردی برخوردار است. سنت نوشیدن چای روسیه از سال 1638 میلادی آغاز شد. حاکم مغول توسط سفیر مغولستانی (Altyun.Khan)، برای تزار روس ((Michael Fedorovich)، هدیه‌ای حاوی مقداری چای (چهار پوند معادل 65.5 کیلوگرم)، فرستاد و این‌گونه چای برای اولین بار وارد کشور روسیه شد. تا پیش از آن زمان روس‌ها هیچ اطلاعاتی درزمینه ی چای نداشتند و اصولاً از نوشیدنی‌های گرم برگرفته از عسل استفاده می‌کردند. پس‌ازآن سفیر روسیه (Sapfary) مقداری چای از کشور چین به ارمغان آورد. این چای مورد استقبال مردم مسکو قرار گرفت. در سال 1679 میلادی قرارداد با کشور چین بسته‌شده که تحت آن چینی‌ها چای را به کشور روسیه صادر می‌کردند. پس‌ازآن، کاروان حامل چای سفر خود را از دیوار بزرگ چین به دیوارهای کاخ کرملین مسکو آغاز کرد.

سرو چای در روسیه

در روسیه چای پس از صرف غذا و بعدازظهرها هنگام استراحت بین کار سرو می‌شود. روش سرو چای در روسیه مانند یکی از روش‌های سرو چای به نام (Five-O'clock-Tea) در انگلستان است، با این تفاوت که در روسیه ممکن است در هر زمانی از روز و هر مکانی مانند محل کار، داخل ماشین و یا در یک پارک چای سرو شود.

سرو چای در روسیه

در روسیه چای به‌تنهایی سرو نمی‌شود بلکه اغلب همراه آن کوکی‌ها، ساندویچ و سایر غذاها و در جشن‌ها برای پذیرایی از میهمانان از چای به همراه آب‌نبات و کیک استفاده می‌شود. باوجوداین که امروزه برای سرو چای از روش‌های نوینی استفاده می‌شود اما مردم روسیه ترجیح می‌دهند که همچون پیشینیان خود چای را به همان روش قدیمی (روشی که در آن چای را در داخل قوری ریخته می‌شود و آب جوش به آن اضافه می‌شود، این روش بسیار ساده است اما طعم فوق‌العاده‌ای به چای می‌دهد) سرو کنند.

سرو چای در روسیه

اغلب خانواده‌های روسی از قوری‌های چای با اندازه‌های مختلف برای دکوراسیون خانه‌های خود استفاده می‌کنند. این قوری‌ها اکثراً توسط کارخانه‌ی چینی‌سازی Lomonosov باکیفیت بالا ساخته می‌شوند. آب درگذشته درون وسیله‌ای به نام سماور به جوش می‌آمد. سماور نمادی از مراسم چای در روسیه بود. یک اختراع منحصربه‌فرد که ترکیبی از یک کتری فلزی با محفظه‌ی حرارتی بود. سپس سماور یکی از عناصر اصلی خانه‌های روسیه محسوب شد.

سرو چای در روسیه

روش آماده سازی چای در روسیه

آب باید به جوش بیاید (دقیقاً هنگامی‌که آب شروع به قل‌قل می‌کند)، آب مورداستفاده باید شیرین باشد آب‌شور برای تهیه‌ی چای مناسب نیست، مقداری چای (برای هر فرد یک قاشق چای‌خوری)، به همراه آبجوش داخل قوری ریخته، بعد از 3 الی 4 دقیقه چای آماده است. مقداری از چای دم شده؛ که میزان پررنگ بودن آن به سلیقه‌ی فرد بستگی دارد، را در داخل فنجان ریخته و بقیه آن با آب جوش پر می‌شود. فنجان‌ها اصولاً شیشه‌ای با پایه‌هایی از جنس نقره و برنز می‌باشند روی پایه‌های فلزی تصاویری جهت تزئین فنجان حکاکی شده است. در روسیه اغلب چای به همراه برشی از لیمو یا مقداری عسل، مربا سرو، و به ‌ندرت از شیر و یا خامه درون چای آن استفاده می‌شود.

سرو چای در روسیه

ازجمله مهم‌ترین و معروف‌ترین مکان‌های سرو چای در روسیه:

Russian Tea Room، Russian Tea Time، The Milestone Hotel، Crewe Hall می‌باشند.

کلمات جستجو شده:

سرو چای در روسیه, نوشیدنی‌های گرم روسیه, تاریخچه چای در روسیه, روش سرو چای در روسیه, نماد مراسم چای, روش آماده سازی چای در روسیه, مکان‌های معروف‌ سرو چای در روسیه,

 

دسته ها: